Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulója alkalmából tartottak megemlékezést a Semmelweis Egyetem Nagyvárad téri Elméleti Tömbjének (NET) dísztermében. Az eseményen vezetői és oktatói kinevezéseket, valamint elismeréseket vehettek át azok, akik a kutatásban, az oktatásban, a gyógyításban és a támogató területeken kiemelkedő munkájukkal és emberi hozzáállásukkal sokat tettek az elmúlt időszakban az egyetem céljainak megvalósításáért. 

„A Semmelweis Egyetem több mint 255 éves múltja, tradíciói az egész magyar történelemmel szorosan összefonódnak, a sorsfordító pillanatokban mindig ott voltak az egyetem polgárai, és kivették részüket az események alakításából. 1848-ban is így volt ez, amikor a pesti orvostanhallgatók az elsők között csatlakoztak a forradalmárokhoz, az egyetem orvosi karán honvédkórházat rendeztek be, a sebesültek ellátásban pedig intézményünk nagyságai láttak el kulcsszerepet” – hangsúlyozta köszöntőjében dr. Merkely Béla. A rektor emlékeztetett rá, közéjük tartozott Balassa János, Európa akkori egyik legkitűnőbb sebésze, a magyar nyelvű orvosi irodalom úttörője és tanársegédje, Markusovszky Lajos, a honvédorvosi tanfolyamok vezetője, Görgei Artúr törzsorvosa. Ahogy az intézmény névadója, Semmelweis Ignác is tagja lett a bécsi forradalmi Nemzeti Gárdának, miközben folyamatosan gyakorolta hivatását is.

A Semmelweis Egyetemen a legnagyobb érték az itt kutató, oktató, gyógyító és mindezen tevékenységeket támogató kollégák elhivatottsága, szakértelme és színvonalas munkája – fűzte hozzá, és ez az évforduló különösen méltó alkalom arra, hogy kitüntessék azokat az egyetemi polgárokat, akik a maguk szakterületén kiemelkedően tevékenykednek nap mint nap az egyetem céljaiért, az élet védelméért és szolgálatáért.

Ez az elhivatottság, szakértelem és kemény munka teszi lehetővé, hogy a Semmelweis Egyetem a világ élvonalába tartozzon. Önök mind egy olyan intézményben, egy olyan intézményért dolgoznak, amely nemcsak az országban és a régióban, de Európában és világszinten is kiemelkedő tudásközpontnak számít, ahová a világ minden tájáról örömmel jönnek a tehetséges hallgatók

– mutatott rá a rektor.

Történelmi jelentőségű, hogy az elmúlt tanévben olyan új területekkel gazdagodott az egyetem portfóliója, mint a traumatológia, a rehabilitáció, az idegsebészet és a neurointervenció. Most március 1-jével pedig az Országos Mozgásszervi Intézet integrációjával Reumatológiai és Immunológiai Klinika néven jött létre új szervezeti egység; ezzel a mozgásszervi betegellátás teljes spektruma elérhetővé válik az egyetemen, és erősödik az immunológiai ellátás is – fogalmazott dr. Merkely Béla.

Az 1848-49-es történelmi időszak eseményeire, az ország akkori helyzetére emlékezett vissza beszédében dr. Erőss Loránd, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika igazgatója. Mint kiemelte, egy idegsebész számára különös orvostörténeti jelentőséggel bír a komáromi csata, amikor 1849. július 3-án a Haynau elleni komáromi ütközetben harcolt Görgei Artúr tábornok, akinek egy gránát okozott nyílt koponyasérülést. A harctéri ellátást követően Görgei tovább haladt csapataival, részt vett a haditanácsban is, de szeptikus magas lázmenet mellett hidegrázása volt, többször eszméletét vesztette, a sebe gennyedzett, miközben Arad felé vonult csapatával. Vácnál győzelmet is aratott az oroszok ellen. Balassa János Lumniczer Sándort küldte Pestről, aki felnyitotta a sebet és nyitva kezelést javasolt. A továbbiakban Markusovszky Lajos még többször felnyitotta a sebet és a kor legmagasabb színvonalán, a klórmésszel fertőtlenítés Semmelweis által bemutatott orvosi innovációjával is kezelte, amellyel hozzájárulhatott ahhoz, hogy megmentette az ő és közvetetten a rábízott csapatok életét is. A korunkra utalva hangsúlyozta a színvonalas, emberközpontú oktatás fontosságát, az új generációk szemléletformálását egy olyan korban, amikor a felgyorsult információáramlás, a tudástranszfer formáinak változása az egyetemeket is a megújulásra készteti.

 

A teljes világképet adó, a társadalom- és természettudományokat és a művészeteket is magába foglaló klasszikus műveltség épp olyan fontos része a jövő értelmiségi képzésének, mint a műszaki ismeretek. Az egyetemeknek mélyen integrálódniuk kell a középiskolák világába; emellett az egyetemi képzések átjárhatóságának megteremtése is fontos. A Semmelweis Egyetemen az elmúlt években hasonló felismerések után alapvető fontosságú oktatási reformok indultak

– emelte ki a dr. Erőss Loránd.

A továbbiakban az egyetem vezetése az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulója alkalmából kinevezéseket, megbízásokat és elismeréseket adott át.

A Semmelweis Egyetem egyik legmagasabb elismerésében, a Pro Universitate Érdemrendben dr. Losonczy György (Pulmonológiai Klinika) és dr. Verseghi Anna (Rehabilitációs Klinika) részesült.

Pro Universitate díjat vehetett át dr. Sinkó Eszter (Egészségügyi Közszolgálati Kar,
Egészségügyi Menedzserképző Központ) és posztumusz dr. Szabó János (Szakrendelő Intézet).

Dr. Merkely Béla rektor ezt követően a Semmelweis Egyetem Kiváló Dolgozója kitüntetéseket, valamint Rektori Dicséreteket adott át. 

Semmelweis Egyetem Kiváló Dolgozója – Rektori terület

Rektori Dicséret

Rektori-kancellári elismerésben részesült dr. Imreh Éva (Laboratóriumi Medicina Intézet), valamint dr. Kocsis Ibolya (Laboratóriumi Medicina Intézet).

Dr. Pavlik Lívia kancellár a Semmelweis Egyetem Kiváló Dolgozója, valamint Kancellári Dicséret elismeréseket adott át. 

Semmelweis Egyetem Kiváló Dolgozója – Kancellári terület

Kancellári Dicséret

Az esemény a vendégprofesszori kinevezések átadásával folytatódott. A vendégprofesszori oklevelet dr. Reisch Róbert (Hirslanden Privát Klinika, Endomin College) és dr. Christer Halldin (Karolinska Intézet) vehették át dr. Merkely Béla rektortól, dr. Alpár Alán  rektorhelyettestől, valamint dr. Maurovich Horvat Páltól, az Orvosi Képalkotó Klinika igazgatójától.

Ezt követően került sor az egyetemi és főiskolai docensi, kutatóprofesszori, tudományos tanácsadói, valamint vezetői megbízások átadására.

Egyetemi docensi kinevezés

Főiskolai docensi kinevezést vehetett át: Dr. Müller Katalin Eszter

Kutatóprofesszori kinevezést kapott: Dr. Giricz Zoltán

Tudományos tanácsadói kinevezésben részesült: Dr. Németh Krisztián

Megbízások

Professor emeritus kitüntetést vehetett át dr. Harsányi László (Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika). 

Ezután került sor a Semmelweis Hőse kitüntetések átadására. Semmelweis Hőse elismerést kapnak azon hallgatók, akik 2025. február 5-én az Egészségtudományi Karon egy munkatárs segítségére siettek, aki tragikus hirtelenséggel rosszul lett, eszméletét vesztette. Dr. Hollós Sándor professor emeritus és a hallgatók gyors és professzionális beavatkozásának köszönhetően a beteget sikerült életben tartani. Köszönjük szakszerű segítségüket!

Semmelweis Hőse

A Semmelweis Egyetem Kiváló Szakdolgozója elismeréseket, valamint a Kossuth Zsuzsanna emlékdíjakat dr. Merkely Béla rektortól és dr. Szabó Attila rektorhelyettestől, a Klinikai Központ elnökétől vehették át a kitüntetettek.

Semmelweis Egyetem Kiváló Szakdolgozója

A 2020-as évben alapított, az egészségügyi szakdolgozói munkát elismerő Kossuth Zsuzsanna emlékdíjat az idei évben Mihalik Csilla (Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika), Kimpián Margaretta Enikő (Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika) és Várszegi Ágnes Mária (Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika) vehette át.

A Semmelweis Egyetem Kiváló Konduktora elismerést a rektor és dr. Tenk Miklósné dr. Zsebe Andrea, a Pető András Kar dékánja adta át. A kitüntetett Naszályné Lábas Adél (Semmelweis Egyetem Pető András Gyakorló Általános Iskolája, Szakiskolája, Egységes Konduktív Pedagógiai Módszertani Intézménye és Kollégiuma) és Némedy Anna (Rehabilitációs Klinika).

Az ünnepség a Dékáni Dicséretek átadásával folytatódott, melyeket az adott kar dékánjai nyújtottak át a kitüntetetteknek.    

Dékáni Dicséret – ÁOK

Dékáni Dicséret – FOK

Dékáni Dicséret – GYTK

Dékáni Dicséret – ETK

Dékáni Dicséret – PAK

Dékáni Dicséret – EKK

Kiváló PhD-oktató kitüntetést vehetett át dr. Benyó Zoltántól, az Egyetemi Doktori Tanács elnökétől dr. Bödör Csaba (Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet) és dr. Reusz György (Gyermekgyógyászati Klinika). 

A megemlékezésen a Mihálkovics Alapítvány és az Apáthy István Alapítvány elismeréseit dr. Fehér Erzsébet professor emeritától, a Mihálkovics Alapítvány kuratóriumának titkárától vehették át a kitüntetettek.

A Mihálkovics Alapítvány és az Apáthy István Alapítvány elismerésében részesült

A Semmelweis Egyetem Baráti Körének elismerésében részesült Várszegi Kornélia, a Testnevelési és Sportközpont igazgatója, valamint dr. Godó Ferenc, a Kollégiumok Igazgatóságának igazgatója. Az oklevelet dr. Rosivall Lászlótól, a Baráti Kör elnökétől vehették át.

Az egyetem több munkatársa részesült állami kitüntetésben. Erről szóló cikkünk ide kattintva érhető el. 

Tasnádi Róbert
Fotó: Barta Bálint, Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.

LETÖLTÉS
Mind LETÖLTÉSE