A szenátorok véleményezték a Semmelweis Egyetem 2024. évre vonatkozó, számviteli törvény szerinti éves beszámolójáról. Amint azt dr. Pavlik Lívia kancellár elmondta, egy minden téren sikeres évet zárt az intézmény. Az egyetem bevételei tavaly jelentősen nőttek a 2023. évhez képest, a közhasznú tevékenységéhez kapcsolódó bevételei 192 milliárdról 243 milliárdra nőttek, az adózott eredmény pedig 7,8 milliárd forint volt. Az elért eredmény a megelőző évek eredményes gazdálkodásának köszönhető egyetemi stratégiai alapból igénybevett összeggel, továbbá a Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány (NEOA) fenntartói támogatásából kiegészülve a 2024. évi körülbelül. 20 milliárd forint összegű beruházási és felújítási kiadásokat finanszírozta. Az aktív betegellátásból származó bevételek tavaly 30 százalékkal nőttek, amely részben a beolvadó Rehabilitációs Klinika és az Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika teljesítéményéhez, részben pedig az egyetem további klinikáinak bővülő ellátásához köthető. A teljesítmények növekedésével párhuzamosan emelkedtek a működés operatív költségei is, valamint bővült az egyetem személyi állománya is: a munkavállalók száma a 2023-as 11672-ről 2024-ben 14 százalékkal, 13336 főre nőtt. Az egyetem a korábban már említett 20 milliárd forint értékű beruházásnak és eszközbeszerzésnek, továbbá a beolvadó intézmények kapcsán átvett állami vagyonnak köszönhetően jelentősen növelte a vagyonát, a mérlegfőösszege 223 milliárd forintról 276 milliárd forintra növekedett.
Módosították a hallgatói kitüntetésekről szóló szabályzatot, melynek értelmében a Dr. Szívós István Medikus Sportolói Kitüntetés 250 ezer forintos pénzjutalommal is jár, ezt pedig visszamenőleg a 2025. évi díjazottak is megkapják.
Megszavazták a Szervezeti és Működési Szabályzat (SZMSZ) egyes rendelkezéseinek módosítását. Ennek keretében döntöttek a Rektori Programiroda létrehozásáról, amely a rektor közvetlen irányítása alatt, a Rektori kabinet mellett horizontálisan működik majd. Feladata a rektori munka hatékonyságának növelése, a rektor programjait és felkészítését érintő közvetlen feladatok ellátása. Bevezették a Pannónia In Kiválósági Ösztöndíjat, melynek célja a külföldi hallgatók tanulmányának támogatása, különös tekintettel az akadémiai, sport és művészeti kiválóságra. Létrehozták a Gyermekgyógyászati Klinika Tömbigazgatóságot, mely a támogatói terület azon feladatainak hatékonyabb kezelését és a párhuzamosságok megszüntetését célozza, melyek a két korábbi klinika összeolvadásából fakadnak. A Gyermekgyógyászati Klinika mára a Klinikai Központ egyik legnagyobb egységévé vált, ez indokolja az önálló tömbigazgatóság létrehozását. Emellett szükséges jogtechnikai módosítások is történtek a Szervezeti és Működési Rendben.
A szenátorok döntöttek az Introduction to Clinical Research című szabadon választott tantárgy elindításáról. A 2025/26-os tanév őszi és tavaszi félévétől induló angol nyelvű, kétkredites tantárgy rendszerezetten ismerteti a klinikai kutatás alapelveit, módszertanát, ezzel megalapozva a hallgatók TDK- és későbbi PhD-tevékenységét.
Megszavazták az SZMSZ Hallgatói követelményrendszer Tanulmányi és Vizsgaszabályzat egyes rendelkezéseinek módosítását. Ennek célja, hogy a hallgatók minél gördülékenyebben végezhessék el tanulmányaikat és egy tantárgy nem teljesítése miatt ne álljon meg a továbbhaladásuk.
Döntöttek a Gyógyszerterápiás, Antibiotikum és Infekciókontroll Bizottság ügyrendjének megújításáról. A módosítás technikai jellegű változtatásokat és azt tartalmazza, hogy bevezetik az online szavazás lehetőségét.
A Szenátus módosította a Doktori Szabályzatot. Ennek értelmében a fokozatszerzés követelményeiből kivezették annak lehetőségét, hogy az impaktfaktor-követelmény 10 százaléka kiváltható nem impaktfaktoros közleményekkel egy meghatározott lista szerint. Emellett bevezették, hogy a közlési követelmények teljesíthetők két darab első szerzős nem megosztott metaanalízis közleménnyel is. Aktualizálták a folyóiratlistát; bevezették, hogy könyvtári tartozás esetén nem szervezhető nyilvános vita; valamint egyszerűsítették a témavezetői akkreditációs eljárást.
A szenátorok döntése értelmében új tantárgy indul Egészségügyi szolgáltatások büntetőjogi és erkölcsi megítélése, különös tekintettel a korrupciós bűncselekményekre címmel. Az új, szabadon választható tárgyat a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) és az egyetem Oktatásigazgatási Hivatalának kezdeményezésére hirdetik meg az egyetem összes hallgatója számára. Az egy kreditértékű kurzus ismerteti mindazon etikai és jogi normákat, megszegésük várható következményeit, amelyek az egészségügyben speciálisan előforduló jogszabály-sértésekkel, különösen a korrupcióval együtt járnak.
Döntöttek a professor emeritus cím odaítéléséről, illetve véleményeztek hét aktuális vezetői, köztük két dékáni pályázatot.
Szabó Ádám
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.