316 magyar, 127 angol és 74 német nyelvű képzésen végzett hallgató vehette át oklevelét az Általános Orvostudományi Kar diplomaátadó ünnepségén. Közülük 108-an vehettek át summa cum laude, 201-en cum laude minősítésű diplomát, 7 hallgató pedig rite minősítéssel zárta tanulmányait. A végzősöket dr. Merkely Béla rektor és dr. Nyirády Péter dékán fogadta doktortársakká.
 

Az MVM Dome-ban megrendezett ünnepi szenátusi ülés kezdetén dr. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter mondott köszöntőt.

Tudás, szorgalom, megfigyelés, kitartás, hit és újra csak kitartás az igazság mellett, a reábízottak életének védelméért még akkor is, amikor szinte mindenki támadja őt. Azóta millió és millió édesanya, százmilliók életének megmentése. Semmelweis Ignác hite, kitartása, szuverenitása az, ami példát és irányt mutat

– emlékezett meg az intézmény névadójáról a miniszter. Mint fogalmazott, a megújult magyar felsőoktatás is ilyen szuverén döntésben fogant, amely egyetemeink, társadalmi és gazdasági életünk meghatározó vezetőinek közös akaratán nyugszik. Dr. Hankó Balázs szerint a most végzettek egy olyan egyetemen vehetik át diplomájukat, amely a világ 30 ezer egyetemének legjobb egy százalékába tartozik, sőt, bizonyos számítások szerint a világ 100 legjobbja között van. Elismerően szólt a Pannónia Programról, amelynek köszönhetően idén őszig 8 ezren jutottak vagy jutnak el nemcsak Európa, de a világ vezető egyetemeire; a Semmelweisről ebben a tanévben 590-en éltek ezzel a lehetőséggel. Kitért a HU-rizont programra, amelynek keretében számos magyar egyetemhez hasonlóan a Semmelweis is a világ vezető egyetemeivel kutat, ráadásul a kutatások vezetőjeként. Dr. Hankó Balázs rámutatott: a növekvő magyar és külföldi diáklétszám miatt új orvostudományi központra van szükség, ezért is támogatják a Semmelweis Egyetem fejlesztését, a Nemzeti Orvosi Innovációs Képző Központot.

„További 11 egyetemünk van, amely már most a világ legjobb 5 százalékában van, és 2030-ig lesznek olyan egyetemek, amelyek Európa top 100-as egyetemei lesznek. Mert nekünk, magyaroknak a világ élvonalában van a helyünk! Ne feledjük, mi magyarok lakosságarányosan a 11. helyen vagyunk a Nobel-díjasok számában. Köszönhetően Krausz Ferenc Nobel-díjas professzorunknak, akinek vezetésével, egyetemi együttműködésekkel a magyar tudomány Aranycsapatát építjük” – fogalmazott dr. Hankó Balázs, aki ezt követően tradícióról és megújulásról beszélt. „A magyar egyetemek közül egyre többen állják a nemzetközi megmérettetéseket, úgy, hogy közben nem felejtik identitásukat, a keresztény, kulturális és a teremtett világ rendje szerinti gyökereinket” – jelentette ki, hozzátéve, hogy megújult a felsőoktatáshoz való hozzáférés, hiszen növekedett a jelentkezők száma a társadalmi, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű területeken, így az orvos- és egészségtudományi képzéseken; de a diákok szempontjainak erősítésével megújult az oktatás is, hiszen egyre kevesebben morzsolódnak le, valamint újabb és újabb ösztöndíjak érhetőek el az egyetemeken. Szintén megújulás tapasztalható a tudományos életben, hiszen nőttek a kiváló publikációk és az innovációból származó bevételek is, a Semmelweis Egyetem pedig ebben is az élen jár. „És megújulás a finanszírozásban, hiszen az addigi rugalmatlan finanszírozás helyett teljesítményösztönzés van. Teljesítményösztönzés, hogy kitörjünk a középszerből. Hátralépett a kormány, autonómiát teremtett, két és félszeresére növelte a teljesítményalapú finanszírozást. És mivel a Semmelweis jól, a legjobban teljesít, a növekedés háromszoros” – húzta alá a miniszter, hozzátéve, hogy az Év Egyeteme felsőoktatási gálán a Semmelweis lett Magyarország Családbarát Egyeteme, valamint a legnemzetközibb egyetem is. „Egyetemeinkkel közösen mindezen megújulás annak érdekében történt, hogy sikeresek legyenek, sikeresek legyetek. Olyan tudást, hátteret kapjatok, ami aztán erősít benneteket szakmai életetek során. Olyan alma materhez kötődtök, olyan alma materhez kötődünk, mely az igazat, az értéket, a jót, a másokon való segítő hivatást tekinti vezérlő elvének” – szólt ezt követően a végzett orvoshallgatókhoz. Hozzátette: választott hivatásuk, a gyógyítás a világ egyik legszebb hivatása, melynek egyik legfontosabb eleme a szeretet.

Dr. Merkely Béla rektor ünnepi köszöntőjében rámutatott: orvossá avatásukkal a frissen végzett hallgatók életük egyik legmeghatározóbb, legfontosabb állomásához érkeztek. Nincs számukra magasztosabb cél, nem létezik nagyobb felelősség és nem lehet megtisztelőbb feladat, mint az emberi élet, az egészség szolgálata. „E cél, e felelősség és e feladat hívta Önöket ide, a Semmelweis Egyetemre, ez vezette Önöket végig tanulmányaikon és ez ad majd erőt későbbi pályájukon is” – tette hozzá. A Semmelweis Egyetem rektora kiemelte: a most végzettek tanulmányaikat a 250. jubileumi évben kezdték el, amikor elindult a gyakorlatorientált oktatást előtérbe helyező kurrikulumreform, a koronavírus érkezésekor pedig már elsőévesént bizonyítani kellett rátermettségüket.

Nagyon fontosnak tartom, hogy hallgatóként is oda kell állni a beteg mellé, és teljes figyelemmel felé fordulni. A beteg érintése, vizsgálata és a betegen végzett kisebb, de határozott, diagnosztikus beavatkozások begyakorlása pótolhatatlan. Semmelweis Ignác legfontosabb öröksége így szól: soha ne elégedjünk meg azzal, hogy megtanuljuk, elvégezzük, ami kötelező! Mindig keressük és kutassuk, miként tehetnénk még többet embertársainkért! A Semmelweis Egyetem több mint 255 éves tradíciója is erre épül

– húzta alá.

Dr. Merkely Béla ezután kitért arra, hogy a Semmelweis Egyetem az ország legnagyobb betegellátója és szakterületén Európa egyik vezető intézménye, igazi, világszínvonalú tudáscentrum, amely a felsőoktatási rangsorokban is kiemelkedően szerepel. A rektor szerint az intézmény kiválóságának legújabb bizonyítéka, hogy az egyetem is részese annak a történelmi eseménynek, hogy Kapu Tibor révén második honfitársunk juthatott az űrbe, hiszen aktív szerepet játszik a magyar űrhajósprogramban: a Semmelweis orvos-egészségügyi csapata végezte a magyar űrhajósok kiválasztását, felkészítését, az űrmisszió támogatását, majd végzi a rehabilitációt; orvoskollégája Európa ötödik akkreditált űrszakorvosa lett; ráadásul két kutatás is az egyetem kezdeményezésére valósulhat meg az űrben. Külön kitért az elmúlt másfél év integrációira, melynek keretében olyan új területekkel gazdagodott az egyetem portfóliója, mint a traumatológia, a rehabilitáció, az idegsebészet, neurointervenció, valamint a reumatológiai-immunológiai ellátás. Emellett beszélt az intézmény külföldi kapcsolatainak erősítéséről is. Külön köszöntötte a nemzetközi hallgatókat, akik innentől kezdve a Semmelweis nagyköveteinek számítanak majd, és nemcsak alma materüknek, de a magyar orvoslás hagyományainak is hírét vihetik a világban. Az eseményen is jelen lévő Nobel-díjas Krausz Ferencet példaként állította a hallgatók elé: ő itthon kezdte fizikusi tanulmányait, külföldön vált világhírűvé, de soha nem szakadt el teljesen a hazai egyetemi és kutatói világtól. „Miután elnyerte a Nobel-díjat, még nagyobb lendülettel vetette bele magát a magyarországi tudomány-fejlesztésbe. Mérhetetlen büszkeség, hogy ehhez a Semmelweis Egyetemet választotta partneréül. Immár közösen kutatjuk a Krausz professzor úr által vezetett Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) infravörös molekuláris ujjlenyomat eljárásának orvosi, diagnosztikai alkalmazását” – emelte ki, hozzátéve, hogy könnyen lehet, hogy a most végzett hallgatók között ül a következő Szent-Györgyi Albert, Krausz Ferenc vagy épp Karikó Katalin.

„Mennyi tanulás, átvirrasztott éjszaka van önök mögött! Hány vizsga! Milyen sok kihívás! Mennyi nehézség! Mert bizony nehéz, fáradságos volt ez az út. És talán voltak helyzetek, amikor úgy érezték, fogytán az erejük. Ma mégis itt állnak, büszkén és boldogan. Hadd áruljak el egy titkot, az utolsót tanárukként – és egyben elsőt kollégájukként A diploma, amelyet hamarosan a kezükbe vesznek, nemcsak azt bizonyítja, hogy megszerezték az orvosláshoz szükséges tudást. Hanem azt is, hogy birtokában vannak annak a mélyről gyökerező hivatástudatnak is, ami az erőt adja gyönyörű szakmánk műveléséhez” – szólt dr. Merkely Béla a végzett hallgatókhoz.

Hozzátette: az ő dolguk az volt, hogy átadják nekik mindazt a tudást és készséget, amit a nagy elődök rájuk hagytak örökül, és amelyek lehetővé teszik hivatásuk legmagasabb szintű gyakorlását. A végzett hallgatók dolga pedig az, hogy ne csak tovább vigyék, hanem tovább is gyarapítsák mindezt.

A teljes rektori beszéd ide kattintva olvasható. (pdf)

„Amikor annak idején az orvosi hivatás mellett döntöttek, egy olyan életutat választottak, amely nemcsak tudást, hanem emberi minőséget, felelősségtudatot és folyamatos tanulást is kíván” – fogalmazott Orbán Gábor, a Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány (NEOA) elnöke. Hozzátette: a Semmelweis Egyetem diplomája nemcsak tudást igazol, de egy kivételes közösséghez való tartozást is jelent. „Az egyetemi évek egyszerre adnak tudást és tartást, egyszerre formálják a szakmai identitást és az emberi hozzáállást. Az itt szerzett tapasztalatok évek múltán is Önökkel maradnak – iránytűként vagy kapaszkodóként, attól függően, mire van épp szükségük. Az orvoslás hivatás, de mindenekelőtt kapcsolat. Két ember találkozása: az egyik tudását, másik a bizalmát adja. Önök mostantól ennek a kapcsolatnak lesznek a letéteményesei” – mutatott rá. Orbán Gábor szerint a diploma, melyet a végzett hallgatók átvesznek, eddig cél volt, mostantól azonban kezdet – egy olyan hivatás kezdete, ahol a legapróbb gesztus – egy nyugodt tekintet, egy bátorító szó – néha többet ér, mint bármelyik gyógyszer. Mint elmondta, a valódi szakmai mélység nem abból fakad, hogy mindig biztosak vagyunk magunkban, hanem abból, hogy készen állunk időt szánni a fontos kérdésekre.

Azok, akik most úgy érzik, hogy még nem látják pontosan a jövőjüket – ne aggódjanak! A bizonytalanság nem hiányosság, hanem lehetőség arra, hogy később valóban a saját útjukat járják

– tette hozzá. Ezt követően kitért a digitalizációra, a mesterséges intelligenciára és az információs túlterheltségre, melyek kihívást jelentenek az orvoslásra, annak ugyanis egyszerre kell haladnia a technológiával és őriznie azt, ami nem digitalizálható: az együttérzést, a jelenlétet, a türelmet.

A beszédek után Bényi Botond Boldizsár, Giuirguis Mark Adel Kadry, és Miunske Isabel Katrin orvosdoktor-jelöltek képzési nyelvük szerint előterjesztették az avatás iránti kérelmet, majd a három nyelvű eskütételt követően dr. Nyirády Péter dékán sikeres tanulmányaik elismeréséül orvosdoktorrá avatta a jelölteket, felruházva őket mindazokkal a jogokkal és kötelességekkel, amelyek az orvosdoktorokat, Magyarország törvényei szerint megilletik. Dr. Merkely Béla rektor és dr. Nyirády Péter ezután kézfogásukkal doktortársaikká fogadták az új orvosokat.

A diplomaátadó ünnepségen 316 magyar, 127 angol és 74 német nyelvű képzésen végzett hallgató vehette át oklevelét. Közülük 108-an vehettek át summa cum laude, 201-en pedig cum laude minősítésű diplomát, 7 hallgató pedig rite minősítéssel zárta tanulmányait.

Ezt követően dr. Krausz Ferenc Nobel-díjas magyar fizikus, a CMF ügyvezetője és tudományos igazgatója tartott előadást. „Ma fontos mérföldkőhöz érkeztetek. Érdemes ilyenkor megállni egy pillanatra és végiggondolni, hogy milyen út vezetett idáig. Nyílegyenes vagy vargabetűkkel tarkított. Van közöttetek, aki már gyermekkorában tudta, hogy gyógyítani akart, de olyan is, aki eleinte bizonytalan volt, de mostanra már biztos benne, hogy ez az ő hivatása. Van köztetek olyan is, aki több egyetem közül választhatott, és olyan, akit nem vettek fel elsőre, de sosem adtak fel. Valakinél mindig volt pár finom falat otthonról, amit megosztott a kollégiumban, a többieket. Volt, aki utolsóként távozott a bulikból, de olyan is, akikre mindig lehetett számítani, hogy kölcsönadja a jegyzeteit. Valaki pedig itt találta meg élete szerelmét” – fogalmazott, majd felhívta a figyelmet a családtól érkező támogatás fontosságára.

Az elmúlt évek rengeteg lemondással jártak és feltehetőleg innentől sem lesz sétagalopp. Nem kell orvosnak lennem ahhoz, hogy ezt valószínűsítsem. Elég belegondolnom, hogy milyen elvárásokkal fordulok magam is orvoshoz. Bármekkora is legyen a megszerzett tudás, mindez nem elég, egy orvostól bizony az empátiát is elvárjuk, tekintet nélkül arra, hogy aznap éppen milyen lábbal kelt fel. Egy orvos beszéljen úgy, hogy a beteg megértse, de azért legyen szakmailag pontos, amit mond. Rengeteg elvárás, hatalmas kihívás

– mutatott rá. Dr. Krausz Ferenc szerint a legfontosabb, hogy a frissen avatott orvosdoktorok a lehető legfelkészültebben, a lehető legnagyobb lelkesedéssel és tenni akarással végezzék munkájukat. „Nem lesztek egyedül. Ott lesz számos tapasztaltabb kolléga, akik a szakmai segítség mellett jó példát is tudnak majd mutatni nektek, akiktől rengeteget tanulhattok majd nem csak a szakmáról, de empátiáról és kommunikációról is. Ott lesznek veletek egykorú kollégák, akik között mindig lesz valaki, aki lelkesíti, motiválja vagy éppen felvidítja a csapat többi tagját. Lesznek betegek, akik nem hagynak majd titeket elveszni az orvosi szakzsargonban, mert udvariasan kérik a diagnózis ismételt elmagyarázását, ezúttal érthetően” – tette hozzá.

Dr. Krausz Ferenc azt tanácsolta a diplomájukat átvevőknek, hogy válasszák ki a megannyi lehetőség közül a számukra legalkalmasabbat. „Előttetek az élet, semmilyen erőfeszítés nem lehet túl drága ahhoz, hogy megtaláljátok azt a szakterületet, azt a feladatkört, ahol majd a legnagyobb motivációval igyekeztek képességeiteket folyamatosan továbbfejleszteni. Amíg ez a motiváció nem lángol bennetek, érdemes folytatni a keresést. S ha majd meglesz, ő lesz az, ami nagymértékben elősegíti, hogy a lehető legjobb orvosokká váljatok, hogy a hozzátok fordulók egészségét a lehető legjobban tudjátok védeni” – szögezte le. Felhívta a figyelmet az egészségvédelem és a megelőzés fontosságára, különös tekintettel a szűrővizsgálatokra. „A mai túlnyomórészt reagálni, sok esetben sajnos túlságosan későn reagálni kényszerülő orvoslást átalakíthatja egy túlnyomórészt megelőző orvoslás. Talán itt, Magyarországon adatik meg az esélye, hogy ezt a forradalmi változást veletek együtt előírtuk. Center for Molecular Fingerprinting-nél a Semmelweis Egyetemmel szoros együttműködésben hat éve munkálkodunk azon, hogy vérplazmából annyi molekuláris információt vonjunk ki, amely a fenti célok eléréséhez szükséges és elegendő. Időközben több mint 11 ezer lelkes önkéntes csatlakozott a 10 évre nyúló H4H programunkhoz és további, magas rizikóval rendelkező önkéntesek jelentkezését várjuk. Az ő segítségükkel, a lézerfénnyel való egyéb módszerekkel, vérből kivont információkkal fejlesztünk egy népbetegségek korai szűrésére alkalmas módszert, amely elegendően olcsó ahhoz, hogy széleskörű alkalmazásra kerülhessen. De még ha sikerül is, mit sem érünk vele, ha az emberek nem járnak el évenként szűrővizsgálatra” – magyarázta.

Utolsó jó tanácsként azt javasolta a fiatal orvosdoktoroknak, hogy figyeljenek oda saját egészségükre is, találják meg az egyensúlyt a munka és a pihenés között.

„A most végzősök a Semmelweis Egyetem 250. jubileumi évfolyama. Ez a rendkívüli dátum lehetőséget adott arra, hogy Önök is átérezzék, megtapasztalják, hogy milyen nagyszerű dolog a Semmelweis Egyetem orvostanhallgatójának lenni” – fogalmazott dr. Nyirády Péter, az ÁOK dékánja, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a most diplomát kapók három szempontból is rendkívülinek számítanak. Ők ugyanis a Semmelweis Egyetem jubileumi, 250. évfolyama; a COVID-pandémia idejében aktívan bekapcsolódtak egy járványhelyzet egészségügyi kezelésébe; emellett velük kezdődött 2019-ben a még gyakorlatiasabb orvosképzést célul kitűző kurrikulumreform. Dr. Nyirády Péter köszönetet mondott az egyetem professzorainak, tanárainak, a hallgatók szüleinek, családjainak, valamint fiatal kollégáinak, akik a tanulást helyezték minden időtöltés elé és a nehézségeket legyőzve, tudással felvértezve állnak most előtte.

A gyógyítás sok öröme és sikere mellett sajnos kudarcot is rejteget magában. Az Önök sikerei a mi sikerünk az önök kudarcai a mi kudarcunk. De én úgy gondolom, hogy megtanítottuk Önöket arra is, hogy a nehézség és kudarc után újra fel kell tudni állni és tovább kell dolgozni, küzdeni embertársainkért, a rászorulókért a segítséget tőlünk várókért

– emelte ki a dékán.

A magyar nyelvű képzésben részt vett orvostanhallgatók nevében dr. Koós Gábor tartott beszédet. Ebben visszaemlékezett a gólyatáborra, tanulmányaik kezdetére, valamint a koronavírus-járvány jelentette kihívásokra is. Köszönetet mondott tanáraiknak, családtagjaiknak, szeretteiknek, barátaiknak, az egyetemnek, annak vezetőinek és munkatársainak, valamint Semmelweis Ignácnak is. „Ha innen bármit magunkkal viszünk, az nem csupán a diploma, hanem a tapasztalat, hogy a bizonytalanság közepén is lehetünk valaki biztos pontja. Legyen szó világjárványról, vizsgadrukkról, egy jövőbeli műtő csendjéről vagy az intenzív osztály nyüzsgéséről, emlékezzünk arra, hogy tudásunk az alap, de emberségünk az, ami gyógyít” – fogalmazott.

Az angol nyelvű képzésben részt vett hallgatók nevében dr. Shamseia Ameer köszöntötte hallgatótársait. Visszatekintésében felidézte az első anatómia előadást, amikor az érthetetlen latin szavakat látva elfogta őket a kétely, a formalintól emlékezetes laboratóriumokat, az áttanult éjszakákat, amely nehézségeken a hallgatói és családi közösség ereje, a tanáraik és tanulmányi koordinátoraik segítőkészsége lendítette át őket. „Az orvostudomány nemcsak az emberi testtel ismertetett meg bennünket, de segített felfedezni azt is, hogy erősebbek vagyunk, mint ahogy gondoltuk” – fogalmazott.

Dr. Hubatka Michael Bruno a német évfolyamon végzett orvostanhallgatók nevében felidézte a kezdeti nehézségeket, az örömöt és bizonytalanságot, amit egy idegen városban és országban éreztek. Később azonban nagyon megszerették Budapestet, a „csaknem korlátlan lehetőségek” városát, ahol hat év után is minden nap valami újat fedeznek fel – tette hozzá. Köszönetet mondott a szülőknek és hozzátartozóknak, az oktatóknak, a klinikai és titkársági dolgozóknak, valamint a német nyelvű orvosképzésért felelős munkatársaknak. Mint elmondta, tisztában vannak azzal, hogy még sokat kell tanulniuk, hogy jó orvos váljon belőlük. „A tanulmányok csak az előszó volt, most lapozunk és hamarosan megkezdjük egy hosszú és jó könyv első fejezetét” – tette hozzá.

A kulturális program részeként videókat is vetítettek, melyek az ÁOK hallgatóinak mindennapjait, valamint dr. Körmendi Istvánt, Magyarország legidősebb, jelenleg is praktizáló háziorvosát mutatták be, és bemutatkozott az egyetem néptánc-szakosztálya is.

Szabó Ádám
Fotó: Barta Bálint, Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.