Gyógyszerész/kutató kategóriában az idei év Richter Anna Díj döntősei közé került a Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerhatástani Intézetének csapata. Projektjükkel a fájdalomcsillapítók nem kívánt hatásaira, veszélyeire és a megfelelő kezelésre szeretnék felhívni a figyelmet. A díjat és az azzal járó, a projekt megvalósítására szánt 4 millió forintot a legtöbb közönségszavazatot begyűjtő csapat nyerheti el, melyre március 9-ig lehet szavazni.

A fejfájás az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma a világon és sokan nem is gondolják, hogy a krónikus fejfájások nagy része a fájdalomcsillapítók túlhasználata miatt alakul ki. A nem megfelelő használat számos nem kívánt mellékhatással járhat, a túlhasználat pedig egyenesen káros és veszélyes lehet – írja a Gyógyszerhatástani Intézet csapata a Richter Anna Díj bemutatkozó oldalán.

Dr. Albertné dr. Gecse Kinga, az intézet egyetemi tanársegéde, a csapat vezetője kérdésünkre elmondta, 2023-24-ben hallgatójával, dr. Kovács-Vincze Rebekával több felmérést készítettek, melyekből kiderült, Magyarországon az embereknek egyáltalán nincs ismeretük arról, hogy a fájdalomcsillapító túlhasználat fejfájást tud okozni. A Richter Anna Díjra benyújtott prevenciós pályázatuk azt szolgálná, hogy segítsék azokat a fejfájós betegeket és másokat is, akik nincsenek tisztában azzal, hogy pontosan hogyan kell alkalmazni a fájdalomcsillapító gyógyszereket. A reklámokban ugyanis töredéke hangzik el azoknak a fontos információknak, amikre szükségük lehet a betegeknek a fájdalomcsillapítással kapcsolatban.

Videósorozattal, podcastekkel és a közösségi média felületein elérhetővé tett információval szeretnénk segíteni a lakosságot, megismertetni velük a fejfájások lehetséges okait, kezelését, gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelési opciókat, illetve azt, hogy hogyan lehet megelőzni a fájdalomcsillapítók nem kívánt mellékhatásait, köztük magát a fájdalomcsillapító túlhasználatot

– emelte ki a csapatvezető.

Műsoraikban szakembereket szólaltatnának meg arról, milyen típusú fejfájások vannak, kihez kell fordulni ilyenkor, egyáltalán mikor kell felkeresni az orvost és mikor elegendő a fájdalomcsillapító. Hogyan hatnak ezek a szerek, mi a mellékhatásuk, kinek melyik fájdalomcsillapító javasolt? Hogyan lehet észrevenni, ha túlhasználat alakult ki, kihez kell fordulni, hogyha a probléma előállt? A gyógyszereken túl pedig mik azok a nem gyógyszeres kezelési módszerek, amivel enyhíteni lehet a fájdalmat? Ezekre mind választ kaphatnának az érdeklődők. Terveik közt szerepel továbbá, hogy középiskolásokkal szervezzenek beszélgetéseket a témáról. 

dr. Juhász Gabriella, Hammer Angéla, dr. Albertné dr. Gecse Kinga, dr. Kovács-Vincze Rebeka

A csapattagok közt a Semmelweis több szakembere is megtalálható: dr. Juhász Gabriella neurológus, a Gyógyszerhatástani Intézet egyetemi tanára; dr. Kovács-Vincze Rebeka gyógyszerész, szakgyógyszerész-jelölt; és Hammer Angéla pszichológus, a pszichológiai témájú Merengő Podcast alapítója.

A Gyógyszerész/kutató kategóriában három csapat versenyez a közönségszavazatokért, és a Richter Anna Díjjal járó 4 millió forintos támogatás elnyeréséért. Dr. Albertné dr. Gecse Kinga hozzátette, örömmel és köszönettel fogadják a támogató szavazatokat a Richter Anna Díj honlapján, amely ide kattintva elérhető, a szavazás linkje pedig a lap aljára legördítve megtalálható. Szavazni 2025. március 9-ig lehet.

Tasnádi Róbert
Kép forrása: richterannadij.hu

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.