A 2024-ben az Év térinformatikai projektje és az év térinformatikusa díjat elnyert TÉR-EPI térképes adatbázist az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium (RRF-2.3.1-21-2022-00006) projekt keretében fejlesztették ki. A rendszer megmutatja, hogy Magyarország különböző részein milyen az emberek egészségi állapota. Az „egészségtérképek” adataiból látható, hol vannak azok a földrajzi területek, ahol az átlagosnál több ember szenved és hal meg például szív-érrendszeri betegségekben vagy rosszindulatú daganatok miatt, mint máshol. A TÉR-EPI rendszer nemcsak szemlélteti ezeket a különbségeket, hanem segít abban, hogy a szakemberek megértsék és feltárják az okokat, kockázatokat – tájékoztatott Nagy Csilla, az Epidemiológiai és Surveillance Központ igazgatóhelyettese.
A regisztrációt követően érhetőek el a rendszer különböző moduljai. A térkép modul a térepidemiológiai mutatók országon belüli térképes vizualizációja, ahol a kívánt szempontok szerint összeállíthatók és letölthetők az adott indikátorok szerinti térképek. Az ún. profil modulban olyan összefoglalók tölthetők le, amelyek segítenek a kiválasztott területi egység lakosságának halálozási, demográfiai helyzetét gyorsan áttekinteni. A „trend” a magyarországi térepidemiológiai mutatók elemzése, amely letölthető grafikonokat tartalmaz az epidemiológiai mutató időbeli alakulásáról. Ezen kívül lehetőség van a „mutatók letöltése” funkcióval a mutatók lekérdezésére és letöltésére; továbbá az általános többlethalálozás monitorozására hetenként frissített mutatókkal.
A modulok és indikátorok köre az elkövetkező hónapokban folyamatosan bővülni fog, amelyről a regisztrált felhasználók értesítést kapnak.
A TÉR-EPI az egészségmonitorozás eszközeként több területen is hasznosítható. Az oktatásban segít bemutatni és elmagyarázni a magyar lakosság egészségi állapotának egyes jellemzőit és az egészségi állapot egyenlőtlenségeit. Számos kutatás leíró epidemiológiai elemzéssel indul, amelyhez szintén hasznos kiindulási pont lehet a TÉR-EPI. Segítségével kutatási hipotézisek fogalmazhatók meg a betegségek lehetséges kockázati tényezőiről, amelyek mentén később összefüggés-vizsgálatok végezhetők. Segít feltárni a betegségek halmozódását is, amely fontos kiindulása lehet etiológiai kutatásoknak.
A térepidemiológia a térhez kötött adatok kezelésével és feldolgozásával foglalkozik. Tartalmazza az elsődleges és másodlagos adatgyűjtési eljárásokat, a földrajzi elemzést és a tematikus térképi megjelenítést. Alapelemei az adatnyerés, az adattárolás, adatkezelés, adatelemzés és a megjelenítés.
A szakrendszer információi segítik a döntéshozatalt az egészségpolitika területén, és célzott beavatkozást tesznek lehetővé az adott földrajzi területen, például több szűrővizsgálat szervezését, védőoltási vagy épp prevenciós programok indítását. Nagy Csilla hozzátette, hogy az egészségtervek készítését a TÉR-EPI rendszer kétféleképpen is támogatja: a lakosság egészségi állapotáról készült pontos diagnózis megalkotásával, és az egészségtervben foglalt beavatkozások eredményességének monitorozásával.
Keresztes Eszter
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.