Munkacsoportunk a vastagbél serrated/fogazott polypjainak endoszkópos, szövettani és molekuláris vizsgálatával foglalkozik. Eddigi munkánk során retrospektív módon elemeztük, hogy a különböző fogazott polyp diagnózisok felállításakor milyen jelentőséggel bírtak az egyes hisztomorfológiai szempontok, illetve hogy a szakirodalomban szereplő különböző diagnosztikai kritériumok hogyan teljesülnek az egyes polypokra nézve, azok mennyiben változtatják meg a különböző entitásokba sorolást. Megvizsgáltuk, hogy lehetséges-e a jelenlegi kritériumokat valamilyen módon számszerűsíteni, objektivizálni az inter-observer egyetértés javítása érdekében.
A jövőben szeretnénk létrehozni egy országos szintű fogazott polyp regisztert gasztroenterológusok és patológusok közreműködésével, amely lehetővé teszi nagy esetszámú minta tanulmányozását, a fogazott polyok klinikumának, endoszkópos megjelenésének összevetését a szövettani és molekuláris diagnosztikával. Emellett lehetőséget ad követéses vizsgálatok megvalósítására is.
Annak függvényében, hogy milyen arányban állnak rendelkezésre szövettani minták, az alábbi vizsgálatok elvégzését tervezzük:
- immunhisztokémiai vizsgálat: Ki-67, ck-20, BRAF, beta-catenin, annexin A10, MLH1, Chromogranin A, synaptophysin, illetve a szakirodalomban esetlegesen felmerülő újabb immunmarkerek
- TMA (szöveti microarray) vizsgálat különböző markerekkel/immunmarkerekkel
- a metszetek digitalizálása és digitális patomorfológia alkalmazása, 3D rekonstrukció
- esetleges molekuláris vizsgálatok
- szándékunkban áll a klinikai adatok (demográfiai adatok, kockázati tényezők) és endoszkópos kép (lokalizáció, méret, morfológia stb.) összevetés az első és a végleges diagnózissal
- betegek klinikai követése, későbbi vizsgálatok adatainak felkeresése