Metaflórák, egyebek címmel tekinthető meg az a kiállítás, amely Kulcsár Ágnes festőművész, grafikus képeiből ad áttekintést a Semmelweis Szalonban. Amint a megnyitón elhangzott, a művész természeti formákból, geometrikus alakzatokból, színekből kollázsszerűen alkotja meg képeit, amelyeket most az egyetemi közönség figyelmébe is ajánlottak.

A festőművészt dr. Bánhidy Ferenc, a Semmelweis Egyetem általános rektorhelyettese köszöntötte a Szalonban kiállító művészek sorában, majd Somogyi Zsófia művészettörténész ajánlotta a közönség figyelmébe a Veszprémben született és ott alkotó művész munkásságát, képeit. Mint hangsúlyozta, Kulcsár Ágnes művészete közel áll a természetábrázoláshoz, a tájképekhez ugyanúgy, mint a kollázstechnika vizuális világához. Alkotásai néhol a gyermekrajzok játékosságát, fantáziavilágát idézik.

„Az alapvonalakra redukált formák közül kiválnak azok, amelyek inkább mintha a geometrikus festészet világából érkeznének. Háromszögek, ékek, négyzetek hasítanak bele a tájakba, amelyek azonban ettől mégsem sérülnek, inkább csak kizökkentik a nézőt. A formák méretarányaival való játék, az űrbéli alakzatok, a nézőpontváltások, képi minőségek és megoldások teszik még izgalmasabbá képeit, és adnak minden esetben újabb néznivalót a látogatónak” – emelte ki.

Somogyi Zsófia hozzátette: a festő képein a művészettörténet egy-egy jelentősebb alkotásából is „idéz”, beépít képelemeket saját képeibe, legyenek azok akár antik vagy újabb kori művészeti alkotások. Ilyen például Flóra, a virágot szedő nő alakja, amely az ókori Pompeiből származó freskóról ismert, vagy amikor egy korabeli holland festő műtermének részleteit felhasználja a művész saját képein szereplő műtermének megalkotásához – ezzel bekapcsolva az alkotásokat a művészettörténet korokon átívelő folyamába is.

„Többféle képi világ elemei vannak kivágva és egymás mellé illesztve. Amikor nézzük a képeket, ezeknek a kontrasztjából és egységéből valami új látvány jön létre, amelynek közös nevezője, hogy ezeket a képi világokat Kulcsár Ágnes alkotja meg” – emelte ki Somogyi Zsófia művészettörténész.

A kiállításmegnyitón Pregun Tamás zongoraművész Chopin-keringőkből és -balladákból adott elő egy válogatást.

Kulcsár Ágnes kiállítása – előzetes bejelentkezés után, továbbá a Szalonban tartott egyetemi rendezvények alkalmával – 2025. június 17-ig tekinthető meg.

Tasnádi Róbert
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.