„Emlékszem a nyitó budapesti workshopra, fogalmunk sem volt, mire számíthatunk” – idézte fel első benyomásait az egyik lettországi résztvevő, dr. Kārlis Rācenis. „A legjobban a statisztikától féltem, már láttam magamat, ahogy éjszakába nyúlóan, elveszetten görnyedek a táblázatok fölött. De aztán jött Jamie Robertson, az egyik programigazgató, aki az összes kérdésünkre válaszolt és biztosított bennünket, hogy minden rendben lesz” – emlékezett vissza a Rigában dolgozó nefrológus. „A legjobban azt szerettem ebben a programban, hogy a nagynevű kutatók is őszintén beszámoltak a tapasztalataikról, ami azt igazolta nekem, hogy a kudarcaink arra jók, hogy tanuljunk belőlük és fejlődjünk. Szintén nagyon inspirált a program módszertana, az, ahogy az oktatók az amúgy komplex témákat is könnyen érthetővé tették. A végén még olyan területek is felvillanyoztak, amelyek korábban nem igazán érdekeltek” – összegezte tapasztalatait a workshop záró ceremóniáján dr. Kārlis Rācenis.
Az ifjú kutató egyike azon posztdoktori ösztöndíjasokból, frissen végzettekből, doktorandusz hallgatókból, rezidensekből és klinikai szakemberekből álló második évfolyamnak, akik március 20-án Bostonban vehették kézhez oklevelüket a Harvard Medical School Clinical Science Scholars at Semmelweis University programján. A ceremóniára a kilenc hónapos képzés harmadik workshopjának keretében, a szakmai előadások és gyakorlati foglalkozások zárásaként került sor. A 2024/25-ös akadémiai évben összesen 71-en végezték el a programot, közülük 42 fő a Semmelweis Egyetemről, 29-en pedig a pécsi, debreceni és szegedi orvosi karokról, Bulgáriából, Csehországból, Görögországból, Kínából, Lettországból, Romániából, Szerbiából és Törökországból érkeztek.
A bostoni workshopon mutatkozott be a program során készült tíz legjobb projektmunka is, amelyekben a résztvevők kutatás-finanszírozási pályázatjavaslatokat dolgoztak ki. A záróceremónia alkalmával hirdették ki az idei első három helyezettet Fazekas Tamás, Szalai Eszter Ágnes és Fésü Dorottya személyében.
A program kapcsán dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora hangsúlyozta: az első két évfolyam tapasztalatai alapján ez az egyedülálló posztgraduális képzés beváltotta a hozzá fűzött reményeket, hiszen számos tehetséges, szorgalmas, motivált hallgatóval találkozhattak a képzés oktatói.
Ez a program remek lehetőség a határokon átívelő kapcsolatok építésére, amely a mi hivatásunkban nélkülözhetetlen a fejlődéshez. Biztos vagyok benne, hogy már a képzés keretei között is kaptak impulzusokat jövőbeli projektekhez, együttműködésekhez. Kérem, őrizzék meg szorgalmukat és kíváncsiságukat és soha ne feledjék: mindegy, az orvos- és egészségtudomány melyik területén dolgoznak, a legfontosabbak mindig pácienseink, a betegeink gyógyítása, valamint az emberek egészségének védelme. Erről szólt mostani programunk, erről szól hivatásunk és erre tettük fel életünket
– emlékeztette a program résztvevőit dr. Merkely Béla.
Dr. David Roberts, a Harvard Medical School külső oktatásért felelős dékánja a HMS korábbi dékánját, Daniel Federmant idézve így jellemezte a programot: „Ha olyan nagyszerű embereket, mint amilyenek a program résztvevői, és nagyszerű oktatókat összeeresztünk bonyolult kérdésekkel, akkor valami varázslatos történik”. Hangsúlyozta, hogy a képzés nemcsak informatív, azaz nemcsak tudással és eszköztárral gazdagodtak a résztvevők, hanem egyúttal transzformatív is, ami arra a szemléletmódra ösztönözi őket, hogy ne elégedjenek meg a megszokottal, hanem törekedjenek minél inkább segíteni az emberek egészségét. „Úgy gondolom, hogy ezzel a programmal egyesítettük az intézményeink legjavát, ami nagyobb, mint bármelyikünk külön-külön” – értékelte a képzést dr. David Roberts.
A 2025/26-os akadémiai évben utolsó alkalommal indul a Harvard Medical School Clinical Science Scholars programja a Semmelweis Egyetemen. A programra április 18-ig lehet jelentkezni a Harvard Medical School oldalán szakmai önéletrajz, motivációs levél és ajánlólevél csatolásával. A Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány idén is pályázatot hirdet a részvétel támogatására.
További felmerülő kérdés esetén a szakmai programról a learn@hms.harvard.edu, az ösztöndíjjal összefüggésben pedig a scholarship@semmelweis.hu e-mail-címen kérhető bővebb felvilágosítás.
Szabados-Dőtsch Judit
Fotó: Liesl Clark
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.