A 2024-es évre visszatekintve sorra vettük a Semmelweis Egyetem tavalyi legkiemelkedőbb teljesítményeit. Kétrészes összeállításunkban azokat az eljárásokat, újításokat vesszük sorra, amelyek az elsők voltak, akár egyetemi, akár országos szinten. Cikkünk második részében az oktatás, kutatás-innováció és egyetemi élet terén történt jelentősebb eredményeket foglaltuk össze. Az első részt ide kattintva olvashatják. 
További lépések a gyakorlatközpontú képzésben: elindult a Curriculum 2.0

2019-ben, alapításának 250. évében a Semmelweis Egyetem országos szinten elsőként reformálta meg az orvos- és egészségtudományi képzés kurrikulumát a gyakorlatorientált képzés erősítése érdekében. A 2024/25-ös tanévben pedig még magasabb fokozatba kapcsolt az egyetem ezen a téren: megtörtént a kurrikulumreform értékelése és ennek mentén finomhangolása. A cél jelentős gyakorlati képességekkel és valódi klinikai tudással bíró orvosok, egészségügyi szakemberek képzése.

A világ 31. legjobbja az egyetem a kardiológia területén, a gyógyszerésztudomány terén pedig top 100-ba került

A US News „Best Global Universities” 2024-es rangsorában szív- és érgyógyászat területen a tavalyi eredményéhez képest 12 helyet lépett előre a Semmelweis Egyetem, így már a 31. pozícióban található. Az egyetem idén 14 orvos- és egészségtudományi szakma tekintetében került fel a listára, a legtöbb területen hazai szinten az első helyen áll. A ShanghaiRanking 2024-es szakterületi rangsorában három kategóriában is előrelépett: gyógyszerésztudomány terén a világ 100 legjobb egyeteme közé került, és a humánbiológiai és a biológiai listán is javított a múlt évhez képest. Orvostudomány terén továbbra is a legjobb 200-ban található az intézmény; míg a fogorvostudományi és az orvosi technológiai területen a legjobb 300 között szerepel. A régió és Magyarország legjobb felsőoktatási intézményeként továbbra is a világ 300 legjobbja közé sorolja a Times Higher Education 2025-ös világrangsora a Semmelweis Egyetemet, amely összpontszáma némileg emelkedett az előző évhez képest, és így 28 helyet lépett előre. Az öt vizsgált terület közül a legjobb eredményt továbbra is az oktatásban érte el az egyetem, amely több területen is jelentősen javított. Az iparral kapcsolatos eredmények (innováció, tudástranszfer) terén 123 hellyel, a tudományos közlemények hatását vizsgáló „kutatás minősége” indikátorcsoportban pedig 71 hellyel lépett előre.

Kimutathatóan nőtt a tudományos munka kiválósága és a Semmelweis Egyetem kutatásainak hatása

2024-ben az előző évhez képest tovább fokozódott a Semmelweis Egyetemen a tudományos munka kiválósága, világszerte egyre többet idézik az egyetemi kutatók publikációit, vagyis nőtt az egyetem által fémjelzett kutatások hatása és produktivitása is. Jelentősen emelkedett az olyan, legmagasabb presztízsű, szakterületén a felső 10 százalékba tartozó folyóiratokban megjelent közlemények száma, amelyek esetében a levelező szerző egyetemi munkatárs. Csak 2024 októberéig 270 ilyen jelent meg, ami az eddigi legmagasabb szám. Szintén folyamatosan emelkedik az egyetemi társszerzőséggel készült ún. „Highly Cited” cikkek száma, ami – szintén az eddigi legjobb eredménnyel – 313 volt 2024. októberig. Ebbe a kategóriába azok a közlemények kerülnek be, amelyek szakterületük legjobb 1 százalékába tartoznak a rájuk való hivatkozások száma szerint. A szakterületükön jelentős számú magasan idézett közleménnyel rendelkező szerzők felkerülnek a „Highly Cited Researchers” listára, melyen a Semmelweis Egyetem munkatársai közül két kutató szerepel: dr. Ferdinandy Péter és dr. Győrffy Balázs.

Dr. Krausz Ferenccel való közös kutatásokra hozott létre új intézetet az egyetem

Közösen kutatja tovább a Semmelweis Egyetem és dr. Krausz Ferenc a Nobel-díjas tudós által vezetett Molekuláris- Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) infravörös molekuláris ujjlenyomat eljárásának orvosi, diagnosztikai alkalmazását. Egyebek mellett ehhez hozta létre a két intézmény közösen a Neumann János Adattudományi Intézetet a Semmelweis Egyetemen belül. A kutatások végső célja, hogy egy egyszerű vérvizsgálattal korai stádiumban diagnosztizálható legyen egy-egy betegség és ezzel egy időben kiválaszthatóvá váljon a személyre szabott, optimális kezelés.

Egyedülálló sebészeti kurzusok az Interdiszciplináris Kadáver Műtőben

Az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet Interdiszciplináris Kadáver Műtőjében 2024 folyamán számos egyedülálló, gyakorlatközpontú sebészeti kurzust tartottak. Az unikális szívsebészeti képzés során például az egyedi szövettartósítási technikának és a kadáver mellkasán belül a szívdobogást élethűen megjelenítő berendezésnek köszönhetően a résztvevők a műtői feltételekhez merőben hasonlatosan gyakorolhatták a verőszíves koszorúér bypassműtétet. Országos szinten is páratlan továbbképzési lehetőséget kínált a jelenleg legkorszerűbb módszernek számító laparoszkópos méheltávolítás egyik szövődményének elkerülését begyakorló, Semmelweis Egyetemen megtartott nőgyógyászati kadáveres sebészeti kurzus. A kadáverkurzus-sorozat gasztroenterológiai alkalmán a résztvevők az éles, betegeken elvégzett beavatkozásoknál tapasztalthoz egészen hasonló módon gyakorolhatták a gyomor- és vastagbéltükrözést a jelenleg elérhető endoszkópok alkalmazásával.

A kadáver műtő és kapcsolódó helyiségei két fő profil rendezvényeinek biztosít korszerű, a betegágy melletti gyógyítás helyszíneihez hasonló környezetet. Egyfelől kadáveres orvosi szak- és továbbképző tanfolyamok tartására alkalmas, közösen a klinikai szakterületek neves képviselőivel. Másfelől tesztkörnyezetet nyújt orvosi műszerfejlesztési projektekhez. A munkaterület lehetővé teszi orvosok, műtős csapatok és fejlesztő mérnökök számára, hogy valós emberi anatómiai viszonyok között végezzenek beavatkozásokat.

Dr. Nagy Klaudia Vivien, a Semmelweis Egyetem munkatársa az ország első ESA által minősített űrorvosa

A Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika adjunktusa, dr. Nagy Klaudia Vivien Magyarországon elsőként végezte el az Európai Űrügynökség (ESA) által akkreditált űrorvos szakképzést, ezzel az ország első ESA-minősített űrorvosaként támogatja az európai űrhajósok küldetéseit, köztük a kijelölt magyar űrhajós, Kapu Tibor 2025-re tervezett misszióját is. A HUNOR Magyar Űrhajós Programnak a Semmelweis Egyetem is aktív szereplője, feladata az egészségügyi háttér biztosítása, amelynek része az asztronauták orvosi kiválasztása, kiképzése és egészségügyi állapotuk monitorozása.

Bővült a Semmelweis Help egészségellenőrző applikáció

A gyermekgyógyászatot kiegészítve már felnőttek betegségei kapcsán is használható a Semmelweis Egyetem egyedülálló fejlesztése, a Semmelweis HELP ingyenes tünetellenőrző applikáció. Szemészettel, szülészet-nőgyógyászattal és az általános, felnőtt háziorvosi területtel bővült a közel egy éve publikált mobil- és webalkalmazás, amely abban nyújt segítséget, hogy a felhasználó betegsége vagy balesete esetén mikor kell elindulni az ügyeletre, a kórházba, a szakorvoshoz, illetve otthon hogyan enyhíthetők az észlelt tünetek.

Keresztes Eszter
Fotó: Barta Bálint, Kovács Attila, Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.