Kollégák, barátok, tanítványok és tisztelői idézték fel dr. Kádár Anna professzor máig ható tudományos eredményeit, méltatták a Semmelweis Egyetemet formáló, nemzetközi elismertségét döntően befolyásoló tevékenységét, tanítványok sokaságát pályájuk során támogató oktatói kvalitásait a Semmelweis Szalonban tartott megemlékezésen.
Dr. Kádár Anna professzor családtagjai: dr. Kádár Miklós, prof. dr. Kádár János Miklós, unokaöccse, dr. Kádár Balázs és felesége dr. Beck Anita.

Egy olyan kivételes egyéniség előtt tisztelgünk, aki életével, személyiségével formálta a Semmelweis Egyetemet, munkássága azonban túlmutatott az egyetem falain, a magyar és az egész nemzetközi tudományos életre egyaránt jelentős hatással volt. Dr. Kádár Anna professzor asszony életének 89. évében távozott közülünk, de szellemi és emberi öröksége a mai napig itt él köztünk – hangsúlyozta dr. Merkely Béla rektor az iskolateremtő patológus professzor, a korábbi II. Sz. Patológiai Intézet vezetője, a Nemzetközi Patológiai Akadémia mindmáig egyetlen magyar vezetője emlékének szentelt tudományos ülésen a Semmelweis Szalonban. Úgy fogalmazott: dr. Kádár Anna nemcsak kiváló tudós és elkötelezett egyetemi oktató volt, de vezetőként is példát mutatott – nemcsak irányított, hanem törődött is azokkal, akikért felelősséget vállalt.

Az angol nyelvű képzés hazai bevezetésének megálmodójaként olyan kezdeményezést indított el, amely ma is meghatározza a Semmelweis Egyetem nemzetközi szerepét. A Külföldi Hallgatók Titkárságának vezetőjeként nemcsak tanulmányaik alatt, de pályájuk későbbi szakaszában is számos nemzetközi hallgatóval tartotta a kapcsolatot. Ahogyan magyar tanítványaira is nagyon büszke volt – többek között dr. Gloviczki Péterre, a legnagyobb karriert befutott magyar érsebészre.

Dr. Kádár Anna tudományos kutatásai az elasztikus rostok elektronmikroszkópos vizsgálatával nemzetközi viszonylatban is jelentős eredményeket hoztak. „Ezek az eredmények és a tanítványainak nyújtott támogatása biztosították, hogy munkája tovább éljen és hatása generációkon átíveljen, nekünk pedig szent feladatunk, hogy méltón megőrizzük és továbbadjuk azt a szellemiséget, amit ő ránk hagyott: a szakma iránti alázatot, az emberek iránti tiszteletet és a nemzetközi kapcsolatok ápolásának fontosságát – mondta dr. Merkely Béla. Ezt követően a rektor gyertyát gyújtott a professzor emlékére, a megemlékezők pedig egy perces néma csenddel adóztak az elhunyt emlékének.

Ragyogó tanár, különleges mentor, inspiráló példakép és egy motiváló vezető volt, neki és Jellinek Harry professzornak köszönhetem, hogy érsebész lettem – idézte fel egykori TDK-témavezetője hatását dr. Gloviczki Péter, a Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány kuratóriumi tagja, valamint a Mayo Klinika Érsebészeti Osztályának nyugalmazott vezető professzora.

Szavai szerint dr. Kádár Anna biztonságot és tudást sugárzó domináns egyéniség volt, aki „nem nagyon, vagy egyáltalán nem tűrt ellentmondást, magasra helyezte a mércét önmaga és tanítványai számára is”. Kapcsolatuk évtizedeken át fennmaradt, közös publikációk sorát jegyezték, mindemellett családi barátokká váltak. Felidézte azt is, mennyire kedves tanítvánnyal bővült ez a baráti kör dr. Mózes Géza személyében, megemlítve azt is, mennyire mélyen érintette dr. Kádár Anna professzort Mózes Géza korai halála. Szeretettel emlékezett vissza a közös találkozásokra, vendégségekre, Kádár Anna professzor szakácstudományára. Dr. Kádár Anna professzor asszony, a Semmelweis Egyetem egyik kimagasló vezető egyénisége, nemzetközi nagykövete, orvosa, tanára és tudósa volt – hangsúlyozta dr. Glovicki Péter.

Dr. Mandl József, a Molekuláris Biológiai Tanszék professor emeritusa megemlékező beszédében példákkal illusztrálva idézte fel, hányféle dr. Kádár Annával találkozhattak, ismerhettek meg: „a tartást, a méltóságot sugárzó magabiztos szaktekintélyt, a dinamikus vezetőt, a vonzó szépasszonyt, a gondoskodó főnököt és a mélyen érző, sebezhető és érzékeny, sérülékeny embert”. Úgy fogalmazott, hogy bár büntetőjogász apjának köszönhetően gyermekkora és későbbi életének nagy része is a napfényes oldalon telt, értette és érteni akarta a bajt, a betegséget és a szenvedést. Szavai szerint az idegen nyelvű oktatás tette a Semmelweis Egyetemet az egész magyar felsőoktatás zászlóshajójává, és az angol nyelvű oktatás megszervezésében dr. Kádár Anna szerepe megkérdőjelezhetetlen, különösen azért, mert az alapjaiban tért el az akkor már futó német nyelvű képzéstől, egy minden tárgyra kiterjedő kurrikulumrevízió előzte meg a bevezetését. Barátságuk az angol oktatást irányító operatív bizottsági közös munka idején kezdődött, megemlékezésében Mandl József felidézte a közös pillanatokat.

Dr. Sótonyi Péter professor emeritus, korábbi rektor azt emelte ki, hogy milyen sokat köszönhet személyesen is dr. Kádár Anna professzornak: ő vonta be a TDK-munkába, majd később készítette fel a patológia szakvizsgájára. Nyitott, őszinte ember, és az egyetem egyik komoly élharcosa volt – hangsúlyozta dr. Sótonyi Péter. Patológiai kutatásait, eredményeit méltatva felidézte, hogy ezeknek köszönhetően rendezte meg dr. Kádár Anna Magyarországon a Nemzetközi Patológiai Akadémia világkongresszusát, és a rendezvény sikere is hozzájárult ahhoz, hogy később a szervezet elnökévé választották.

Sikeres kutató, tanszékvezető, egyetemi tanár, kiterjedt nemzetközi kapcsolatokat ápoló egyetemi vezető volt, akinek irányítása alatt intézetünk vezető szerepet töltött be a WHO-nak egy globális, a fiatalkori ateroszklerózissal foglalkozó kutatásában, ami végül nagyon nagy jelentőségű eredményeket hozott; mégis azt hiszem, legnagyobb eredményének az angol nyelvű oktatás beindítását tartotta – mondta dr. Kulka Janina, a Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézet professzora. Felidézte azt is, hogy a professzornak köszönhetően indult el azon a pályán, ami lehetővé tette, hogy nemzetközi környezetben dolgozhatott – elhitette vele, hogy képes egy PhD-t megírni –, és máig aktív tagja az európai patológus közösségnek.

Én hiszek abban, amit Schöpflin Aladár pontosan és világosan megfogalmazott: a fajsúlyos, igaz emberek nem múlnak el ebből a világból, tovább élnek mindabban, amit létrehoztak, és mindazokban, akikre hatással voltak, akiket szerettek, és akik emlékeznek rájuk – tette hozzá dr. Kulka Janina.

A patológia a tudományok tudománya és a klinikusok fő támasza, mondta egykor dr. Kádár Anna, és azt hiszem, hogy ezt a mai napig is valljuk, mi, akik a klinikumban dolgozunk – emelte ki megemlékezésében dr. Darvas Katalin, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika professor emeritája. Szavai szerint a professzor döntő befolyással volt pályaválasztására, az ő ajánlásával került a Sebészeti Klinikára. Szakmai munkásságuk közös TDK-hallgatók mentorálása mellett akkor fonódott ismét össze, amikor az angol nyelvű oktatás elindulása után dr. Kádár Anna megbízta a sebészet keretein belül az anesztézia, intenzív terápia oktatásával. Emellett szakmai kongresszusok szervezéséhez is felbecsülhetetlen értékű tanácsokat, segítséget kapott tőle. Műveltsége, szakmaisága, vezető személyisége örök példaként velünk marad – tette hozzá dr. Darvas Katalin.

Dr. Gera István, a Parodontológiai Klinika professor emeritusa az első találkozásuk emlékezetes és viharos kari tanácsülését említette beszédében, de kitért arra is, hogyan mélyült el a 15 évi közös munka során, de főleg azután a barátságuk. Tanúja volt annak is, hogyan változott meg dr. Kádár Anna élete 50 évi házasságot követően akadémikus férje halála után. Te voltál a mindenünk, te voltál az az iránytű, amit mi mindig elfogadtunk – hangsúlyozta dr. Gera István.

Igen határozott elvárásai voltak, tudta, hogy az egyetemet, az intézetet hova pozícionálja a világban, és a polgári háttere, műveltsége, szakmai tudása mind lehetővé tette, hogy ezt el is érje, embersége, szeretete pedig megkedveltette őt, és az általa képviselt szakmaiságot, szellemiséget

– emelte ki dr. Kiss András, a Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézet igazgatója. Felidézte mentora szakmai pályafutását, a szakmai eredményei elismeréseképp kapott díjait, méltatta műveltségét és tájékozottságát. Beszélt arról is, hogy dr. Kádár Anna és férje világa egy csodálatos világ volt, ami mindazokat részben megtisztelte, részben pedig magába is olvasztotta, akik az ő baráti körükbe tartoztak. Hálásak vagyunk azért, amit értünk, az intézetért, az egyetemért tett, és – ki miben hisz – a túlvilágon, a mennyekben, az emberek gondolataiban, tovább él és élni is fog, és azt gondolom, szakmai tevékenysége az emberi dolgokkal párosulva még sokáig hatni fog egyetemünkön – tette hozzá dr. Kiss András.

A megemlékezés zárásaként a résztvevők Carl Philipp Emanuel Bach a-moll szólószonátájának első tételét hallgathatták meg, Pethő Rebeka fuvolaelőadásában.

Kiss Melinda Katalin
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.