A világon évente mintegy 300 ezer szívelégtelenségben szenvedő és korábban pacemakert kapott szívbeteg gyógyulásához járul hozzá a dr. Merkely Béla egyetemi tanár által vezetett Semmelweis Egyetem Szív- és Érgyógyászati Klinika új tudományos klinikai vizsgálata, amelyet a hétvégén rendezett Európai Kardiológiai Társaság kongresszusán mutattak be kimagasló sikerrel.

A nemzetközileg is egyedülálló-, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika vezetésével zajló klinikai vizsgálat bebizonyította, hogy a szívelégtelenségben szenvedő és pacemakerrel élő betegeknél egy újabb elektróda beültetése olyan mértékben tudja újra szinkronizálni a szívet, ami a szív funkcióját az eddig látott legnagyobb mértékben képes javítani, beleértve az összes jelenleg alkalmazott gyógyszeres és eszközös terápiát.

A felismerés évente mintegy 300 ezer szívbetegnek ad esélyt a gyógyulásra és a hosszabb életre világszerte. A szívelégtelenség miatti kórházi felvétel, a halálozási mutatók és a szívfunkció tekintetében az új eljárás a klinikai kutatásban résztvevők esetében két és félszeres javulást eredményezett – foglalta össze a Budapest-CRT klinikai vizsgálat eredményeit dr. Merkely Béla egyetemi tanár, a kutatás vezetője.

A Semmelweis Egyetem rektora szerint az új módszer alkalmazásának köszönhetően nemcsak az európai, hanem a világban használt valamennyi nemzetközi kardiológiai ajánlás is változni fog.

Klinikai kutatási eredményüket a Semmelweis Egyetem szakemberei a világ legnagyobb kardiológiai rendezvényén, a mintegy 30 ezer orvos részvételével rendezett Európai Kardiológus Társaság éves kongresszusán mutatták be, Amszterdamban a múlt hétvégén. Dr. Merkely Béla professzor előadása a legjelentősebb klinikai vizsgálatok eredményeit bemutató úgynevezett „hot line” szekcióban kapott helyet, az ott elhangzott előadások között az egyetlen olyan kutatásként, ami jelentős pozitív klinikai előnyt tudott kimutatni.

Még soha nem fordult elő az az európai kardiológia több mint 60 éves történetében, hogy a legnagyobb hatású tudományos klinikai vizsgálat magyar kutatókhoz kötődjön

– tette hozzá dr. Merkely Béla. A hét ország (Magyarország, Lengyelország, Németország, Szlovénia, Szlovákia, Szerbia és Izrael) 17 szívgyógyászati központjának részvételével 2014-2022 között zajlott Budapest-CRT elnevezésű klinikai kutatás, a szokásos többcentrumos nagy vizsgálatok költségének töredékéből, összesen 2 millió eurós nemzetközi és hazai kutatási támogatásból valósult meg.

A rektor különösen büszke arra, hogy a Semmelweis nevét viselő egyetem egy olyan, a betegeknek új esélyt adó terápiás módszer sikerességét igazolta, ami nemzetközileg is figyelemre méltó javulást okoz a szívelégtelen betegek mindennapi kezelésében.

Az eredmények bemutatásával egy időben a részletes adatokat a világ legjelentősebb és egyben első számú kardiológiai tudományos szakfolyóiratában, a European Heart Journal-ben is publikálták.