Az elmúlt 38 év folyamán az egészségügyben bekövetkezett összes szakmai és szervezeti, ellátásszervezési változást az Amerikai úton kísérte végig Király Katalin Éva, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinikája ápolási vezetője. 17 éves volt, és a Kállai Éva Egészségügyi Szakközépiskola diákja, amikor segédápolókat toboroztak az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet Idegsebészeti osztályára, ahol gyakorló nővérként ismerte meg az idegsebészet szakterületét, és életre szólóan elköteleződött mellette. A szakképesítés megszerzését követően helyezkedett el az Amerikai úti Idegsebészeten. Munkája során folyamatosan képezte, fejlesztette magát, kezdetben ápolóként, majd osztályvezető főnővérként, 2021-óta pedig az intézet ápolási igazgató helyetteseként, hogy a leghatékonyabb segítséget nyújtsa a betegeknek, a kollégáknak és a tanulóknak egyaránt. 2024. március 1-je, a Semmelweis Egyetemhez való csatlakozást követően klinikavezető főnővérként vesz részt a szakmai munkában.
Minden végzettsége a Semmelweis Egyetemhez vagy valamelyik szakképző intézményhez kötődik. A szakápolói képzéstől kezdve az intenzívterápiás szakápolón keresztül az egészségügyi menedzser képzésen át a diplomás ápoló felsőfokú képzésig bezárólag – idézte fel honlapunknak Király Katalin Éva. Elvált anyaként ez nem volt mindig egyszerű, azonban lánya, akire nagyon büszke, megértő volt a hosszú kórházi műszakokkal, és olykor a késő este kezdődő, túlórába nyúló műtőben töltött idővel kapcsolatban is.
„Az elmúlt évtizedekben az idegsebészet és az intervenció tudományában bekövetkezett robbanásszerű innovációnak köszönhetően a műtéti technikák, és ennek megfelelően az ápolóktól megkövetelt szakismeret is óriási fejlődésen ment keresztül” – emelte ki az ápolási vezető. A klinikán működik az ország egyetlen dedikált Gyermekidegsebészeti Osztálya, ahol az idők során felbecsülhetetlen értékű szakmai tapasztalat halmozódott fel a szakdolgozók körében is.
Itt említeném meg azt is, hogy a szakdolgozók képzési területein sem a középfokú, sem a felsőfokú, sem felnőtt, sem gyermek képzések területén nincs idegsebészeti szakmaspecifikus képzés, ezért az újonnan belépő szakdolgozók betanulási ideje hosszabb, akár 4-6 hónapos is lehet
– mondja Király Katalin Éva. Szavai szerint azok találják meg itt helyüket, akik szeretik az összetett feladatokat, a technikai fejlődés jelentette folyamatos kihívásokat. Képesek és hajlandók is tanulni, mivel számos idegsebészeti specifikus ápolási tevékenységet csak a gyakorlatban lehet elsajátítani.
Külön kiemelte, hogy a klinikán számos más speciális terület is részt vesz a betegellátásban: neurológia, neuroanesztézia, gerincsebészet, neuroonkológia, funkcionális idegsebészet, koponyaalapi idegsebészet, epilepszia sebészet, neurointervenció, stroke ellátás, neuroradiológia, és a már korábban említett gyermek idegsebészet. Valamennyi terület hátterét egy igen nagy beteglétszámmal működtetett központi neurointenzív osztály, és egy valamivel kisebb szubintenzív osztály biztosítja. A klinika profiljából adódóan nem maradhat ki a központi idegsebészeti műtő és az intervenciós műtő sem. Saját tapasztalatai alapján a klinikavezető főnővér kifejezetten támogatja a szakdolgozók munka melletti továbbtanulását, diplomaszerzését. Fontos kiemelni, hogy 2021 óta a klinikán igen magas a felsőoktatásban alapdiplomát (BSc) szerzett szakdolgozók aránya, és számuk folyamatosan növekszik. Mindemellett egyre nagyobb a szakmai mesterképzést (MSc) elvégzők létszáma is.
Büszke arra, hogy a szakdolgozók 80-85 százaléka összetartó csapatként évtizedek óta a klinikán dolgozik, és a csatlakozás óta az egyetem keretein belül szervezett duális képzésből érkező fiatalok részéről is egyre nagyobb az érdeklődés. Ezt a gyakorlatra érkező tanulók létszáma is megerősíti.
Jó lenne elérni, hogy azok válasszák az ápolói hivatást, akik elhivatottak a betegellátás iránt, képesek határozott segítséget nyújtani, amikor az szükséges. Ez az attitűd itt az idegsebészeten akár életmentő is lehet
– teszi hozzá az ápolásvezető. Király Katalin Éva 1999-ben kapott először vezetői kinevezést az akkori „B” idegsebészeti osztály, a későbbi Funkcionális és Neuroonkológiai osztály vezető főnővére lett. Dr. Erőss Loránd klinikaigazgató mellett komoly szerepe volt a hazánkban is bevezetésre került neuromodulációs terápiák intézeti fejlesztésében és alkalmazásában.
A COVID-járvány alatt 2021-ben kérte fel dr. Erőss Loránd, mint az OMIII klinikavezető főorvosa, ápolási igazgató-helyettesnek. „Azt szoktam mondani, hogy ugyanazt csinálom nagyban, mint korábban kicsiben, bár kétségtelen, hogy összetettebb lett a munkám a jóval több finanszírozási és gazdálkodási feladat miatt” – jelentette ki Király Katalin Éva, hozzátéve, hogy ápolási vezetőként a közvetlenül a betegekkel való foglalkozást hiányolja a leginkább, és ami ennyi év vezetői munka után is meglepi, az az előzmény nélküli váratlan felmondás. Ahogy fogalmaz, ezt a mai napig kihívás kezelni.
A Semmelweis Egyetemhez való csatlakozás és az intézmény rendszereinek, folyamatainak hozzáigazítása az egyetem eljárásaihoz ismét újabb kihívásokat és feladatokat jelentett az ápolási vezetőnek, és – elmondása szerint – a vezetése alá tartozó valamennyi osztály-, és részlegvezető főnővérének is, beleértve az Ápolási Igazgatóságon dolgozó közvetlen kollégákat is. „Együttes munkával sikerült az első évet követően megismerni az egyetem rendszerét, illetve valamennyi elénk táruló kihívásnak eleget tenni a napi munka mellett. Fontos számunkra, hogy a korábbi évekhez képest mintegy másfélszeresére emelkedett beteglétszám ellenére továbbra is biztosítjuk a színvonalas betegellátást” – fogalmazott Király Katalin Éva.
Kiss Melinda Katalin
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.