Rendhagyó módon a Terrorelhárítási Központ (TEK) székhelyén vette kezdetét a XVI. Sürgősségi, Intenzív Terápiás, Aneszteziológiai Szakterületek és Társszakmák Országos Konferenciája, azaz a SIASTOK. Előtte a TEK a Semmelweis Egyetem mellett 22 egészségügyi és betegellátó intézménnyel írt alá partnerségi megállapodást. A négynapos konferencia további részében 19 plenáris szekcióban több mint 50 előadást, szimpóziumot és gyakorlati bemutatót rendeznek.
Az április 9-én, szerdán a TEK székhelyén megrendezett esemény az együttműködési megállapodások ünnepélyes aláírásával és átadásával kezdődött. A TEK személyvédelmi munkáját bemutató kisfilm után Hajdu János rendőr altábornagy, a TEK főigazgatója köszöntötte a résztvevőket.
Történelmi pillanat ez, hiszen korábban nem fordult még elő, hogy egy rendvédelmi szerv egyszerre 23 egészségügyi intézménnyel köt együttműködési szerződést
– emelte ki beszédében. Mint Hajdu János elmondta, a TEK nehéz és veszélyes munkát végez, mely során akár balesetek, halálos tragédiák is előfordulhatnak. „Akik itt vannak, azok szinte mind segítettek már nekünk megállapodás nélkül is, anélkül, hogy bármit aláírtuk volna, amit nagyon köszönök. Van, akihez már nagyon régi kapcsolat fűz minket, van, akihez frissebb, de mindenki a segítségünkre volt. A mai eseménnyel ezt szerettük volna ünnepélyessé és hivatalossá tenni” – mutatott rá, külön kiemelve, hogy az orvos- és egészségügyi intézmények a védett személyek, valamint a térségben működő műveleti egységek terén is támogatást biztosítottak a szervezetnek.
„A TEK rendkívül fontos feladatot lát el a magyar állam életében, amely nyilvánvalóan nemcsak a személyvédelemre, hanem az ezzel kapcsolatos összes kiegészítő tevékenységre vonatkozik. Az mindannyiunk számára egyértelmű, hogy az általuk végzett munka rendkívül kockázatos, mind a saját testi, szellemi épségünk, mind pedig a védett személyek vonatkozásában. Éppen ezért én magam is úgy gondolom, hogy szükség van arra a háttértámogatásra, amelyet az egészségügyi intézmények nyújthatnak” – fogalmazott beszédében dr. Révész János, az Országos Kórházi Főigazgatóság országos kórház-főigazgatója. Külön köszönetet mondott a TEK-nek, amiért az eddigi közös munka immár rendezett keretek között folytatódhat, pontosan tisztázva, mely intézmények és milyen szolgáltatások állnak majd a TEK rendelkezésére. „Ők tudják azt, hogy elsősorban mely intézményekre számíthatnak, az intézmények pedig fel tudnak készülni arra, hogy bizonyos esetekben a TEK igenis számítani fog majd a segítségükre” – magyarázta, kiemelve, hogy ez mindkét fél számára még nagyobb biztonságot jelent majd.
„Az élet védelme mind a Semmelweis Egyetem, mind a TEK elsőszámú küldetése, amelyet ki-ki a maga eszközeivel, de a legmagasabb szinten szolgál. Közös értékeink a kivételes hivatástudat, az elkötelezettség és a szakértelem – ezek jelentik a kiválóság kulcsát” – mondta el dr. Merkely Béla. A Semmelweis Egyetem rektora kiemelte, hogy az intézmény Magyarország és a régió vezető felsőoktatási intézménye, az Európai Unió legnagyobb orvos- és egészségtudományi intézete, a világ legjobb 300 egyetemének egyike, amely hazai szinten a legnagyobb betegellátó is.
Az országos szinten kiemelkedő szerepünk és nemzetközi hírünk elismerésének tartom, hogy a mai napon aláírhatjuk megállapodásunkat a Terrorelhárítási Központtal! Ennek része egyebek mellett a hazánkba látogató kiemelten védett személyek egészségügyi ellátásának biztosítása, az ezzel kapcsolatos munka koordinálása, szakmai minőségének biztosítása egyfajta irányítóközpontként
– húzta alá, hozzátéve, hogy a megállapodással az oktatás és a kutatás terén is szorosabbra fűzik kapcsolataikat, kiemelt figyelmet fordítva olyan különleges területekre is, mint a taktikai medicina. Az oktatási rész elsősorban olyan témaköröket ölel fel, mint a speciális körülmények között végzett egészségügyi ellátás, annak szervezése és irányítása; mindezek mellett pedig közös kutatási projektek indítását is tervezik. Dr. Merkely Béla külön kitért a más intézményekkel kötött együttműködések és a szakmákon átívelő kooperáció fontosságára is.
Ezt követően dr. Merkely Béla és Hajdu János ünnepélyes keretek között aláírták az együttműködési megállapodást. A TEK a Semmelweis mellett 22 másik hazai orvos- és egészségügyi intézménnyel, egyetemmel és kórházzal írt alá megállapodást vagy szándéknyilatkozatot.
A XVI. SIASTOK nyitányának részeként dr. Gál János rektori biztos, a TEK főtanácsadója, a Honvéd-, Katasztrófa- és Rendvédelem-Orvostan Tanszék tanszékvezetője köszöntötte a jelenlévőket. Külön köszönetet mondott Hajdu János rendőr altábornagynak, a TEK főigazgatójának, amiért nemcsak részt vesznek a konferencián, de annak első napjának helyet is biztosítanak, valamint dr. Merkely Béla rektornak, aki immár 16 éven keresztül aktív résztvevőként támogatja a rendezvényt. Felhívta a figyelmet rá, hogy az esemény a második naptól kezdve a megszokott helyen, a budapesti Aquaworld Resortban folytatódik érdekes témákkal és előadásokkal.
Megnyitó beszédében dr. Merkely Béla kiemelte az együttműködés fontosságát. „Ez a magas szintű tudásmegosztás az, amely nélkülözhetetlen a fejlődéshez, amely a fejlődés motorjának számít. Jól tudjuk ezt a Semmelweis Egyetemen is, amely mintegy 200 egyetemmel működik együtt. Külön értéket képvisel az, hogyha a szűkebben vett diszciplínákon felül egyéb kiválóságokkal köthetünk megállapodást, vehetünk részt együttműködésben, mint ahogy azt a Terrorelhárítási Központtal az élet védelmének a céljából tettük. Ez nemcsak erőt ad nekünk, de hozzájárul ahhoz is, hogy elismertségünk hazai és nemzetközi szinten is növekedjen” – mutatott rá.
Kiemelte, hogy együttműködés csak csapatban létezik, az egyetemen pedig már a gólyatábortól kezdve az egész egyetemi pályafutásuk során erre tanítják a hallgatókat is, hiszen a betegek ellátása mindig csapatot igényel; egy sikeres szívtranszplantációhoz például száznál is több orvos és szakdolgozó együttes munkája szükséges.
Külön kitért a Semmelweis Egyetem kiemelt jelentőségére, amelyet az is bizonyít, hogy világviszonylatban a felsőoktatási intézmények felső 1 százalékban szerepel a rangsorokban. Szót ejtett arról is, hogy az egyetem portfóliója az utóbbi időben tovább szélesedett, kiegészülve a traumatológiával, az idegsebészettel, a neurointervencióval, a rehabilitációval, a mozgásszervi betegségekkel, a reumatológiával és az immunológiával. „A kiválóság, az egészségügyi zászlóshajó-szerep ugyanakkor nemcsak lehetőségekkel, hanem természetesen felelősséggel és feladatokkal is jár. Rektorként büszkeséggel tölt el az, hogy méltó módon vezető szerepünkhöz intézményünk szerepet játszik az országos konferenciák megrendezésében. Ezek közé tartozik a SIASTOK is” – húzta alá. Mint elmondta, az esemény programja reflektál korunk társadalmi, környezeti és egészségügyi kihívásaira is, kiegészülve azzal a különleges szemléletmóddal, amelyet a vészhelyzeti medicina jelent. „Orvosként én is részt veszek a kiemelt személyek ellátásában, saját magam is megtapasztalom tehát, ez milyen speciális feladatot jelent. A kongresszus négy napja kiváló lehetőséget ad arra, hogy ezt a nagyon széles diszciplínát végigtárgyaljuk és megvitassuk a legfrissebb tudományos eredményeket és szakmai információkat” – emelte ki.
Ugyancsak az együttműködés fontosságáról beszélt köszöntőjében dr. Hermann Péter, a Semmelweis Egyetem oktatási rektorhelyettese. Mint elmondta, az idei a tizenötödik SIASTOK, amelyen részt vesz, annak ellenére, hogy fogorvosként talán az ő szakterülete áll legtávolabb az aneszteziológiától. Három példán keresztül mutatta be, miért tartja mégis fontosnak az eseményen való részvételt. Az első szerint évekkel ezelőtt a speciális ellátást igénylő betegek fogászati kezeléséről kellett irányelveket megfogalmazniuk kollégáival a minisztérium számára, amelyhez a konferencián elhangzottak voltak segítségére – az így megszületett anyag pedig mai napig meghatározónak számít az altatásos fogászat terén. A második szerint a konferenciának köszönhető, hogy a Semmelweis Egyetem és a Bethesda Gyermekkórház együttműködik az ilyen, speciális ellátást igénylő betegek fogászati kezelése terén. A harmadik szerint a pár évvel ezelőtti eseményen előadást tartottak a fogászati gócokról, mely téma körül heves vita alakult ki azzal kapcsolatban, hogy az akut beavatkozás előtt vagy után kell ezekhez a gócokhoz hozzányúlni – mindennek egyik következményeként dr. Merkely Béla rektorral állásfoglalásukról közös cikket írtak a kardiológiai betegek fogászati ellátásáról.
„Nagyon szeretem a SIASTOK filozófiáját, azt, hogy az intenzív terápia, az aneszteziológia, a sürgősségi ellátás mellett nyitott mindenre, ami valamilyen módon kapcsolatban van az akut ellátással, és keresi ezeket a kapcsolódási pontokat. Ezek a kongresszusok ezzel az innovációval mindig új szemléletet és nyitottságot adnak nekem” – mondta köszöntőjében dr. Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Külön kiemelte a TEK profizmusát, technológiai tudását, szakmaiságát, valamint az ott dolgozók emberségét. „A Magyar Kórházszövetség elnökeként én azt látom a kórházainkban, hogy azok a szakmák, azok a hivatások, azok a szakterületek, amikről egy ilyen kongresszuson szó van, amik az akut betegellátással, sürgősséggel, intenzív terápiával összefüggenek, meghatározzák egy-egy kórháznak a fajsúlyát. Ezek a tőkesúlyok. Ha egy kórházban ezek működnek, ezek biztonságosak, akkor ott lehet dolgozni, ott bármit rá lehet erre építeni” – mutatott rá.
Hajdu János rendőr altábornagy, a TEK főigazgatója beszédében köszönetet mondott dr. Gál Jánosnak és dr. Merkely Bélának az eddigi együttműködésért, valamint a konferencia szervezéséért. Ezt követően röviden áttekintette a TEK eddigi történetét: Magyarországon a terrorelhárítás a hetvenes-nyolcvanas évekre nyúlik vissza, maga a TEK a belügyminiszter közvetlen irányítása alatt 2010-ben jött létre. A szervezet felépítése azóta minimális változtatáson esett át, ma három szakmai igazgatóságból áll. A Felderítési Igazgatóság foglalkozik a legújabb kihívások jelentette fenyegetettségekkel, kiemelt feladatai közé tartozik a Magyarországon terrortevékenység előkészítésével, szervezésével, végrehajtásával gyanúsítható személyek felderítése; több mint 60 országgal tartanak fenn titkosszolgálati együttműködést. A Személyvédelmi Igazgatóság jelenleg négy kiemelt vezető állandó védelmét biztosítja, ezek felett pedig mindenki másét, akiét a belügyminiszter elrendeli. A Műveleti Igazgatóság kiemelten veszélyes fegyveres bűnözők elfogásáért felelős a nap 24 órájában, naponta akár több műveletet is végrehajtva, országos hatáskörrel, esetenként nemzetközi tevékenységet is folytatva; az elmúlt 15 évben hat alkalommal hoztak haza magyar túszokat. Emellett Hajdu János kitért a speciális mentésekre is, melyeket a szervezet mindhárom igazgatóság részvételével végez.
Kiemelte a taktikai medicina fontosságát, amely a TEK-nél honosodott meg dr. Faggyas Attila, a TEK rendőr orvos ezredesének jóvoltából. A szervezet a diszciplínát immár nemcsak a TEK falain belül, de nemzetközi szinten is oktatja, tanfolyamjaikra több mint 300 hallgató érkezett már Európa számos országából és azon kívül is.
A TEK Egészségügyi Igazgatóságának munkájáról elmondta, hogy dr. Fehér Éva volt igazgatónak köszönhetően jelenleg 10 területen végeznek szakellátást, amely a Belügyminisztériumon belül páratlannak számít. Hajdu János kiemelte, hogy valamennyi fegyveres munkát végző kollégájuk számára kötelezővé tették a taktikai medicinát, számos művelet során előfordult ugyanis, hogy a TEK munkatársainak mentőtiszt vagy orvos keze alá kellett dolgozni, amely elképzelhetetlen ilyen szakértelem és tudás nélkül.
A program előadásokkal folytatódott. Dr. Faggyas Attila rendőr orvos ezredes, a TEK Műveleti Igazgatóság Speciális Egészségügyi Főosztály főosztályvezetője a taktikai medicináról adott elő, míg dr. Bodnár Attila, a TEK Egészségügyi Igazgatóságának vezetője a TEK egészségügyi szakterületeit mutatta be. Ezt követően a résztvevők a TEK székhelyét tekinthették meg, majd a TEK szakemberei egy terrorcselekmény felszámolása közben alkalmazott speciális egészségügyi beavatkozást demonstráltak.
A négynapos SIASTOK további részében 19 plenáris szekcióban több mint 50 előadást, szimpóziumot és gyakorlati bemutatót rendeznek meg. Külön blokkot szentelnek többek között a streptococcus toxikus shock szindrómának, az invazív gomba infekcióknak, a szívgyógyászatnak, a katonai egészségügy új kihívásainak, a vészhelyzeti medicinának, a magánellátásban végzett anesztéziának, a vérzéscsillapításnak és az újraélesztés új irányelveinek. Külön szekció szól a minőségbiztosított betegközeli diagnosztika lehetőségeiről, a diszciplína felsőfokú oktatásáról, de rendeznek medikus-professzor találkozót Szívügyünk címmel, a Pécsi Tudományegyetem munkatársai előadásokat tartottak az időfaktor szerepéről, valamint sor kerül a sürgősségi osztály szerepét taglaló, a tüdőről és a lélegeztetésről szóló prezentációkra is. Egyéb szimpóziumok mellett workshopot is rendeznek a CRRT-ről, azaz a folyamatos vesepótló terápiáról, de jogi esetelemző diszkusszió is szerepel a programban.
Szabó Ádám
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.