A 2024-2025-ös tanévben 700 középiskolás csapat nevezett be határon innen és túl a BOE által szervezett X. Semmelweis Egészségversenyre, melynek célja az egészségtudatos szemléletformálás és az orvostudomány iránti érdeklődés ösztönzése. Az idén fennállásának 20. évfordulóját ünneplő egyesület a döntőt három online fordulót követően március 29-30-án szervezte meg a Semmelweis Egyetem Elméleti Oktatási Központjában (EOK), amelyre minden eddiginél több, 40 csapat jutott be.
A Semmelweis Egyetem arra törekszik, hogy az arra legérdemesebb fiatalokat vegye fel, hogy aztán később tovább öregbíthessék az egyetem hírnevét. Ezért is honorálja az egyetem felvételi többletpontokkal az Egészségverseny résztvevőit – jelentette ki a verseny megnyitóján köszöntőjében dr. Merkely Béla rektor. Megemlítette, hogy minden döntős csapat tagja már elnyert 10 felvételi többletpontot, a legjobb 10 közé kerülők pedig 15, míg a legjobb három csapat 20 pontra számíthatnak a Semmelweis Egyetemre való felvételi során. (A verseny szervezői szerint a 2026-ös felvételinél ezek öt ponttal emelkednek, vagyis 15, 20, és 25 többletpontot lehet majd megszerezni) Kiemelte azt is, mennyire fontos, hogy a fiatalok már most tisztában vannak a csapatmunka fontosságával, tekintve, hogy a gyógyítás során is mindig csapatban dolgoznak a betegek gyógyulása érdekében.
A rektor hangsúlyozta azt is, hogy a diákok nemcsak versenyzők vagy felvételizők, de egyúttal az egészséges életmód, az egészségtudatosság hírnökei is. Kulcsszerepük van és lesz abban, hogy ezek az ismeretek minél szélesebb körben elterjedjenek Magyarországon, és így a társadalom életminőségének, a várható élettartamának javulása révén remélhetőleg kevesebbet kell már gyógyítaniuk, mint elődeiknek.
A mi tudományterületünkre igazak Arisztotelész szavai: azzá válunk, amit rendszeresen teszünk, azaz csak olyan szorgalmas hallgatókból válnak jó orvosok és egészségügyi szakemberek, akik képesek arra, hogy nap mint nap felülmúlják önmagukat
– mondta dr. Merkely Béla, hozzátéve, hogy minden csapatnak drukkol azért, hogy a legjobb tízbe, vagy a legjobb három közé kerüljön a verseny zárásakor.
Dr. Bánhidy Ferenc általános rektorhelyettes köszöntőjében azt emelte ki, hogy a felvételi többletpontokon túl már csak azért is megéri részt venni a versenyben, mert az így megszerzett tapasztalat jelentősen megkönnyíti majd Semmelweis Polgárként is az egyetemi éveket, később pedig hivatásuk gyakorlását is. Dr. Nyirády Péter, az Általános Orvostudományi Kar dékánja beszédében szintén a csapatmunka fontosságát emelte ki, felhívva a fiatalok figyelmét arra is, hogy a 2019-ben elkezdett kurrikulumreform során is azt tartották szem előtt, hogy a képzés elvégzését követően a megfelelő tudással felvértezett, gyakorlatias, minél gyorsabban, önállóan dolgozni képes, ugyanakkor csapatban együtt gondolkodó orvosokat bocsásson ki az egyetem. Bízom benne, hogy a verseny résztvevői – legyen bármi is Önökből –, képesek lesznek a társadalmat építeni, életet menteni – tette hozzá a dékán.
Karsai Alexandra, a BOE egészségfejlesztési elnökhelyettese beszédében köszönetet mondott a Magyarországon egyedülálló verseny résztvevőinek, hogy osztoznak az egyesületi tagok érdeklődésében és motivációjában. Legyetek már most büszkék magatokra, mert 700 csapatból ti vagytok a legjobb 40, és hihetetlen teljesítményt nyújtottatok már az első három forduló alatt is – emelte ki Olajos Ágnes, a szervezőcsapat tagja.
A döntő két napja alatt minden csapat három-három versenyblokkban vett részt, állomásról-állomásra haladva kellett interaktív feladatokat megoldani 15 perc alatt. Ezeket, akárcsak az online tesztfeladatokat, valamint a 20 témakört felölelő prevenciós tananyagokat a BOE tagjai írják, az egyetemi vezetők, szakorvosok lektorálása mellett. A döntősök szimulált akut elsősegély helyzeteket láthattak, orvosi eszközöket próbáltak ki, előadásokat tartottak egészségügyi témákban, valamint olyan problémákat oldottak meg, amelyekkel későbbi tanulmányaik, vagy akár majdani hivatásuk során is találkozhatnak. A szervezők arra törekedtek, hogy inspiráló és maradandó élményt nyújtsanak a résztvevőknek, továbbá a pályaorientáció és az önismeret fejlesztése mellett egyúttal arra is rávilágítsanak, mennyire sokszínű és izgalmas az egészségügy világa, valamint betekintést adtak a BOE tevékenységébe is.
A 28 állomás között többet is a verseny szakmai együttműködő partnerei vezettek – többek között a Magyar Kardiológusok Társasága, a Magyar Gyógyszerészhallgatók Egyesülete, vagy épp a Magyar Vöröskereszt Fejér Vármegyei Szervezete, a debreceni és a szegedi orvosegyetemek képviselői –, beleértve az egyetemi szervezeteket is, mint amilyen a Semmelweis Egészségfejlesztési Központ, a EUniWell hallgatói képviselői, vagy épp a szakkollégiumok hallgatói.
A középiskolás csapatok több mint 30 intézményből érkeztek, kétharmaduk vidékről. A kísérő pedagógusok számára célzott szakmai és rekreációs programokat szerveztek. Vannak csapatok, amelyek már több éve részt vesznek a versenyben, az idei döntősök közé is került be olyan, amely tavaly is döntős volt. A verseny része az is, hogy résztvevőktől a második online tesztfeladatos forduló után egy adott tematika mentén egy hónapos projektmunkát kértek, amelyről be is kellett számolniuk. Az idei mottó a modern élet, modern problémák volt. A szervezők szerint ezen belül a csapatok döntötték el, milyen aktuális problémát választanak, milyen játékos preventív feladatokat vállalnak, hajtanak végre – a lényeg az, hogy önkéntességre, csapatmunkára ösztönözzék a diákokat. Az idén például volt csapat, amely ételosztást szervezett a lakóhelyükön. A legkülönlegesebb 5 projektet megvalósító csapat szombat délután bemutathatta, milyen egészségvédő, fejlesztő ötletet vittek végig. A 20 éves egyesület a verseny 10 éves fennállását gálaesttel ünnepelte meg.
Az eredményhirdetésen dr. Nyirády Péter, az ÁOK dékánja és dr. Bánhidi Ferenc általános rektorhelyettes adták át az elismeréseket. Emellett dr. Hajnes József, gyermekgyógyász szakorvosjelölt, az Egészségverseny megalapítója is köszöntötte a résztvevőket. A legjobb 12 csapatot meghívták a „Kórházsimi” programba is, amely keretében a BOE egészségügyi intézményekben ad számukra betekintési lehetőséget az egészségügy mindennapjaiba annak érdekében, hogy még közelebb kerülhessenek a választott hivatásukhoz.
Kiss Melinda Katalin
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem; BOE
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.