A Times Higher Education (THE) Europe Universities Summit 2025-ös első budapesti csúcstalálkozójának szekcióit május 6-án az Óbudai Egyetemen, 7-én és 8-án pedig az Elméleti Orvostudományi Központban (EOK) rendezik meg. A májusi esemény a THE és a Semmelweis Egyetem második közös rendezvénye, miután tavaly szeptemberben szintén az EOK-ban tartották meg a THE University Impact Forum konferenciát. A THE Europe Universities Summit célja, hogy megvizsgálja, 47 európai ország felsőoktatási intézményei miként tudják közös erőforrásaikat az innováció szolgálatába állítani, hogy hozzájáruljanak a társadalom legégetőbb problémáinak megoldásához.
Az európai egyetemek kutatási és innovációs ökoszisztémája páratlan a világon, azonban a csökkenő költségvetési ráfordítások komoly kihívások elé állítják az intézményeket. A rendezvény középpontjában olyan kérdések állnak, mint a digitális technológia, a mesterséges intelligencia és az innováció kapcsolata, valamint annak vizsgálata, hogy a legmodernebb technikai vívmányok hogyan segíthetik a felsőoktatás jövőjét. Szó esik arról is, hogy miként valósítható meg a tudományos és üzemeltetéssel kapcsolatos szempontokra is kiterjedő innováció az egyetemi kampuszok ökoszisztémáján belül. A nemzetközi és vállalkozói innovációs partnerségek előnyeit is górcső alá veszik a résztvevők, különös figyelmet fordítva arra, hogy miként lehet valódi értéket teremteni a társadalom és a gazdaság számára – vagyis az egyetemek az oktatáson és a kutatáson túl hogyan tudják minél jobban beteljesíteni úgynevezett „harmadik küldetésüket”. Emellett a felsőoktatási intézmények számára meghatározó kormányzati, finanszírozási és szakpolitikai kihívások is előtérbe kerülnek, különös tekintettel arra, hogyan alkalmazkodhatnak az egyetemek a változó gazdasági és politikai környezethez.
A háromnapos rendezvényre több mint 50 neves előadó érkezik, köztük Mark Daley, a kanadai Western University mesterséges intelligenciáért felelős igazgatója; Josep Garrell, az európai egyetemeket tömörítő szövetség, a European University Association elnöke; Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora; dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora; ’Funmi Olonisakin, a King’s College London nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnöke; valamint Katja Schenke-Layland, a Tübingeni Egyetem kutatásért, innovációért és tudástranszferért felelős alelnöke. A konferencia kiemelkedő elemei között szerepelnek a különböző workshopok és interaktív szekciók is, amelyek lehetőséget biztosítanak a mélyebb párbeszédre és az ötletek megosztására.
A Semmelweis Egyetem részéről megnyitó előadást tart dr. Merkely Béla rektor, aki honlapunknak elmondta: a THE Europe Universities Summit különlegessége, hogy a globális innováció kérdéseire a főként európai vezető egyetemek, valamint a kutatás-fejlesztés terén tevékenykedő döntéshozók és véleményformálók szempontjainak összevetésével, a köztük zajló eszmecsere és együttműködés útján keresi a választ.
A csúcstalálkozó felszólalói és résztvevői a felsőoktatási intézmények vezetőségéből, az egyetemi szövetségekből, a szakpolitikai döntéshozók soraiból kerülnek ki, így a THE Europe Universities Summit páratlan lehetőséget kínál a több nézőpontot felvonultató szakmai eszmecserére és a kapcsolatépítésre is
– tette hozzá dr. Merkely Béla.
Az előzetes program már elérhető a rendezvény honlapján. A kedvezményes (early bird) regisztrációra április 11-ig van lehetőség, továbbá a három vagy annál nagyobb létszámú csoportok 20 százalékkal olcsóbban válthatnak jegyet.
Dr. Csizmadia Balázs
Fotó (illusztráció): Barta Bálint, Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem; Times Higher Education
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.