A gyógyszer speciális termék, amelynek tárolása, előkészítése, a szedés módja és az esetleges mellékhatások kérdéseket vethetnek fel a felhasználókban. Az egyik ilyen fontos kérdés, a készítmények megfelelő adagolása.
Ha például egy tablettából háromszor kell szednünk a nap folyamán egy-egy szemet, akkor ez legtöbbször nem reggeli-déli-esti felhasználást jelent, hanem arányos szétosztást a nap 24 órájára, vagyis nagyjából nyolc óránként kell bevennünk egy darabot
– mondja dr. Sebők Szilvia, a Semmelweis Egyetem főgyógyszerésze.
A patikaszerek tárolásával kapcsolatban is hasznos tanácsokat ad a szakember, például hogy a hűtve tárolandó gyógyszereket ne a hűtő ajtajába tegyük, mert ott általában a javasolt 2-8 Celsius foknál magasabba a hőmérséklet! Hozzáteszi, hogy a szobahőmérsékleten tartható készítmények esetében maximum 25 fok ajánlott, ezért a nyári hőségben helyezzük el őket a lakás egy hűvösebb pontján, például a kamrában, vagy tegyük a hűtőszekrény alsó polcára! A fürdőszoba, a magas páratartalom miatt szintén nem ideális a gyógyszerek tárolására.
Fontos kérdés a gyógyszerek felezhetősége is. Nem minden gyógyszer osztható ketté, de ha egy készítményen van felezővonal, az arra utalhat, hogy elfelezhető az adott gyógyszer – szögezi le a főgyógyszerész.
Ebben az esetben a felezést ne késsel végezzük, mert morzsálódhat a tabletta, inkább használjunk patikákban kapható, kifejezetten erre szolgáló eszközt. A gyermekeknél alkalmazott kúpoknál is előfordulhat, hogy olyan kicsi dózis szükséges belőlük, amilyen erősségű készítmény nem létezik a piacon, ezért felezni kell őket. Ebben az esetben a kúpok hosszanti elvágásával biztosítható az, hogy a két kúpfél azonos mennyiségű hatóanyagot tartalmazzon. A videóban ennek menetét is megmutatja a szakember.
Jó tudni azt is, hogy lejárt gyógyszereket nem szabad felhasználni, és mivel a kommunális szemétbe ezek nem dobhatók, ezért a gyógyszertárakban található gyűjtőkben kell őket elhelyezni!
Dr. Sebők Szilvia kiemeli: a gyógyszerek helyes alkalmazása kulcsfontosságú a hatékony és biztonságos terápia érdekében. A megfelelő gyógyszerhasználat nem csak egészségünk megőrzését szolgálja, de hozzájárul a kezelés sikeréhez is. Éppen ezért a felmerülő kérdésekről mindig érdemes a gyógyszerészekkel konzultálni!
Videó: Bak Márton, Bartincki Tamara, Gál Bettina, Kovács Eszter, Krasznay István Varga Zétény, Veszelovszky Mihály, Zsemlye Anita – Semmelweis Egyetem