Végstádiumú szívelégtelenségben szenvedő 24 éves férfi életét mentette meg az ötszázadik hazai szívtranszplantáció a Semmelweis Egyetemen. Jövő héten, december 3-án lesz 50 éve, hogy ezt az eljárást alkalmazzák a világ kardiológiai centrumaiban. Magyarországon pedig 25 éve, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján végezték el az első sikeres hazai szívtranszplantációt. Az 500 műtét közös érdemünk a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézettel, ahol a többi között a gyermek szívtranszplantáció is zajlik, és ahol az elmúlt évek során összesen 45 ilyen beavatkozás történt – mondta Dr. Merkely Béla. A Semmelweis Egyetem klinikai rektorhelyettese tájékoztatott arról is, hogy a további, 455 műtétet az egyetem városmajori klinikájának orvosai végezték el.

Az utóbbi évek eredményeiről szólva Dr. Merkely Béla elmondta, létrehoztak egy transzplantációs intenzív osztályt, Magyarország csatlakozott az Eurotransplanthoz, és elindult a nemzetközi szintű műszívprogram is. Mindezeknek, valamint a Városmajori Szív és Érgyógyászati Klinikán végrehajtott infrastrukturális fejlesztésnek is köszönhető, hogy az elmúlt öt évben annyi szívtranszplantációt végeztek a klinikán, mint az azt megelőző húsz évben együttvéve; csak az elmúlt évben 51, míg idén eddig 46 ilyen magas technikai igényű, összetett feladatot hajtottak végre – emelte ki az rektorhelyettes, majd beszámolt arról is, hogy a Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinika az európai centrumok rangsorában a második, és világviszonylatban is benne van az első tízben. 

A sikeres felnőtt szívátültetési program feltétele a megfelelő humánerőforrás: a szívátültetés előkészítésében, a műtét elvégzésében és az utókezelésben tizenhat kardiológusnak, nyolc szívsebésznek, hat aneszteziológusnak és nem utolsó sorban több mint hatvan fő szakasszisztensnek van meghatározó szerepe. Munkájuk eredményeként a szívátültetés a magyar egészségügy sikerágazata lett – mondta a rektorhelyettes.

A szívtranszplantáció fontosabb állomásai:

  1. december 3-án lesz fél évszázada, hogy 1967. december 3-án Christiaan Barnard elsőként végzett a világon sikeres szívátültetést a dél-afrikai Fokvárosban.
  2. január 3-án volt 25-éve, hogy 1992. január 3-án Szabó Zoltán professzor, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érsebészeti Klinikáján elvégezte az első sikeres magyar szívátültetést. A klinikán azóta összesen 455 szívátültetés történt. (További információ az első hazai szívtranszplantációról itt olvasható: https://semmelweis.hu/hirek/2012/01/17/%E2%80%9Egyerekek-ez-mukodik%E2%80%9D-%E2%80%93-az-elso-hazai-szivatultetes-tortenete/ )
  3. október 8-án volt tíz éve, hogy 2008. október 8-án Id. Hartyánszky István professzor elvégezte az első sikeres gyermek szívátültetést Magyarországon, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben, ahol azóta összesen 45 szívátültetést végeztek.

2017. november 10-én került sor az 500. hazai szívátültetésre egy 24 éves, végstádiumú szívelégtelenségben szenvedő fiatalembernél a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán.