Megszavazták a Semmelweis Egyetem 2022-2032 közötti időszakra kiterjedő Vagyongazdálkodási tervének módosítását, melyre az intézmény fejlesztési célú forrásokat tartalmazó közfeladatfinanszírozási szerződésének (KFSZ) tavaly decemberi módosítása miatt volt szükség. A módosítással érintett beruházások: a Városmajor 70 új diagnosztikai épületének kivitelezése és eszközbeszerzései; a Science Park tervezési szerződése; egy mesterséges megtermékenyítési központ kialakítása a Merényi telephelyen, valamint ennek eszközigényei; az Elméleti Oktatási Központ 2 (EOK 2) kivitelezése és eszközbeszerzései. Az első háromhoz tartozó kötelezettségek esetében a módosítás értelmében az egyetem a 2025-2026-os években forrásátcsoportosítást hajt végre a Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány (NEOA) és az egyetem Stratégiai Alapjában rendelkezésre álló források bevonásával; az EOK 2 esetében a Vállalkozási szerződésben lévő 2025. és 2026. évi fizetési határidőket a 2027. évre módosítják a felek. A Vagyongazdálkodási terv módosítása tartalmazza az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet épületének I. és II. ütemben történő felújításának időbeli összehúzását és ezáltal a beruházás 2026. szeptemberig bezárólag történő befejezését. Az Országos Mozgásszervi Intézet csatlakozásával és ennek nyomán a Reumatológiai és Immunológiai Klinika létrehozásával az intézmény immár közel 670 ezer négyzetméternyi ingatlanvagyonnal rendelkezik. Az egyetemnek a 2022-2032 közötti időszakra a tervben szereplő beruházások megvalósítására rendelkezésre álló forrása összesen 175 milliárd 752 millió forint, amely részben a Fejlesztési célú közfeladatfinanszírozási szerződésben foglalt támogatást, a NEOA fenntartói forrásait és az egyetemi Statégia Alap forrásait egyesíti a pályázati forrásokkal kiegészülve.
Döntöttek a Szervezeti és Működési Szabályzat (SZMSZ) oktatói munka hallgatói véleményezéséről szóló részének módosításáról. Ennek értelmében az ide vonatkozó kérdőív eredményei az egyetem belső honlapja helyett ezentúl a feedback.semmelweis.hu oldalon lesznek olvashatóak; valamint a kar vezetője helyett az Oktatásfejlesztési, -módszertani és -szervezési Központ teszi közzé azokat.
Megszavazták az SZMSZ egyes, a rektor és a kancellár szenátusi tagságára vonatkozó rendelkezéseinek módosítását. Ez a rektor és a kancellár szenátusi taggá választásának a rendelkezéseit érinti. A döntés értelmében a szabályzat kiemeli, hogy a rektor szenátusi taggá történő megválasztása alapvetően a Szenátus rektorjelöltről szóló választásával valósul meg. Vagyis a rektorjelölt-választás egyben a rektor szenátusi taggá választása is, amelyet követően a Szenátus által támogatott rektorjelöltet a fenntartó ezirányú döntése alapján a köztársasági elnök bíz meg. A kancellár esetén változatlanul a fenntartó gyakorolja a kinevezési és munkáltatói jogokat. Az SZMSZ rögzíti, hogy a fenntartó által megbízott kancellár szenátusi tagságáról a Szenátus jogosult egyszerű többséggel dönteni. A változtatások lényege, hogy a Semmelweis Egyetem Szenátusába kizárólag választás révén lehet mandátumot szerezni, azaz a testületnek nincs olyan tagja, aki tisztségénél fogva nyeri azt el.
Az előterjesztés részeként döntöttek a mesterséges intelligencia használat egyetemi szabályozásáról is. A nemzeti felsőoktatási törvény (Nftv.) módosítása ugyanis előírta, hogy az egyetemek építsék be a szabályozásukba a mesterséges intelligencia használatát, valamint képzésben történő felhasználását. A döntés értelmében az egyetem dékánjainak 45 napon belül kell kari szabályzatot alkotniuk a szerzői jogok védelme, továbbá a mesterséges intelligencia oktatásban történő felhasználásának vonatkozásában. Ugyancsak 45 napon belül kell szabályzatot alkotnia a témában a Doktori Tanács elnökének. Szintén felül kell vizsgálni a Szellemitulajdon-kezelési Szabályzatot, valamint a Hallgatói kitüntetésekről szóló szabályzat rektori pályamunkákra vonatkozó rendelkezéseit a mesterséges intelligencia használatának megfelelő szabályozása érdekében. Mindezekről a testület augusztusi rendkívüli ülésen fog szavazni.
A testület döntése értelmében meghirdetik a Bevezetés a magyar kultúrába/ élményprogram című szabadon választott tantárgyat. Ennek célja, hogy a nemzetközi hallgatók közvetlen élményszerzés útján ismerjék meg kulturális örökségeinket és a hungarikumokat, valamint képet kapjanak hazánk gazdag kulturális értékeiről és elvigyék az ország jó hírét hazájukba és a nagyvilágba. Az 1 kreditértékű tárgy teljesítésének feltétele minimum három kulturális eseményen, programon való részvétel.
Döntöttek arról, hogy a Reumatológiai és Mozgásszervi Prevenciós Tanszéki Csoport a Reumatológiai és Immunológiai Klinikába történő beolvadással megszűnik. A tanszéki csoport eddig a Belgyógyászati és Hematológiai Klinikán működve felelt a Belgyógyászat II. tantárgy oktatásáért, ám az Országos Mozgásszervi Intézet beolvadásával és a Reumatológiai és Immunológiai Klinika létrejöttével indokolttá vált az ezzel kapcsolatos módosítás.
Megszavazták a diplomaátlagba beszámítható tárgyak körének bővítését. A testület márciusi ülésén határozott arról, hogy az Általános Orvostudományi Karon (ÁOK) mely tárgyak számítanak be a diplomaátlagba. A jelen döntés pontosította, hogy ezek a tárgyak a tanulmányaikat mely évfolyamban megkezdett hallgatók diplomaátlagába számítanak bele.
A szenátorok tájékoztatást hallhattak az igazgatóság szintjét el nem érő szervezeti változásokról, szavaztak egy 2026. évi állami és egy egyetemi kitüntetésről, valamint aktuális vezetői és oktatói-kutatói pályázatokat is véleményeztek. Emellett szavaztak a Szenátus által létrehozott, az egyetem egészére kiterjedő hatáskörrel rendelkező állandó bizottságok, köztük az Egyetemi Esélyegyenlőségi Bizottság, az Egyetemi Etikai Bizottság, a Felülbírálati Bizottság, a Hallgatói Szociális és Esélyegyenlőségi Ügyeivel Foglalkozó Bizottság, a Külső Kutatási Munkákat Véleményező Bizottság, valamint a Minőségfejlesztési és Minőségértékelő Bizottság hallgatói tagságának megújításáról is.
Szabó Ádám
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.