A túlsúlycsökkentő, másnéven bariátriai műtétek után elért testsúly és vércukorszint hosszú távon is fenntartható szemben a hagyományos gyógyszeres kezeléssel, ahol a gyógyszer elhagyásával a panaszok visszatérnek, erősíti meg a Semmelweis Egyetem elemzése, melyben az egészségnyereség mellett a két módszer költségeit is összehasonlították a szerzők a kórosan elhízott cukorbetegek körében. 

A kutatók a bariátriai műtét egészségre gyakorolt hatását és költségeit vetették össze a konzervatív gyógyszeres kezelés eredményeivel egy hosszú távú elemzésben. A vizsgálatban 45 év feletti, 30 kg/m2 vagy afeletti testtömegindexszel (BMI) rendelkező betegek adatait és a Magyarországon leggyakrabban alkalmazott bariátriai műtéteket vették alapul. A modellezést a 30-35 kg/m2, a 35-40 kg/m2, és a 40-50 kg/m2 közötti testtömegindexű betegekre külön-külön végezték el. Az egészségügyi eredményeket életminőséggel korrigált életévekben fejezték ki, a költségszámítások pedig azon kiadások alapján készültek, amelyeket a közfinanszírozó a fekvő- és járóbeteg-ellátásért, valamint a gyógyszerár-támogatásként fizetett.

Az eredmények alapján minden vizsgált paraméter esetében – halálozás csökkentése, komplikációk elkerülése, életminőség – a műtét nagyobb egészségnyereséggel jár, mint a konzervatív kezelés.

Kutatásunk megerősíti, hogy a bariátriai műtét a hagyományos gyógyszeres kezelésnél hatékonyabb; testsúlyra és egy minőségibb életre gyakorolt pozitív hatása hosszabb távon fennmarad

– mondja dr. Kaló Zoltán, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központjának egyetemi tanára, a kutatás utolsó szerzője.

A műtét hatására nagymértékben javul a beteg vércukor-anyagcsere állapota, több társbetegség, például magas vérnyomás is megszűnhet, csökkennek a mozgásszervi, ízületi panaszok, derül ki a tanulmányból. „Valamennyi vizsgált cukorbetegség-szövődmény esetén a műtét hatására hosszabb lett a betegségmentes túlélés” – teszi hozzá dr. Kaló Zoltán.

Bár a kezdeti nagyfokú javulást némi testsúlynövekedés és vércukor-anyagcsere rosszabbodása követheti, a vércukorszint emelkedése jóval kisebb mértékű, mint a konzervatív terápia mellett, teszi hozzá dr. Kovács Gábor első szerző, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központjának vezető kutatója.

A tartós eredményekért a pácienseknek krónikus kezelésben és folyamatos gondozásban kell részesülniük nemcsak az alapbetegségük, de a súlyos szövődmények kapcsán is. „A cukorbetegség az egyik leggyakoribb oka a szív- és érrendszeri szövődményeknek, a vakságnak, az alsó végtag amputációjának vagy a művesekezelés szükségességének. Ezek a súlyos szövődmények is elkerülhetőek a testsúly jelentős csökkentésével.” – magyarázza dr. Kovács Gábor.

A műtét költsége gyorsan megtérül, mivel az eredmények rövid távon jelentkeznek és tartósak maradnak.

A kutatók számításai alapján a két leggyakoribb bariátriai műtét 100 beteg esetében 750 millió és 1 milliárd Ft közötti közvetlen egészségügyi közkiadás-csökkentést eredményez.

Az életminőséggel korrigált életév nyereség – ami a várható élettartam növekedése mellett figyelembe veszi azt is, hogy a betegek milyen életminőségben élnek – 1,35-1,5 év a három BMI-kategóriában.

A ma alkalmazott (gyógyszeres) kezelések részben az elhízást, részben pedig a cukorbetegséget és annak szövődményeit célozzák. Mivel az okot nem képesek megszüntetni, élethosszig kell őket alkalmazni, magyarázzák a szerzők.

„A bariátriai műtétek bevonása a közfinanszírozásba viszont egy, az állami ellátásból jelenleg hiányzó, alapvetően eltérő megközelítésű terápiás formával egészítenék ki a betegutat, amelyek a szövődmények szempontjából is kiemelt jelentőségű preventív eljárást jelenthetnének” – emeli ki dr. Kaló Zoltán.

A bariátriai beavatkozások a hosszú távú fogyást a gyomor méretének csökkentésével, illetve a tápanyag-felszívódás korlátozásával érik el. Műtét csak megfelelő indikációval, a hagyományos módszerek (testsúlycsökkentő program, dietetikussal, pszichológussal történő konzultáció stb.) kimerítése után, az egyéni kockázatok figyelembevételével végezhető. 

Fotó: Semmelweis Egyetem – Zellei Boglárka; illusztráció: iStock