Összesen 112 oklevelet adott át az Egészségügyi Közszolgálati Kar Mentálhigiéné Intézet hét képzésének közös diplomaátadó ünnepségén dr. Merkely Béla rektor és dr. Pethesné dr. Dávid Beáta dékán a Nagyvárad téri Elméleti Tömb (NET) dísztermében. A rendezvényen az intézet kiemelkedő hallgatói tevékenységet elismerő négy díját is kiosztották.

Köszöntőjében dr. Merkely Béla rektor Carl Rogers szavaira utalva kiemelte, hogy a mai társadalmunkban milyen alapvető szerepe van az emberi kapcsolódásoknak, az emberi szónak, amit nem pótolhat semmilyen technológiai fejlődés. A Mentálhigiéné Intézet végzett hallgatói kulcsfontosságú szerepet játszanak a társadalmi kohézió, bizalom és együttműködés fejlesztésében, vagyis a magyar társadalom egészséges testi-lelki-szellemi működésének támogatásában – világított rá a rektor. Az Egészségügyi Közszolgálati Kar egyetemünk immár 255 éves történelmének egyik legfiatalabb kara, 2010-ben jött létre. A kar alapító tagja, a 15 éves Mentálhigiéné Intézet élen jár a társadalmi igények felismerésében, képzéseivel érzékenyen reagál azokra a hiányokra, amelyek mai, túlautomatizált világunkban észlelhetőek – szólt dr. Merkely Béla. „Mi a Semmelweis Egyetemen azt valljuk, hogy az emberek szolgálata, az elesettek segítése, a betegek gyógyítása a világ egyik legszebb, legnemesebb hivatása. Minden tevékenységünk fókuszában az emberek állnak – az ő egészségükért és jóllétükért dolgozunk nap mint nap. Ez az, ami összeköt minket Semmelweis-polgárokat, átívelve mind a hat karunkon” – mondta a rektor.

Ezt követően Reményi Árpád lantművész és Lachegyi Imre blockflöte-művész zenei előadása következett, majd dr. Pethesné dr. Dávid Beáta, az Egészségügyi Közszolgálati kar megbízott dékánja, a Mentálhigiéné Intézet igazgatója köszöntötte a végzett hallgatókat. „Ez az intézet nem egyszerűen képzéseket kínál, hanem élő, dinamikus kapcsolatokat hoz létre. Olyan hálózatot épít, amelyben az oktatók, a hallgatók, a közösségek és az intézmények nem különálló pontok, hanem egymással összekapcsolódó csomópontok. És ezek a kapcsolatok teszik élővé, értékessé és fenntarthatóvá mindazt, amit itt végzünk” – mondta az igazgató.

Minden hálózat alapja, hogy vannak benne szereplők, akik összekapcsolódnak. A mi hálózatunkban ilyenek a hallgatók, az oktatók, az adminisztrációs munkatársak – és mindenki, aki az intézet működését segíti – tette hozzá, miközben hálózatkutatói szemlélettel mutatta be az intézetet. Minél sűrűbb egy hálózat, annál jobban átjárja az együttműködés. A Mentálhigiéné Intézet egyik ereje abban rejlik, hogy nem elszigetelt szereplők dolgoznak benne, hanem összefonódó közösségek, ahol a tartalom és forma, elkötelezettség és szakértelem egymást erősítik. Dr. Pethesné dr. Dávid Beáta szólt még arról is, hogy 2026 őszétől új épületben, a Ferenc téren működhet tovább. Számos eredményt kiemelt, köztük például, hogy a szociális munka MA képzés megújult formában, a Curriculum 2.0 szerint, projektalapú megközelítéssel indult újra; a doktori programban 2012 óta 70 hallgatót vettek fel, közülük már 28-an eljutottak a nyilvános védésig; a képzések páros oktatói vezetéssel zajlanak, különösen az önismeret, készség- és személyiségfejlesztés területein.

Az önök munkája, attitűdje, hivatásgyakorlása lesz az, ami tovább építi az intézet kapcsolatait. Minden szakmai, közösségi és intézményi kapcsolat mögött ott van egy még nagyobb összefüggésrendszer – az emberi közösség maga. A nagy egész, amelyhez mindannyian hozzátartozunk

– zárta beszédét a dékán.

A közös eskütétel szövegét dr. Pethesné dr. Dávid Beáta olvasta fel, majd a végzetteket dr. Merkely Béla rektor és dr. Pethesné dr. Dávid Beáta dékán kézfogással avatta diplomásokká. Elsőként az interdiszciplináris családtudomány mesterképzési szak és a korábban indított mentálhigiénés családtudományi és családterápiás mesterképzési szak 16 hallgatója kapta kézhez oklevelét. Szociális munka mesterképzési szakon 15, aktív idősödés szakirányú továbbképzési szakon 12, laktációs szaktanácsadó szakirányú továbbképzési szakon 22, mentálhigiénés lelkigondozó szakirányú továbbképzési szakon 36, mentálhigiéné szakirányú továbbképzési szakon pedig 9 fő vette át diplomáját az ünnepségen, ahol 112 oklevelet adtak át. Az intézet képzésein ebben a tanévben összesen 147-en zárták le tanulmányaikat.

A rendezvényen átadták azokat a díjakat, melyeket a hallgatótársak jelölései és kiemelkedő tanulmányi eredmények alapján négy végzős szak egy-egy hallgatója nyert el. 

Losonczi Ágnes-díjat kapott László Anita az interdiszciplináris családtudomány mesterképzési szakon kiemelkedő tanulmányi teljesítményéért, a családok komplex támogatása iránti elkötelezettségéért, továbbá az évfolyamában végzett közösségi munkájáért. A Csáky-Pallavicini Roger emlékére alapított Embertárs-díjat a szociális munka mesterképzési szakon kiemelkedő tanulmányi eredményéért és a szociális szakma iránti elkötelezettségéért Máté-Szabó Helga vehette át. Az Aktív idősödésért díjat az aktív idősödés szakirányú továbbképzési szakon az idősekért végzett kiemelkedő munkájáért, az aktív idősödés egyéni és társadalmi előmozdításáért, valamint a hallgatói közösség iránti elkötelezettségéért Pálinkás Balázs Tünde kapta meg. Joanne Scott-díjat vett át a laktációs szaktanácsadó szakirányú továbbképzési szakon a csecsemőket/kisgyermekeket és családjaikat, valamint a szoptatást támogató szakterületen és a hallgatói közösségért végzett kimagasló tevékenységért Gyenes Dorottya.

Ezt követően a mentálhigiénés szemléletmódot bemutató előadást tartottak Udvarhelyi Zsuzsanna és Vass Bence végzett hallgatók, a jelenet szerzője Komáromi Sándor, aki szintén a Mentálhigiéné Intézetben végzett korábban.

Keresztes Eszter
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.