„A tehetség elengedhetetlen a sikerhez, de kitartás, akaraterő nélkül mit sem ér, önök pedig kutatási eredményeik mellett ezen erényekről is számot adnak az idei Tudományos Diákköri Konferenciánkon. Semmelweis polgárokként pedig különösen fontos, hogy magunkénak érezzük névadónk, Semmelweis Ignác életútjának tanulságát, miszerint nem szabad a napi rutinnal, a szokásos teljesítménnyel megelégednünk, hanem azon kell munkálkodnunk, hogy valamivel többet tudjunk nyújtani” – emelte ki dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az egyetemen 69. alkalommal megrendezett konferencia megnyitóján. Hozzátette: büszkeséggel tölti el, hogy egyre több Semmelweis Polgár vesz részt az egyetemi kötelezettségek mellett TDK munkában is, amit az idei rekordszámú, több, mint 550 benyújtott előadás is alátámaszt. „Ezzel nemcsak saját karrierjükért, és az egyetem tudományos utánpótlásáért dolgoznak, de hitem szerint az ország és a nemzetközi orvostudomány fejlődéséhez is hozzáteszik a magukét. Önök előtt nyitva áll az út, hiszen a legjobb helyen vannak ahhoz, hogy képességeiket kibontakoztathassák” – mondta a rektor.
Hangsúlyozta azt is, hogy rektorként nemcsak saját TDK-s tapasztalatai miatt tartja kiemelten fontosnak az innovatív ötleteikkel a jövő tudományos életét formáló tehetségek felkutatását és támogatását, hanem a tudományos kutatók utánpótlása miatt is. A konferencián előadó hallgatókhoz fordulva kiemelte azt is, hogy a TDK amellett, hogy fejleszti a képességeket, a kitartást, megtanít a kudarc tűrésére és a siker elviselésére is. Semmelweis Ignác pályáját felidézve emlékeztette a hallgatókat arra is, hogy ne keseredjenek el, ha nem úgy szerepeltek, ahogyan elvárták maguktól, mivel ez egyrészt motivációt adhat ahhoz, hogy legközelebb jobb eredményt érjenek el. Másrészt mivel nincs olyan kutató, akit ne ért volna elutasítás, ezért megéri kitartani az elképzeléseik, céljaik mellett.
Dr. Szijártó Attila, a Tudományos Diákköri Tanács (TDT) elnöke, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika (STéG) igazgatója köszöntőjében arra hívta fel a résztvevők figyelmét, hogy a hungarikumnak számító TDK-konferencia nem csupán egy bemutató fórum, hanem az a hely is, ahol először tapasztalhatják meg a szakmai vitákat, és ahol elkezdődhet a jövő magyar értelmiségének formálódása. Nemcsak a tudományos vagy egészségügyi karrier kezdetét jelentheti, de egy olyan út is, amely a kutatás mellett a tanulás, az együttműködés és az alkotás örömét is magában rejti.
A mentor-mentorált kapcsolat pedig amellett, hogy elősegíti a tudományos közösség generációinak folytonosságát és biztosítja a tudományos gondolkodás további fejlődését, még a mai, új trendekkel átszőtt világban sem elavuló kapcsolat. „A generációk által ránk bízott tudást, emberséget, szemléletet továbbadni egy komoly feladat és egyben egyéni felelősség” – emelte ki dr. Szijártó Attila, egyúttal kérte az egyetemi közösség szakmai, anyagi támogatását ehhez.
A TDK sikerének kulcsa a magyar felsőoktatás sikerének záloga. Építsük együtt ezt az utat, és hozzunk létre egy olyan tudományos közösséget, amely nemcsak a mi generációnknak, hanem a jövő Magyarországának is tudományos alapot ad
– fogalmazott. Dr. Szijártó Attila megemlítette azt is, hogy az idei rekordszámú bejelentett előadás – amely közül 13 középiskolás diákoktól érkezett – ismeretében ezt a sikert az idei konferenciára nézve garantáltnak látja. Úgy fogalmazott, bízik benne, hogy az idén megrendezendő 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencián (OTDK) az egyetem legkiválóbb hallgatói jelen lesznek, és tudományágaikban a legjobbak között szerepelnek majd.
A hagyományokhoz híven átadták a Semmelweis Egyetem Kiváló Tudományos Diákköri Nevelője elismeréseket. A 2024-2025-ös akadémiai évben dr. Merkely Béla rektortól és dr. Szijártó Attila TDT-elnöktől hat mentor vehette át az elismerést.
A Semmelweis Egyetem Kiváló Tudományos Diákköri Nevelője
- Dr. Ábrám Emese, egyetemi adjunktus, Fogorvostudományi Kar, Fogpótlástani Klinika
- Dr. Fülöp András, egyetemi adjunktus, Általános Orvostudományi Kar, Sebészeti, Transzplantációs és
Gasztroenterológiai Klinika - Dr. Kovács Attila, egyetemi adjunktus, Általános Orvostudományi Kar, Városmajori Szív- és
Érgyógyászati Klinika - Dr. Németh Tamás, egyetemi docens, Általános Orvostudományi Kar, Élettani Intézet és Reumatológiai
és Klinikai Immunológiai Tanszék - Dr. Szűcs Andrea, egyetemi docens, Általános Orvostudományi Kar, Városmajori Szív- és
Érgyógyászati Klinika - Dr. Tory Kálmán egyetemi docens, Általános Orvostudományi Kar, Gyermekgyógyászati Klinika
(Bókay utcai részleg)
Tizenkét fiatal tehetség vehette át a Semmelweis Egyetem Kiváló Diákköröse díjat, illetve 9 hallgató részesült elismerésben 2024-ben elsőszerzős publikáció megjelenéséért. A megnyitó keretében átadták a „Semmelweis Egyetem Tudományos Diákkörének Kiemelt Támogatója” oklevet a Richter Gedeon Nyrt. képviselőjének.
A Semmelweis Egyetem Kiváló Diákkörösei
- Dr. Angyal Dorottya
- Dr. Boga Márton
- Decker Szonja, BSc. (díját külföldi tanulmányai miatt témavezetője, dr. Koller Ákos professzor vette át)
- Hainzl Tóbiás
- Dr. Juhász Dénes
- Dr. Kegyes-Brassai Anna
- Dr. Lóska Dóra
- Dr. Názár Vivien
- Dr. Szabolcs Botond
- Thaly Anna
- Dr. Tomcsányi Kinga
- Dr. Tóth Boglárka
A 2024. évben elsőszerzős publikáció megjelenéséért díjazottak
- Imre Attila
- Kegyes-Brassai Anna
- Bojtor Bence
- Farkas Eszter
- Sipos Barbara
- Szeredás Bálint Kende
- Pierson-Bartel Róbert
- Menyhárt Adrienn
- Trauttwein Péter
Az idei konferencia megnyitóján hagyományteremtő céllal egy-egy frissen díjazott előadását hallgathatták meg a résztvevők. Dr. Boga Márton, a Semmelweis Egyetem Kiváló Diákköröse cím kitüntetettje előadásában a TDK-mozgalomba való bekapcsolódásának kezdeteit és a későbbi tudományos érdeklődését megalapozó témaválasztásának körülményeit idézte fel. Megemlítette, mennyire izgatott volt az első TDK előadása előtt, majd később a 2023-as OTDK-n – melyet különdíj elnyerésével zárt –, és hogy ennek leküzdésében mennyit segítettek mentora, dr. Szegedi Nándor, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika klinikai szakorvosának jótanácsai. Beszámolt a publikációírás nehézségei mellett arról is, hogy tudományos pályája előrehaladtával ismét csak mentora tanácsaira támaszkodva fogadta el hallgatóként több D1-es folyóirat reviewer felkérését, és az első általa készített bírálat benyújtását követő aggodalmai leküzdésében is számíthatott tanára támogatására. Jelenleg a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján folytatja az MD-PhD program keretein belül megkezdett PhD-munkáját, és a Harvard Medical School Clinical Science Scholars posztgraduális képzés hallgatója. Úgy véli, hogy a hallgatóként végzett tudományos munka abszolút összeegyeztethető a szabadidő tartalmas eltöltésével és a magánélettel is. Példaként az egyetemi hokicsapatban vállalt szerepét említette, és azt, hogy a TDK-val kapcsolatos legszebb emlékei között tartja számon, hogy párját is egy korábbi díjátadón ismerte meg.
Imre Attila, az elsőszerzős publikációs díj kitüntetettje a díjazott kutatás folyamatába és eredményeibe adott betekintést. Felidézte, hogy a gépi tanulási modellek iránti érdeklődés vezette a 2020-ban másodéves gyógyszerész hallgatóként a Szerves Vegytani Intézetben elkezdett TDK-munkája témájához, a sejtbe hatoló természetes és lineáris, valamint aminosavakat tartalmazó és ciklikus peptidek működését előrejelző modell és adatbázis kidolgozásához. A kutatócsoportja végül igazolta, hogy a korábban publikált modellek feldolgozásával létrehozott standard gráf morális háló modell megbízhatóan alkalmazható peptidek modellezéséhez. A modell mögött álló módszert azóta a Gyógyszerészi Kémiai Intézettel közös kutatásnál is sikerrel alkalmazták egy analitikai kémiai feladat megoldására, amellyel 2024-ben első helyezést értek el az egyetemi TDK-konferencián, valamint tavaly novemberben egy D1-es lapban is sikerült publikálni.
Az Egészségtudományi Karon február 5-én megtartott előadásokat követően február 6-án már két helyszínen, a NET termei mellett az EOK előadóiban, illetve az online térben szimultán zajlottak a tudományos előadások. Idén ugyanis immár 14. alkalommal rendezte meg az egyetem online az International Student’s Conference-t, amelyre 4 országból közel 50 előadást neveztek, amelyeket aztán 7 szekcióban adtak elő a nemzetközi megmérettetésben részt vevő hallgatók.
Az egyetemi TDK-konferencián végül 550 előadást hallgattak meg a bírálók, ebből folyamatban lévő szabadalmi eljárás miatt 55 magyar nyelvű, és 19 angol nyelvű absztraktot titkosítva kezeltek.
„Az idei TDK konferenciánk az elhangzott előadások tükrében méltó volt a mottóként választott, kiművelt emberfőkkel kapcsolatos Széchenyi István idézethez. A magyar nemzet igazán gazdag, az elhangzott előadások 90 százaléka magas szintű, díjra érett prezentáció volt” – hangsúlyozta dr. Merkely Béla rektor. Hozzátette: ezért is tanácsolta, hogy idén a TDT több díjat adományozzon, mivel így amellett, hogy kiválasztják a legjobbakat, akik az OTDK-n képviselhetik a Semmelweis Egyetemet, további motivációt adhatnak minden, a kutatás mellett elkötelezett hallgatóknak is.
„Nehéz helyzetben is voltak a bírálóbizottságok, annyi nagyon jó színvonalú előadást hallhattak az idei TDK-konferencia alatt. Így végül dr. Merkely Béla rektor úr döntése alapján a korábbinál több díjat adományozhattak” – mondta dr. Szijártó Attila, a TDT elnöke a szombati díjátadón.
Összesen 257 díjat ítéltek oda a pénteki csúcsbizottsági ülésen, ebből a közel 70 első helyezett részt vehet az idén Pécsett megrendezendő Országos Tudományos Diákköri Konferencián.
A 92 második, és a 97 harmadik helyezést elérő hallgató pedig OTDK-ra jelölt státuszba kerül, és amennyiben valaki visszalép, vagy nem tudja előadni a kutatását, akkor közülük választanak majd. Dr. Szijártó Attila kiemelte, hogy bár a szabályok erre nem adtak lehetőséget, az egyetemi színvonalú és mélységű előadása miatt a konferencián részt vevő 10 középiskolás tanuló közül is többeket is díjazhattak volna. Végül a középiskolás előadókat különdíjjal jutalmazták a bírálók.
A díjátadó részvevői meghallgathatták dr. Fülöp András, a STéG adjunktusának, a Semmelweis Egyetem Kiváló Tudományos Diákköri Nevelője díjazottjának előadását azzal kapcsolatban, hogyan fonódott össze a kutatói pályája során a sebészet és a transzlációs kutatás. PhD-kutatási témáját felidézve megosztotta, hogyan derítették fel és írták le kutatótársaival a nagyméretű májtumor eltávolítása előtt a porta-véna elzárásos technika hatására létrejövő májregenerációs folyamat élettani működését, hozzájárulva ezzel a posztoperatív májelégtelenség miatti halálozások visszaszorításához. Ez vezetett végül az első rehabilitációs hasi sebészeti program kidolgozásához Magyarországon, melynek eredményeit egy randomizált kontrollált vizsgálat után publikálták is. Mivel azonban mégsem csökkentek a kívánt mértékben a betegek szövődményei, ezért ismét alapkutatás keretében vizsgálták, hogy a jellemzően alultáplált onkológiai páciensek edzésterápiával és táplálásterápiával kombinált műtéti felkészítése hogyan lehet igazán hatékony. A kutatás újabb iránya annak vizsgálata lesz, hogy vajon ha a mikrobiomot rehabilitáljuk, nem a beteget, akkor elérhetők-e jó eredmények – zárta előadását dr. Fülöp András.
A díjátadón dr. Ferdinandy Péter, a Semmelweis Egyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese a doktori képzés elmúlt évekbeli átalakításait mutatta be a kutatás iránt érdeklődő hallgatóknak. Hangsúlyozta, hogy ennek köszönhetően már a graduális képzés alatt elkezdhetik PhD-tanulmányaikat. Kiemelte azt is, hogy a Transzlációs Medicina Programban a rezidensképzésre és a PhD-kurzusra párhuzamosan nyílik lehetőség. Jelenleg a PhD-hallgatók 25 százaléka vesz részt a programban – emelte ki a rektorhelyettes. Beszélt arról is, hogyan lesz a tudományos eredményekből innováció, a gyógyításban hasznosítható eszköz, gyógyszer, módszer. Felhívta a hallgatók figyelmét arra is, hogy publikáció előtt érdemes megvizsgálni, hogy az adott tudományos eredmény később hasznosítható-e ily módon, és ha igen, érdemes a szellemi tulajdont védeni.
Ezt követően dr. Merkely Béla rektor és dr. Vámos Péter elnök átadta a Doktorandusz Önkormányzat különdíját a TDK-konferencián legtöbb díjat elnyerő végzős hallgatónak, majd a rektor és dr. Szijártó Attila átadták a George Berci Laparoszkópos Gyakorlati Verseny, illetve a VI. Bánóczy Jolán Fogorvostanhallgatók Gyakorlati Versenye díjait. Szintén dr. Merkely Béla, és dr. Szijártó Attila adták át az idei TDK legjobbjainak járó elismeréseket, különdíjakat.
A díjazottak névsora ide kattintva olvasható.
Kiss Melinda Katalin
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.