Rövid időn belül újabb szomorú veszteség érte a hazai kardiológus szakmát és a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának Kardiológiai Tanszékét: dr. Keltai Mátyás személyében szakmánk egy ikonikus, meghatározó alakját veszítettük el, alig egy hónappal azután, hogy dr. Préda István professor emeritusunktól búcsút vettünk.
Dr. Keltai Mátyás 1942-ben született Budapesten, a Kölcsey Ferenc Gimnáziumban érettségizett, 1966-ban végzett a Budapesti Orvostudományi Egyetem (BOTE) Általános Orvostudományi Karán. Ebben az évben nősült meg, felesége dr. Kollin Éva belgyógyász és radiológus volt. Két lányuk született, akiknek odaadó, szerető, gondoskodó édesapjuk volt. Egyikük, dr. Keltai Katalin ma egyetemünk Belgyógyászati és Hematológiai Klinikájának egyetemi docense. Később három lányunokája is élvezhette humorát, játékos kedvét, bölcs megnyilvánulásait. Sajnos dédunokájának születését már nem érhette meg. Szeretett utazni, a sportok közül a bridzset, a teniszt és a síelést kedvelte és művelte az utolsó időkig is.
Hivatását a BOTE IV. sz. Belklinikán kezdte gyakorolni, 1972-ben belgyógyász, 1982-ben kardiológia szakvizsgát tett. Megalapításától dolgozott az Országos Kardiológiai Intézetben, tíz éven keresztül a coronaria őrző vezetője volt. Itt szerveződött meg a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Tanszéke, melynek 2004-től három éven át, nyugdíjazásáig a vezetője is volt. 2007-ben a tanszék átkerült a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikára – megtiszteltetés számomra, hogy ilyen módon közvetlen tanszékvezető elődöm volt.
Az oktatás rendkívül fontos volt számára, mind a medikusokat, mind a rezidenseket, szakorvosjelölteket nagy lelkesedéssel oktatta, az első kardiológiai egyetemi jegyzet szerkesztője és szerzője volt.
Szakmailag folyamatosan képezte magát, egy külföldi tanulmányút után 1987-ben ő végzett először ballon angioplasztikát koszorúsereken Magyarországon.
Tudományos területen is igen aktív volt, számtalan publikáció szerzője, 1984-ben kandidátus, 2004-ben az MTA nagydoktora lett. 2007-2010-ig a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet tudományos igazgatója volt. 1997-99. között az ETT VI. sz. albizottságának alelnöke volt.
Dr. Keltai Mátyás tudományos közleményeinek száma 242, ebből 171 nemzetközi adatbázisban indexelt folyóiratban jelent meg. Az 1994-től megjelent teljes tudományos közleményeinek összes impakt faktora 1500,745, közleményeire több mint 35 500 idézet érkezett, h-indexe 67 (forrás: Web of Science adatbázis). Tudományos munkájának kiválóságát mutatja, hogy közleményeinek 16,87 százaléka a TOP 1%-ba, 46,39 százaléka a TOP 10%-ba, 88,65 százaléka pedig a TOP 25%-ba (Q1) tartozó folyóiratokban jelent meg a Clarivate – InCites adatbázisa alapján.
Nyugdíjba vonulása után is jelentős tudományos-kutatói munkát végzett, az elmúlt 10 évben 38 közleménye jelent meg, amelyre eddig 8551 idézet érkezett. Az elmúlt 5 évben 15 közleményben társszerző, amelyek közül 14 D1-es, azaz a TOP 10%-ba tartozó folyóiratban jelent meg.
Dr. Keltai Mátyás professzor kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezett, számos külföldi szakmai társaságnak volt a tagja. Ő tette meg az első lépéseket a mára egyre inkább teret hódító intervenciós kardiológiában, és különleges szerepe volt abban, hogy Magyarország is bekapcsolódott a nemzetközi kardiovaszkuláris klinikai vizsgálatok vérkeringésébe. 2013 óta tanszékünk nagyrabecsült professor emeritusa volt, akihez mindig bizalommal fordulhattunk.
Szeretett szakmánkban elévülhetetlen érdemeket szerzett, távozásával pótolhatatlan veszteség érte a tudományos és szakmai közösséget.
Emlékét örökké őrizni fogjuk!
Dr. Merkely Béla, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója, a Semmelweis Egyetem rektora
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.