Ma már az érsebészeti beavatkozások 70-80 százaléka endovaszkuláris, vagyis kevésbé invazív, éren belül végzett beavatkozás. Ezek a korszerű, a betegek számára kisebb megterhelést jelentő technikák tehát egyre nagyobb teret nyernek, ugyanakkor ez azzal is jár, hogy a képzési idő alatt az érsebészek kevés nyitott műtéttel találkoznak – ismertette dr. Sótonyi Péter, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Érsebészeti és Endovaszkuláris Tanszékének vezetője. Mint hangsúlyozta, tapasztalatai alapján Európa számos országában hasonló a helyzet, ahol a hazaihoz hasonlóan a megújult képzési rendszerben az érsebészeti szakvizsga a sebészetitől függetlenül szerezhető meg. Így nemzetközi szinten is hiánypótló lehet a tanszék munkatársai által az egyetem Interdiszciplináris Kadáver Műtőjében megszervezett, nyitott beavatkozásokat begyakorló tanfolyam.
Az egyetem Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetének műtőjében az itt kidolgozott, egyedi szövettartósítási technika eredményeként unikálisan valósághű környezetben nyílik lehetőség a műtéti technikák gyakorlására. A január végén megtartott haladó érsebészeti kurzuson nyolc hazai, képzése végén járó rezidens, valamint fiatal szakorvos vett részt, akik az ország legsúlyosabb betegeket ellátó, hármas progresszivitási szintű centrumaiból érkeztek. A tréning keretében a lágyéki, a hónalji, és a csípőverőér, valamint a hasi főverőér feltárását gyakorolhatták a résztvevők. Lehetőség nyílt olyan ritkábban alkalmazott nagy gyakorlatot igénylő módszer gyakorlására is, mint medialis visceralis rotáció, amely ugyanakkor az egyetlen megoldást jelentheti a rekeszizom és a veseartériák közötti aortaszakasz megközelítéséhez.
A következő, immár nemzetközi nyitott érsebészeti kadáver workshopot a május végi, második Semmelweis Nemzetközi Vaszkuláris Szimpózium (Semmelweis International Vascular Symposium, SIVS) keretében szervezik meg. A rendezvényt idén is közösen jegyzi az egyetem és az érsebészeti szakemberek továbbképzését missziójának tekintő Frank J. Veith Nemzetközi Társaság. Utóbbi korábbi elnöke dr. Gloviczki Péter, aki az egyetemről indulva lett világhírű érsebész; ma az egyetemet fenntartó Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány kuratóriumi tagja.
A tanszék tervei szerint a jövőben minden évben tartanak egy nemzetközi és egy hazai szintű kurzust.
Különleges lehetőség a sebészeti képzési kínálatban
A számos szakterületen átívelő, különböző klinikai szituációkat élethűen megjelenítő kadáveres kurzusok az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet 2022 végén átadott Interdiszciplináris Kadáver Műtőjében kapnak helyet. Az egyetemi kurzusok az intézet preparátora, Pankovics Viktor által kidolgozott speciális szövettartósítási technológia alkalmazása miatt különleges lehetőséget jelentenek a sebészeti képzések kínálatában. A kurzusok szervezése dr. Ruttkay Tamás adjunktus és munkacsoportja nevéhez fűződik. Mint arról korábban beszámoltunk, az eddigi kurzusok között volt gasztroenterológiai, szívsebészeti, nőgyógyászati és hasi sebészeti. Az egyedülálló képzésekkel pedig a nemzetközi piacot is megcélozta az egyetem, mivel Európa-szerte kevés kadáveres orvosi szak- és továbbképző tanfolyamot rendeznek, holott ezek a tréningek a sebészeti manuális készségek fejlesztésének elvitathatatlanul hatékony elemei.
Dobozi Pálma
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.