A Semmelweis Egyetem nemzetközi hírű, ismert és elismert felsőoktatási intézmény, amely regionális szinten is vezető szerepet vívott ki magának az orvos- és egészségtudományi területen. Az egyetem ugyanakkor a jelenlegi mindennapokat meghatározó keretrendszerben elérte fejlődésének határait. A globális felsőoktatási piachoz való proaktív alkalmazkodáshoz, a világszínvonalú, nemzetközi kutatásokban való részvételhez és a klinikai betegellátás megújulásához egy rugalmasabb működési struktúrára van szükség. A modellváltás új irányt adhat az egyetem jövőjének és lendületes, dinamikus pályára állíthatja. Az új, rugalmasabb struktúra lehetővé teszi, hogy még jobban meg tudjon felelni a társadalmi, gazdasági, tudásipari kihívásoknak, valamint a magas minőségi elvárásoknak.
Saját kézbe kerülő infrastruktúra, növekvő gazdálkodási szabadság
Az új rendszerben az egyetem kikerül a közvetlen állami fenntartású intézmények köréből, a feladatellátásához közvetlenül szükséges infrastruktúra pedig saját tulajdonába kerül. Szélesebb körű rendelkezési jog jelenik meg a saját tulajdonú vagyon felett, növekedhet a gazdálkodási szabadság, rugalmasabb eljárási és beszerzési szabályokat alkalmazhat az egyetem. Csökkenhetnek az adminisztrációs terhek, egyszerűbbé válhatnak a döntéshozatali mechanizmusok. Az új működési modell megnyitja a dolgozók motiválásának, ösztönzésének szélesebb lehetőségét, miközben számos garanciát építünk be annak érdekében, hogy ne csorbuljanak munkavállalóink eddigi jogai, juttatásai, a bevezetett életpályamodellek kínálta lehetőségek.
Európa legkiválóbb orvos-egészségügyi szakembereinek képzőhelye
Az állami finanszírozású képzések típusát, összetételét, nagyságrendjét a működési modell változása nem befolyásolja kedvezőtlenül, vagyis nem csökken az állam által finanszírozott férőhelyek száma, és változatlanok maradnak a hallgatók számára nyújtott juttatások (pl. ösztöndíj, kollégium) is. Ugyanakkor új lehetőségeket nyit meg a modellváltás. Célunk, hogy a Semmelweis Egyetemen képezzük Európa legkiválóbb orvosait, fogorvosait, gyógyszerészeit, konduktorait, egészségügyi szakembereit, menedzsereit. A nemzetközi hallgatóinak száma már most is folyamatosan bővül a közösségen belül, a fejlesztéseknek köszönhetően az Európai Unió orvosképzési nagyhatalmává válhat az intézmény, miközben az EU-n kívüli országok felé is nyithat.
Változatlan tb-ellátás, növekvő színvonalú klinikai háttér
A modellváltással változatlan marad az egyetem társadalombiztosítás által finanszírozott betegellátó tevékenysége, ugyanakkor a változás lehetővé teszi a színvonal további emelését, a teljes közellátási portfólió kialakítását, fokozva a magyar lakosság egészségbiztonságát, növelve az egészségügyi ellátás iránti bizalmat.
Kiemelkedő egészség- és gyógyszeripari fejlesztések
Az új működési modell támogatja a nemzetstratégiai szempontból is kiemelt egészség- és gyógyszeripari fejlesztések megvalósulását, előtérbe helyezve a nemzeti ipari együttműködéseket, forrásokat bevonva a nemzetközi vállalati szektorral megvalósuló kooperációkból.
Összegezve, a kialakuló új működési forma, a „Semmelweis-modell”, valamint a hozzá kapcsolódó fejlesztések hozzájárulnak egy világszínvonalú orvos- és egészségtudományi egyetem létrejöttéhez, és annak a célnak az eléréséhez, hogy a Semmelweis Egyetem bekerüljön a világ 100 legjobb felsőoktatási intézménye, és Európa 5 legjobb gyógyító egyeteme közé.
Elindult a modellváltás kormányzati honlapja: www.modellvaltas.kormany.hu