Dr. Merkely Béla köszöntő beszédében hangsúlyozta: mind az MSD gyógyszeripari vállalat, mind a Semmelweis Egyetem munkatársai elkötelezett hívei annak, hogy munkájuk révén a rájuk bízott betegek életminőségét és életkilátásait javítsák.
Mint az egyetem rektora ismertette, a mostani stratégiai megállapodás széles kört ölel fel: kiterjed a szűrővizsgálatok, a diagnosztika, illetve az innováció és az oktatás területére is. A jövőben a két fél közösen térképezi fel a személyre szabott orvoslásban használt diagnosztikai tesztek kutatási lehetőségeit, végzi az orvosi mérési adatokat tartalmazó adatbázisok elemzését, az onkológiai és más területeken alkalmazott terápiák összehasonlítását. A megállapodás kitér a betegutak elemzésére és fejlesztésére, valamint a likvid biopszián keresztül, a biobank lehetőségeinek támogatásával a keringő tumorsejtek vizsgálatának kialakítására is. Az együttműködés többek között mesterségesintelligencia-program fejlesztését és adattudományi területekkel kapcsolatos képzést is érint. Elérhetővé válhatnak többek között digitális egészségügyi megoldások, növekszik az MSD által szponzorált klinikai vizsgálatok száma – mindez támogatja a betegek gyógyulását és a publikációs teljesítmény növelését. Egy korábbi, 2024 májusában aláírt együttműködési szándéknyilatkozat alapján pedig az MSD a Semmelweis Egyetemmel közös kutatásokat, képzéseket indít, publikációkat, innovatív alkotásokat hoz létre már a Science Park tervezési előkészítő fázisában is.
A 130 éves múltú MSD kutatásorientált, globálisan és hazánkban is vezető gyógyszeripari vállalat három évtizede van jelen Magyarországon, a világ vezető kórképeinek, mint például a rák és különféle fertőző betegségek kezelésére fejleszt gyógyszereket és vakcinákat.
Sean R. Smith ügyvezető igazgató kiemelte, hogy az új stratégiai megállapodással a két intézmény szorosabbra fűzi eddigi együttműködését. „A közös célunk az, hogy olyan innovatív gyógyszereket fejlesszünk, amelyek hozzájárulnak a magyar emberek életminőségnek javításához, egy fenntartható egészségügyi rendszer biztosításához.” A megállapodás utat nyit további együttműködések előtt olyan területeken, mint a klinikai vizsgálatok, az epidemiológiai kutatások, az innovatív terápiák fejlesztése és az oktatás. „Hosszú távú, gyümölcsöző kapcsolatunk dinamikus környezetet teremt a tudományos ismeretek megosztása és a betegorientált projektek számára” – hangsúlyozta az ügyvezető igazgató. A jelenleg is folyó projektek közül kiemelte a krónikus betegségek hazai adatbázisának továbbfejlesztését. „A kutatási együttműködésünk lehetővé teszi, hogy az erőforrásainkat és szakértelmünket egyesítve tudjuk kezelni a sürgető egészségügyi kihívásokat és ezáltal hozzájárulhatunk a társadalom jóllétéhez” – hangsúlyozta Sean R. Smith, aki emlékeztetett, az orvostudomány jövője a medikusok kezében van, ezért a stratégiai megállapodás célja az is, hogy az orvostanhallgatók minél közvetlenebb módon megismerhessék az innovatív technológiákat és terápiás megoldásokat, valamint a nemzetközi bevált gyakorlatokat.
Dr. Szathmári Miklós, a Semmelweis Egyetem egészségügyi irányítási és fejlesztési igazgatója és dr. Barótfi Szabolcs, az MSD klinikai kutatási igazgatója a két intézmény közös klinikai kutatási tevékenységét ismertették. Mint dr. Szathmári Miklós kifejtette, a klinikai vizsgálatok kiemelt fontosságúak az egyetem számára, mivel a legmodernebb terápiákhoz juttatják a betegeket, ezáltal életeket mentve és javítva a páciensek életminőségét, hiszen a szigorú szakmai protokollok emelik az ellátás színvonalát és megbízhatóságát. A vizsgálatokból születő közös publikációk fokozzák az egyetem tudományos tevékenységét, a vizsgálatok lefolytatásához szükséges csapatmunka pedig erősíti a munkahelyi közösséget is.
Kiemelte, hogy a mintegy 30 jelenleg is folyó közös vizsgálattal az MSD az egyetem egyik legfontosabb partnerének számít, az együttműködés a laboratóriumi szolgáltatások mellett főként onkológiai (kissejtes tüdőrák), kardiovaszkuláris betegségek és magas koleszterinszint kutatására irányulnak.
Dr. Barótfi Szabolcs elmondta, hogy az elmúlt 10 év során összesen 52 klinikai kutatásban működtek együtt az egyetemmel, amelyekben a korábban említett területeken kívül a fertőző betegségek, a tüdőgyógyászat, és az immunológia is nagy arányban jelentek meg. Külön előnyként említette, hogy az együttműködés nemcsak késői, hanem korai fázisú vizsgálatokat is magában foglal. Mint elmondta, az MSD elkötelezett abban is, hogy a klinikai vizsgálatok során bevezetésre kerülő innovatív technológiákat elsőként az egyetemen valósítsák meg.
Zárásként dr. Kiss Zoltán, az MSD adatkutatási vezetője az adatvezérelt egészségügyi fejlesztésről tartott összefoglalót. Hangsúlyozta, hogy az eddigi együttműködés során regionálisan is jelentős epidemiológiai módszertani fejlesztésekre került sor. A vizsgálatokkal párhuzamosan számos krónikus betegség adatbázisát sikerült felépíteni, amelyek másodlagos kutatásokra is felhasználhatóak, ennek példájaként az onko-diabetológiát, valamint a Covid-vakcinák hatékonyságának kutatását emelte ki. A legutóbbi kutatási eredmények teljes körű képet tudtak adni a rákos megbetegedések hazai epidemiológiájáról – mutatott rá előadásában dr. Kiss Zoltán, illusztrálva az együttműködés kézzel fogható eredményeit.
A szakmai prezentációkat követően dr. Merkely Béla és Sean R. Smith aláírásukkal hitelesítették a Semmelweis Egyetem és az MSD Magyarország között létrejövő stratégiai együttműködési megállapodást.
Az ünnepség zárásaként a Medikus Zenekar művészei, Pásztor Bendegúz és Csuja Gellért Wolfgang Amadeus Mozart G-dúr hegedű-brácsa duóját adták elő.
Szabados-Dőtsch Judit
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.