A nanotudományok magas szintű művelésére és oktatására a Semmelweis Egyetem Nanotudományi Hálózatot hozott létre. Ennek keretében a Nanokémiai Kutatócsoport 2010 július 1-én alakult meg. Szervezetileg a Biofizikai és Sugárbiológiai Intézethez tartozik. A kutatócsoport tevékenységében meghatározó szerepet játszik nano- és mikro méret tartományba eső anyagok orvos-biológiai, gyógyszerészeti és környezetvédelmi alkalmazásainak kutatása.

 

A kutatások két fő iránya:

Kolloid mérettartományba eső biokompatibilis részecskék kontraszt anyagként és hatóanyag célba juttatásra alkalmas hordozóként történő alkalmazása. A modern diagnosztikai eljárások alapvető célja a multifunkcionális kontrasztanyagokkal történő képalkotás, amely a strukturális leképezés mellett lehetővé tesz funkcionális vizsgálatokat is. Egyik célunk fehérjékkel borított és radioizotóppal megjelölt mágneses nano-részecskék felhasználásával MRI- és PET készülékben is használható kontrasztanyag előállítása és diagnosztikai felhasználása. További célunk mágneses folyadékokkal és mágneses gélekkel történő hipertermia orvosi alkalmazás technikájának kidolgozása, a szövetek hővezető képességének és termikus stabilitásának figyelembe vételével.

Bioanyagoknak (biomaterials) az élővilágot alkotó-, az élő szervezetek által előállított-, vagy befogadott (szintetikus) anyagokat nevezzük. Azokat a szintetikus anyagokat, amelyeknek összetételét, struktúráját vagy funkcióját a természetből vett példa szolgáltatja, biomimetikus anyagoknak nevezzük. A csoport kutatási stratégiája olyan harmadik generációs, főként polimer alapú bio- és biomimetikus anyagok kifejlesztése és alkalmazási lehetőségeinek feltárása, amelyek biokompatibilis és/vagy biodegradábilis tulajdonságokkal rendelkező implantátumok, nano méret tartományba eső „tissue engineering”-hez használható mátrixok, szabályozott- és célba juttatott hatóanyag-leadáshoz használható hordozók, molekuláris felismerésre (molecularly imprinting) alkalmas biomimetikus receptorokat tartalmazó polimergélek, tervezhetően elbomló biodegradábilis polimerek, valamint önszerveződő (self assembly) strukturák és mesterséges izmok előállítását teszi lehetővé. Tevékenységünket szoros együttműködésben kívánjuk megvalósítani az Egyetem Nanotudományi Hálózatában működő kutatócsoportokkal, a Gyógyszerkutató és Gyógyszerbiztonsági Centrummal, valamint a témában érintett klinikákkal.

 

Jedlovszky-Hajdú Angéla
egyetemi docens
a kutatócsoport vezetője