Új szakterületekkel bővült a betegellátási profil
Az egészségügyi ellátás terén a Semmelweis Egyetem vált messze a legnagyobb hazai betegellátóvá. Ma már minden tizedik honfitársunk nálunk gyógyul, portfóliónk pedig egyre szélesedik. A traumatológia után az idei évben már az idegsebészet, a neurointervenció és a rehabilitáció is megjelent a profilunkban – ezzel pedig a Semmelweis Család is tovább bővült.
Egy máj két életet mentett meg a Semmelweis Egyetemen
Hazánkban először a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján hajtottak végre olyan májtranszplantációt, amely egy magyar donorszerv kettéosztásával két személy – egy kisgyermek és egy felnőtt férfi – életét mentette meg. Azóta további két úgynevezett split műtétet végeztek el az egyetemen.
Bővült a robotasszisztált műtétek köre
A Da Vinci Xi robottechnikát elsősorban hasi sebészeti, nőgyógyászati és urológiai beavatkozásoknál használják a Semmelweis Egyetemen. Emellett kétkonzolos megoldásának köszönhetően az oktatásban is fontos szerepet kap. A 2023/24-es finanszírozási évben 450 robotasszisztált műtétet végeztek el az egyetemen. Az endometriózis műtéttel tovább bővült azoknak a nőgyógyászati beavatkozásoknak a köre, amelyeket szakmailag indokolt esetben robotasszisztált operációként hajtanak végre. A hasi szerveknél pedig sok esetben a nyitott műtétet válthatja ki a Da Vinci robot, amely helyileg a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikán található.
Először kezeltek mellékpajzsmirigy-megnagyobbodást termoablációval
Három jóindulatú mellékpajzsmirigy-megnagyobbodásban szenvedő beteg részesült termoablációs kezelésben a Semmelweis Egyetem Onko-intervenciós Részlegén. Ennek során hő segítségével roncsolták a kórosan megnagyobbodott szervet. A Kelet-Közép-Európában 2024 januárjában elsőként a Semmelweis Egyetemen végrehajtott kezelést követően néhány napon belül mindhárom beteg elhagyhatta a klinikát. A program azóta is eredményesen fut a Belgyógyászati és Onkológiai Klinikával együttműködésben, decemberben pedig a Baross utcában átadták a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Onko-intervenciós Részlegét. A központban – ahol egyedülállóan széles kezelési portfólióval, országos centrumként fogadják a betegeket – a hővel történő daganatroncsolás teljes skálája elérhető, emellett számottevő szerepe lesz az oktatásban és a kutatásban is. A központ kialakításával, fejlesztésével jelentős lépést tett az egyetem a csúcsteljesítmény irányába.
Életmentő beavatkozások a méhen belül – magzati medicina munkacsoport és ambulancia alakult
Országos szinten először végeztek a magzat altatásával járó méhen belüli beavatkozást a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján az év elején. Az eljárásnak köszönhetően sikerült elkerülni, hogy az érintett baba extrém koraszülöttként jöjjön világra. Az első sikeres beavatkozást a klinika Baross utcai részlegén hajtottak végre, 2024 folyamán több mint 20 további beavatkozást végeztek el a klinika két részlegén. A megalakult Magzati Medicina Munkacsoport az ország egész területéről fogadja mind a Baross utcai, mind az Üllői úti részlegen azokat a várandósokat, akik magzata számára életmentő lehet ez a hazánkban egyelőre egyedülálló megoldás. A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Üllői úti részlegén decemberben átadott új ambulancián pedig a méhen belüli magzati beavatkozásokat és diagnosztikát egy vadonatúj ultrahangkészülékkel, megújult és konzultációs térrel kiegészült helyiségben végezhetik a szakemberek.
Egyetlen tűszúrással operáltak gerincáttétes daganatos beteget
Újszerű beavatkozást végeztek el április elején a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika angiográfiás műtőjében egy fiatal férfin, aki bőrrák okozta csigolyaáttét miatt szorult onkológiai ellátásra. Az úgynevezett rádiófrekvenciás ablációval történő kezelés során egyszerre megvalósítható a tumor kezelése, a gerinc stabilizálása és diagnosztikai mintavétel. A klinikán ez volt az első ilyen beavatkozás csigolyát érintő elváltozás miatt.
Speciális helyreállító műtéteket végeznek a STéG plasztikai sebészei
Több egyetemi klinikával együttműködésben végez speciális helyreállító műtéteket a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika (STéG) munkacsoportja. A beteg saját testéből nyert szövet vagy csont felhasználásával, mikrosebészeti eljárással végrehajtott onkológiai rekonstrukciók nem pusztán esztétikai célt szolgálnak, hanem komoly javulást jelentenek a betegek életminőségének szempontjából is. Hazánkban először a Semmelweis Egyetem plasztikai sebészei és szemészei hajtották végre közösen azt a speciális műtétet, amely során a beteg lábszárából kivett 15 centiméteres ideget ültették be egy érzőideg és a szem szaruhártyája közé, hogy a páciens visszanyerhesse a szaruhártya érzékelési funkcióját. Leggyakrabban rosszindulatú szájüregi daganatok és bizonyos jóindulatú tumorok eltávolítása után alkalmazzák azokat az állkapocs-helyreállító műtéteket, melyekkel akár az arc, illetve a rágófunkció eredeti állapota is visszaállítható.
Bővül a Gyermekgyógyászati Klinika műtüdő programja
Fennállása több mint egy éve alatt már nyolc súlyos tüdőbetegséggel küzdő újszülött életét mentette meg a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája Bókay utcai részlegén létrehozott Újszülött ECMO-program. A klinika tervei szerint 2025-ben már megduplázott kapacitással, országos centrumként tudják fogadni a segítségre szoruló kis pácienseket.
Már a Belgyógyászati és Hematológiai Klinikán is elérhető az őssejt-transzplantáció
Többéves előkészület után idén nyártól a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinikáján is végeznek autológ, azaz saját sejtes őssejtátültetést, ahol már néhány hónap alatt 11 ilyen beavatkozás történt és 20 betegtől gyűjtöttek őssejtet. Az egyetemi ellátásba való bekerüléssel immár öt hazai központban érhető el felnőtt betegeken őssejtátültetés, amivel rövidülhet a várólista, illetve egyéb sejtterápiás eljárások elindítására is lehetőség nyílhat hosszú távon.
A Semmelweis Egyetemen végeztek Magyarországon először egyidejűleg máj- és hasnyálmirigy-átültetést
Ritkán fordul elő, hogy egy betegnél egyidejűleg van szükség a máj- és hasnyálmirigy átültetésére. Magyarországon először végeztek ilyen műtétet, amellyel egy 16 éves beteg életét mentették meg novemberben. Az Eurotransplant adatbázisa szerint évente 5-6 ilyen műtét történik, döntően Németországban, illetve Belgiumban. Nem sokkal az első, egyidejűleg végzett máj- és hasnyálmirigy-átültetés után a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikán elvégeztek egy másik, hasonló műtétet.
Keresztes Eszter
Fotó: Barta Bálint, Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.