A veleszületett immunrendszer első védelmi vonalat képez a kórokozókkal szemben, gyors és nem specifikus válaszokat biztosítva. Az immunsejtek felismerik a patogéneket és káros molekulákat különböző receptorok és jelátviteli útvonalak segítségével, amelyek kulcsszerepet játszanak a megfelelő immunválasz kialakításában.
Laborunk fő fókuszában a neutrofil granulciták szerepelnek és az általuk elindított gyulladásos folyamatok. Ha a neutrofilek nem megfelelően aktiválódnak az autoimmun és gyulladásos betegségek kialakulásához vezethet.
A neutrofilek nagyszámú sejtfelszíni receptort expresszálnak a kórokozó invázió és a gyulladásos környezet felismerésére. Ide tartoznak a G-fehérjéhez kapcsolt kemokin és kemoattraktáns receptorok, Fc-receptorok, adhéziós receptorok, például szelektinek/szelektin ligandumok és integrinek, különféle citokin receptorok, valamint veleszületett immunreceptorok, például Toll-like receptorok és C-típusú lektinek.
A különböző sejtfelszíni receptorok nagyon változatos jelátviteli utakat aktiválnak, melyek összetett sejtválaszokhoz és eliminációs folyamatokhoz vezetnek. Kísérleteink során elsősorban az integrinek, Fc-receptorok és G-fehárje-kapcsolt receptorok jelátvitelének szerepét vizsgáljuk a neutrofil granulociták sejtválaszaiban és a neutrofil-függő in vivo gyulladásos folyamatok kialakulásában.
Összefoglaló publikációnk a témában: Futosi et al., Int Immunopharmacol, 2013.