A rehabilitációs medicináról
A rehabilitációs medicina, más néven fizikális medicina és rehabilitációs orvoslás Magyarországon közel 50 évvel ezelőtt jöttlétre önálló, szemléletében egységes, új interdiszciplináris klinikai szakterületként. Célja a mozgásszervi, illetve neurológiai károsodást szenvedett egyén funkcióinak a fejlesztése, helyreállítása, ezáltal a mindennapos tevékenységek és társadalmi részvétel segítése. A rehabilitáció multidiszciplináris team munkában valósul meg, felhasználva a fizioterápia évszázados tapasztalatait és a legkorszerűbb technológiákat. Jellemzi a holisztikus szemlélet és a neuro-muszkuloszkeletális kórképek funkcionális megközelítése, amelyekre növekvő társadalmi igény mutatkozik.
Tanszékünkről
Az orvosi rehabilitáció tantárgy oktatása a Semmelweis Egyetemen 2009-ben indult választható tantárgyként, majd 2019. szeptember 1-én létrejött a Fizikális Medicina és Rehabilitáció Tanszék, párhuzamosan azzal, hogy a rehabilitáció önálló tárgyként jelent meg a Semmelweis Egyetem új kurrikulumában. A Tanszék feladata a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikán (2024 márciusáig Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet, OORI) az 1980 óta folyó oktatási tevékenység folytatása.
Oktatási tevékenységünk
Feladatunk az orvosi rehabilitáció tantárgy oktatási feladatainak szervezése. Az orvostanhallgatókkal kapcsolatos tevékenység és a posztgraduális orvosképzés helyszíne a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikája, ahol az ezzel kapcsolatos adminisztráció is történik.