Előzmények
Az elmúlt évtizedekben az orvoslás robbanásszerű fejlődésének lehettünk tanúi, amely a szakterületek határainak változásával, új területek kifejlődésével, az orvosi tevékenység további specializálódásával járt együtt. A rehabilitációs tevékenység ugyan ősrégi, de mint egységes szakterület csak a múlt század végén jelent meg.
Magyarországon már a múlt század elején fogyatékos gyermeknek otthonokat hoztak létre (1900), fogyatékos katonák (veteránok) rehabilitációja céljából kórházat nyitottak (1918). Az Egyesült Államokban az American Medical Association 1947-ben fogadta be a Physical Medicine and Rehabilitation-t önálló szakmaként. A WHO szakértői bizottsága 1968-ban Genfben jelentette be az új diszciplína létrejöttét Physical Medicine and Rehabilitation elnevezéssel. A mozgásszervi fogyatékos betegek kezelésében hazánkban az ortopédia és a fiziko-balneoterápia is tevékenyen részt vett, majd 1968-ban amputációs és rehabilitációs osztály alakult. Az Egészségügyi Minisztérium irányításával 1975-ben hozták létre az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetet (OORI), és megbízták az orvosi rehabilitáció módszertani és szervezési feladataival, a hazai rehabilitációs ellátórendszer kialakításával. Az Európai Unió országaiban a Fizikális és Rehabilitációs Medicina független szakterület (Dánia és Málta kivételével), míg Magyarországon 1978 óta lehet a rehabilitációs szakképesítést megszerezni. Magyarországon a szakterület elnevezése többször változott: Mozgásszervi rehabilitáció 1978 – 1999, Orvosi rehabilitáció (mozgásszervi) 2000-2007, Fizikális Medicina és Rehabilitációs Orvoslás (FMRO) 2003-2016. A szakvizsga megfeleltetés problémáit orvosolni hivatott jogszabály 2016-os megjelenése óta a szakképesítés hivatalos elnevezése: Rehabilitációs medicina.
A MAGYAR KÖZLÖNY • 2022. évi 139. számában megjelent 5. melléklet a 28/2022. (VIII. 25.) BM rendelethez, illetve a 2. melléklet a 22/2012. (IX. 14.) EMMI rendelethez alapján a Rehabilitációs medicina szakképesítés 60-ról 52 hónapra rövidült, követelményrendszere módosult.
A szubspecialitások viszont megmaradtak, ahol a szakképzési idő: 25 hónap, ezek az orvosi rehabilitáció kardiológiai, pulmonológia, és gyermekgyógyászat, valamint pszichiátriai területen.