A Semmelweis Egyetem főként nyugdíjas korosztálynak szóló online előadássorozata immár a 12. szemeszterében jár. Ennek első alkalmán dr. Mandl József, a Molekuláris Biológiai Tanszék professor emeritusa, az Egészségügyi Tudományos Tanács elnöke tartott előadást az orvostudományi kutatások etikai kérdéseiről és az Egészségügyi Tudományos Tanács etikai feladatairól.

A szakmai etikai értékrendet a szakmai szabályok rendszere, a jog és az etika együtt határozza meg – fogalmazott előadásában dr. Mandl József. Az orvostudományi kutatások helyéről és etikájáról szólva úgy fogalmazott: a medicina néha szinte észrevétlenül mehet át tudományos kutatásba, hiszen a klinikai kutatás a gyógyítás egy formája. Az eredménynek mindig a betegellátásban kell hasznosulnia a transzlációs szemlélet szerint – hangsúlyozta. Kifejtette, hogy a betegellátás szabályai és etikája a tudományos orvosbiológiai kutatásokra is vonatkoznak. Ennek lényege, hogy a beteg vagy az egészséges ember nem károsodhat a kutatás során, vagyis a beteg érdekei felülírják a tudományos kutatás logikáját, érdekeit: ennyiben pedig a tudományos szabadságot korlátozni kell – mondta el.

Dr. Mandl József részletesen bemutatta az Egészségügyi Tudományos Tanács működését, amely az 1868-ban alapított Országos Közegészségügyi Tanács jogutóda, kitérve a jogalkotásban, a tanácsadásban, a kutatásetikai közigazgatás kialakításában és bonyolításában, a testületi igazságügyi szakértői feladatokban, az orvosetikai eljárásokban való részvételre is. Hangsúlyozta, a tanács legfontosabb feladata a szakmai etikai tudományos értékrend képviselete és védelme.

Az előadásban szó esett még a klinikai egészségügyi, illetve orvosbiológiai kutatások megkülönböztető jegyeiről, a huszadik században történt olyan elfogadhatatlan vizsgálatokról, mint amilyeneket a náci Németországban végeztek, és az ezzel való szembenézésről, illetve az orvostudományi kutatásetika alapelveiről is, amelyeket 1964-ben fektettek le. Dr. Mandl József kitért az ETT által megalkotott Bioetikai és Orvosetikai Kódexre is, és hangsúlyozta a tudományos intézményekbe vetett bizalom fontosságát.

Dr. Mandl József professzor emeritus 1973-ban szerzett diplomát a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán. A Semmelweis Egyetem I. Sz. Kémiai és Biokémiai, illetve névváltozás után Orvosi Vegytani, Molekuláris Biológiai és Patobiokémiai Intézetében dolgozott. Májkutató, elsősorban méregtelenítéssel, gyógyszer okozta májkárosodásokkal, antioxidánsokkal, C-vitaminnal foglalkozott. 1992 és 2012 között az Intézet igazgatója volt. 1989-2014 között az ETT (Egészségügyi Tudományos Tanács) titkára, 2014 óta az ETT elnöke. Széchenyi-díjas, az MTA rendes tagja, a Magyar Érdemrend középkereszt polgári tagozat kitüntetettje.

Pogrányi Péter
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.