A koronavírussal fertőzött szülők az inkubátorokba szerelt webkamera segítségével tarthatják a kapcsolatot koraszülött gyermekükkel a Semmelweis Egyetemen. A most kiépített rendszeren keresztül a szülők és  újszülöttek kölcsönösen hallják  egymás hangját,  mindez segíti a kötődés kialakulást, a tejelválasztást, valamint az újszülött fejlődését is – mondta dr. Nádor Csaba, az egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika osztályvezetője.

Az egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Üllői úti részlegének Korszülött Intenzív Osztályán a koronavírussal fertőzött kismamákat a szülést követően a klinikán létrehozott vörös zónában kezelik. Amennyiben a terhesgondozás, vagy a szülés idején diagnosztizálják az édesanyánál és az újszülöttnél a koronavírust, akkor elkülönítik őket egészséges társaiktól. Ha a baba nem, de az édesanya fertőzött, akkor átmenetileg nem találkozhat az újszülöttel, ebben az esetben nyújt nagy segítséget az Őrködő webáruház felajánlása nyomán felszerelt 8 webkamera. A rendszert úgy alakították ki, hogy az megfeleljen a beteg- és személyiségjogi előírásoknak, valamint más ne férjen hozzá a kamerák által közvetített tartalomhoz.

 

„Nagyon hálás vagyok, hogy ha élőben nem is, de a webkamerán keresztül láthatom a november végén született ikerlányaimat és azt a fantasztikus törődést, ami a koraszülött osztályon körbe veszi őket” – meséli egy érintett édesapa, akinek felesége a koronavírus fertőzés miatt a vártnál előbb, császármetszéssel hozta világra a gyermekeket. „Mivel közben én is elkaptam a vírust, nálunk igazi családegyesítést tesz lehetővé a kamera, hiszen így az otthon lévő hároméves kislányunkkal együtt mindketten láthatjuk az édesanyját és a kistestvéreit is. Ugyan apás szülésre készültünk, de a vírus miatt sajnos nem adatott meg az aranyóra, helyette azonban ezüstnapokat kaptunk. Felemelő, hogy láthatjuk, milyen szépen fejlődnek a kislányok, ez valamelyest kárpótol bennünket az elmaradt apás szülésért, és erőt is meríthetünk ezekből az alkalmakból” – osztotta meg történetüket az édesapa.

„A koraszülött babák esetében különösen fontos az anyatejes táplálás, mindaz pedig az édesanyák tejelválasztására is kedvező élettani hatást gyakorol, hogy akkor láthatják babájukat, amikor csak szeretnék” – emelte ki dr. Nádor Csaba. Hozzátette: kiemelt jelentősége van annak, hogy az újszülöttekkel, csak olyan felnőtt érintkezzen, akik 180 napnál nem régebben vették fel az oltásukat, mivel ez a korosztály nagyon sérülékeny és csak a megelőzés óvhatja meg őket a koronavírustól.

A webkamerát egyelőre csak a fertőzött szülők és babák kapcsolattartásához használják, az egészséges anyák és apák az érvényes rendeletekkel és járványügyi előírásokkal összhangban, jelenleg is együtt lehetnek koraszülött babájukkal a nap 24 órájában. Azoknak a szülőknek, akiknek a gyermeke hosszabb ápolásra szorul, és esetleg távolabb élnek, ezért nem tudják minden nap látogatni a kisbabájukat, a webkamerás megoldás később, a vírus lecsengése után is jó szolgálatot tehet.

 

 

A galériában szereplő képek hivatkozással szabadon felhasználhatóak, és az alábbi linkről is letölthetőek: http://archivum.semmelweis.hu/?c=3237&k=fa6af878cf

Fotó: Semmelweis Egyetem – Kovács Attila

 

Dr. Nádor Csaba

Galéria

12kép