Dr. Sótonyi Péter előadásában egy humoros videóval világította meg az érsebészet lényegét: párhuzamba állítva a csatornában duguláselhárítást végző munkás és az érsebész között. Albert Einstein esettanulmányára is kitérve mutatta be az aorta aneurizmát, ami az aorta tágulatát jelenti. Bemutatta a kórkép kezelésének történeti fejlődését is, hangsúlyozva, hogy a sebészet történetének olyan mérföldkövei tették lehetővé az aneurizma műtéti kezelését, mint az éternarkózis, a fertőtlenítés, az érvarrat és a heparin kifejlesztése. Az aneurizma műtétek terén az áttörést az 1950-es években érték el: ekkor kezdtek homograftot és műanyag érgraftot használni, 1986-tól pedig az endovaszkuláris műtéti megoldások is megjelentek – mondta el dr. Sótonyi Péter.
Az előadó ismertette az önálló szervnek tekintett aorta felépítését, elasztikus szerkezetét és működését. Kiemelte, hogy az aorta nagyon magas nyomású rendszer, és ha egy ponton a nyomás megnő, az ér kitágulásához vezethet. Mint elmondta, a leggyakoribb aneurizma típus a hasi aorta aneurizma. A kórkép veszélyességét hangsúlyozva rámutatott, hogy az aneurizma ruptúra, azaz az értágulat kirepedése hazánkban évente hozzávetőlegesen több mint 350 esetben vezet halálhoz. A rizikófaktorok között az aktív és a korábbi dohányzás a legjelentősebb, a magas életkor és a pozitív családi anamnézis mellett – emelte ki.
Dr. Sótonyi Péter bemutatta az aneurizma típusait, fizikai tüneteit és a diagnosztika eszközeit. Mint mondta, hasi ultrahangvizsgálattal a hasi aneurizma az esetek nagy részében jól vizsgálható és felismerhető. Kiemelte, hogy CT vizsgálattal az aneurima pontos mérete, elhelyezkedése, az oldalágak is pontosan felmérhetők, és a műtét tervezéséhez is ezt a módszert használják. A katéteres érfestést csak a beavatkozáskor számít bevett gyakorlatnak, az MR-vizsgálat pedig akkor lehet alkalmas, ha a beteg allergiás a kontrasztanyagra, ezért a CT nem megfelelő – mondta el.
Az előadásban szó esett még az aneurizma kezeléséről, a konzervatív terápiás lehetőségekről és a nyitott, endovaszkuláris és hibrid műtéti beavatkozásokról, valamint az aorta disszekció kialakulásáról és műtéti kezeléséről is.
Pogrányi Péter
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.