Az OORI Galéria nyári programjában évről évre szerepel a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel élők Országos Szövetségének (RIROSZ www.rirosz.hu) kiállítása, a „RITKA SZÉPSÉGEK GYŰJTEMÉNYE”.

2009 óta írnak ki minden évben pályázatot a „Ritkáknak”, képzőművészeti alkotásaik seregszemléjére, melyet a Ritka Betegségek Világnapjához kapcsolódva mutatnak be. A projekt célja megjelenési lehetőséget biztosítani a ritka betegségekkel élő alkotóknak és a művészeten keresztül elfogadóbbá tenni a többségi társadalmat. A pályázat koordinátora Mayer Mónika, aki az ötlethez az inspirációt Bálványos Huba Munkácsy díjas grafikusművész, egyetemi tanárnak köszönheti. Az ő művészetszemlélete, a művek mögötti ember fontosságának felismerése és meglátása adta, hogy belekezdett a szervezési munkába.

„Egy sajátos élethelyzet, testi vagy értelmi sérülés nem lehet akadálya az értékteremtésnek” ezek a gondolatok vezérelték 2006-ban az OORI Galéria létrejöttét is. Ehhez kapcsolódva adunk lehetőséget Galériánkban már a kezdetektől az akadályozott emberek, köztük a „RITKÁK” művészeti alkotásainak bemutatására is, amelyet hamarosan „A RITKA BETEGEK BOLDOG PILLANATAI” című fotópályázat tárlata követ. A ritka betegségekkel élőknek számos rendkívüli, de közös nehézséggel kell szembenézniük, melyekkel ritkaságuk révén egy-egy csoport egyedül nehezen tud megbirkózni. Ezért jött létre a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel élők Országos Szövetsége.

A RIROSZ 2006 májusában alakult, hosszú előkészítő munkával nyolc alapító betegszervezettel, melynek száma mára már több mint negyvenötre nőtt. A Szövetség elkötelezett a ritka betegségekkel élők segítésében és az őket szolgáló szervezetek támogatásában. 2007-től a Ritka Betegségek Európai Szervezetének (www.eurordis.org) tagja. A Ritka Betegek Világnapja hazánkban is évről évre megrendezésre kerül, fő célkitűzése felhívni a társadalom és a döntéshozók figyelmét a ritka betegségekre és a betegek életére gyakorolt hatásukra.