A balesetet szenvedett, stroke-gyanús, belső vérzéses vagy egyéb okból sürgősségi ellátásra szoruló betegek kivizsgálását mostantól egy minden eddiginél gyorsabb és pontosabb képet adó, alacsony sugárdózisú CT segíti a Semmelweis Egyetemen. Magyarországon sehol máshol nincs még ilyen berendezés, az pedig világszinten egyedülállónak számít, hogy egy helyen két csúcskategóriás Siemens Naeotom CT szolgálja a minőségi betegellátást. Az első fotonszámláló berendezés három éve, globálisan az elsők között került a klinikára.
A betegellátásban, különösen, ha sürgősségi vagy traumatológiai esetről van szó, rendkívül fontos a gyors és pontos diagnózis. Ezért is nagy jelentőségű, hogy a Semmelweis Egyetemen, ahol Magyarország legnagyobb gyógyító intézményeként 2024-ben közel 20 ezer sürgősségi és traumatológiai esetet láttak el, mostantól a világ legkorszerűbb CT-je áll a betegellátás szolgálatában. A Siemens Naeotom Alpha CT-t kifejezetten a halaszthatatlan esetek kivizsgálására vásárolta az egyetem, amilyenek a traumás sérülések, a stroke, a vérzéssel járó mellüregi vagy hasi kórfolyamatok gyanúja. De a mellkasi fájdalom differenciáldiagnosztikájában is fontos vizsgálati eszköz.
A fotonszámláló CT komoly előrelépés a képalkotás terén, mert a hagyományos CT-nél kisebb sugárdózissal dolgozik, mégis nagyobb térbeli felbontású képet készít. Ez a technológia igazi mérföldkövet jelent a CT-fejlesztésben és így a betegellátásban is, hiszen segítségével egészen kicsiny elváltozások is detektálhatók, így egyes kóros eltérések egészen korai fázisban felismerhetővé válhatnak. A korai pontos diagnózis pedig jelentősen megnöveli a betegek gyógyulási esélyeit.
Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az ünnepélyes átadóünnepségen tartott köszöntőjében kiemelte: három évvel ezelőtt az országban itt helyezték üzembe az első fotonszámláló CT-t.
Ezzel a berendezéssel már mintegy 30 ezer vizsgálatot végeztek, és a Semmelweis Egyetem tartja a világcsúcsot az egy nap alatt elvégzett CT-vizsgálatok vonatkozásában: 24 óra alatt mintegy 150 beteg CT-jét készítették el vele. A most másodikként beszerzett CT-vel, amit az egyetem főként a traumatológiai és sürgősségi ellátásban használ majd, egy év alatt lehet akár 30 ezer vizsgálatot végezni.
A rektor hozzátette: nem véletlen, hogy ez a két kiváló készülék a Semmelweis Egyetemen szolgálja a betegellátást, hiszen közismert, hogy a Semmelweis Egyetem a régió, de akár Európa vezető orvos-egészségtudományi egyeteme, amely valamennyi rangsorban folyamatosan előbbre lép. Mindez annak köszönhető, hogy adva vannak a feltételek: megfelelő humánerőforrás, kiváló kutató-oktatók és infrastrukturálisan is egyre erősödünk – fogalmazott. A rektor kiemelte: az ország zászlóshajó intézményeként a Semmelweis Egyetemnek utat kell mutatnia az oktatás, a kutatás és a gyógyítás terén, és a most átadott CT-készülék fontos szerepet játszik ezeken a területeken. Elmondta az is, hogy az egyetem az idei évben mintegy 50 milliárd forintot fordít építkezésre és infrastruktúrafejlesztésre, ez a Semmelweis Egyetem történetében a legjelentősebb ilyen jellegű forrás.
Vincze Rita, a Siemens Healthcare Kft. ügyvezetője hangsúlyozta: a most átadott Naeotom Alpha.Prime CT olyan gyors, hogy alig két másodperc alatt egy beteg teljes testvizsgálata elvégezhető vele. De a felbontása is rendkívüli, nagyon részletgazdag képet ad, ami azt jelenti, hogy akár egymástól 0,11 milliméterre elhelyezkedő elváltozásokat is képes felfedezni. A gép alagútja minden korábbinál nagyobb, 82 cm, asztalának terhelhetősége szintén extra, 340 kilogramm, és a berendezésben lévő cső is a legnagyobb, 120 kilowatt teljesítményű.
Dr. Maurovich Horvat Pál, a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója úgy fogalmazott:
a traumatológiai és sürgősségi ellátásban ez az első ilyen csúcskategóriás berendezés. A sokktalanító, műtői környezetben kialakított CT-labornak köszönhetően a súlyos állapotú betegek ellátását azonnal, akár a CT-asztalon is, késedelem nélkül el lehet kezdeni.
Az első Siemens Naeotom CT-készülék szinte napra pontosan három évvel ezelőtt, a világpremierrel egy időben érkezett a klinikára, azt elsősorban onkológiai és kardiológiai betegek vizsgálatára vásárolta az egyetem. A fotonszámláló CT alkalmazása mára szinte nélkülözhetetlenné vált a szív- és érrendszeri betegségek azonosításában. Ez különösen igaz a súlyosabb kardiológiai esetekre, amelyeknél a hagyományos szív-CT-vizsgálat nem elég pontos. Az új CT beüzemelését követően – a tervek szerint – nagyobb számban tudnak majd előjegyzett betegeket vizsgálni a három éve működő berendezéssel – jelezte a klinikaigazgató. Kiemelte: a sürgősségi ellátásban 2023-as 46 ezer, 2024-ben már 120 ezer CT-felvétel készült a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinika CT-laborjában, amely ezzel immár a régió egyik legforgalmasabb ilyen vizsgálóhelye.
Dr. Maurovich Horvat Pál arról is beszélt, hogy a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinika és a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika kezdeményezésére létrejött egy nemzetközi kutatóhálózat az ugyancsak Siemens Naeotom Alpha CT-vel dolgozó külföldi klinikákkal, kórházakkal.
A kollaboráció keretein belül elindult egy nemzetközi multicentrikus vizsgálat, amely közös adatbázisban regisztrálja azoknak a betegeknek adatait, vizsgálati eredményeit, akiknél a katéteres billentyűbeültetés előtt fotonszámláló CT-vel végezték a koronária-eltérések diagnosztikáját. Az adatokat a Semmelweis Egyetemen fejlesztett digitális platformon gyűjtik abban a reményben, hogy azok összesített elemzése újabb tudományos információkkal gazdagíthatja majd a kardiológiai képalkotással kapcsolatos eddigi ismereteket.
Fotó: Semmelweis Egyetem – Zellei Boglárka