A Magyar Fejlesztési Bank és a Prima Primissima Alapítvány 2007-ben hívta életre a Junior Prima Díj „Magyar Tudomány” kategóriáját. Az elismerést azok a 33 évnél fiatalabb tudósok kaphatják meg, akik kimagasló tudományos munkájukkal, nemzetközi eredményeikkel, oktatási- és közösségépítő tevékenységükkel jelentősen hozzájárulnak a magyar tudomány fejlődéséhez. A fiatal tehetségeket idén is az MFB felkérésére összeült szakmai bizottság választotta ki. A Junior Prima „Magyar Tudomány” kategóriában az MFB 3-3 millió forinttal támogatja a díjazottakat.
Az idén ebben a kategóriában 18. alkalommal átadott díjjal tíz fiatal magyar tudós érdemeit, munkásságát ismerték el, közül hárman a Semmelweis Egyetem szakorvosai.
- Dr. Drobni Zsófia Dóra, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika kardiológus szakorvosjelöltje, posztdoktor kutató. Orvosi diplomáját 2017-ben szerezte, az Elméleti és Transzlációs Orvostudományok Doktori Iskoláját 2021-ben fejezte be, a Nemzetközi Onkokardiológiai Társaság Magyar Tagozatának elnöke. Kutatásai segítenek a szív- és érrendszeri betegségek korai felismerésében, különösen olyan betegek esetében, akik daganatos terápiák miatt nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Emellett, a kardiovaszkuláris képalkotás terén végzett munkája révén javulhat a betegségmegelőzés, ami hosszú távon hozzájárul a betegségek által okozott halálozási arány csökkenéséhez és javítja a betegek életminőségét.
- Dr. Kiss Tamás 2016-ban szerezte meg diplomáját a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvosi Karán, majd ugyanitt 2021-ben védte meg PhD értekezését. Három éve dolgozik a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Gyermekneurológia osztályán, az idén megszerzett szakvizsgáját követően csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosként. A University of Oklahomán posztdoktori kutatásokkal töltött 4 év után tért vissza Magyarországra, hogy az egyetemen önálló kutatócsoportot hozzon létre, amely egy új klinikai vizsgálat keretein belül vizsgálja majd a klinikán kezelt többezer krónikus betegséggel küzdő gyermek szív- és érrendszeri állapotát. Céljuk megérteni, hogy az e betegségekkel küzdő gyermekek körében miért gyakoribb a fiatal korban jelentkező szív- és érrendszeri megbetegedés.
- Dr. Lakatos Bálint Károly a Semmelweis Egyetem egyetemi adjunktusa. Orvosi diplomáját 2016-ban szerezte az intézményben, ugyanitt 2021-ben fejezte be a PhD képzését is. Kutatómunkája mellett aktívan részt vett a betegellátásban, és az ügyeleti munkában is, kardiológiai szakorvosi végzettségét 2023-ban szerezte meg a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán töltött rezidens időszakot követően, majd 2024 óta a klinika aneszteziológia és intenzív terápiás szakorvosjelöltje. Tudományos eredményei számos új aspektusát mutatták be a sportszív rendszeres terheléshez való fiziológiás adaptációjának. Több, azóta magas idézettségű közleménye foglalkozik a jobb kamrai mechanikával egészséges és különféle kórállapotokkal bíró egyénekben. Fiatal kora ellenére két könyvfejezet szerzője, és további három megjelenés alatt álló orvosszakmai könyvkiadványban írt fejezeteket.
Az idén több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehették át a Prima Primissima Díjat, és húszan a Prima Díjat, a kisplasztikát és a vele járó, ettől az évtől jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában tartott gálán. Az egyes kategóriák Prima díjasait minden évben év közben közzéteszi az alapítvány kuratóriuma, közülük választják ki a Prima Primissimát. A Prima Díjjal járó 8 millió forintos pénzjutalommal a kiemelkedő, példaértékű eredmények, életművek létrejöttét kívánja támogatni a Prima Primissima Alapítvány. Emellett minden évben odaítélnek egy Közönségdíjat is, amelyre bárki sms-ben szavazhat. Mind a Prima Primissima Díjjal, mind a Közönségdíjjal járó pénzösszeget emelték az idén, 15 millióról húszmillió forintra.
Magyar tudomány kategóriában Prima Primissima Díjat kapott idén dr. Roska Botond Semmelweis Budapest Award-díjjal kitüntetett kutató. A világhírű neurobiológus a Semmelweis Egyetemen szerzett általános orvosi diplomát. A Kaliforniai Egyetem Berkeley-i intézetében doktorált, ezután a Harvardon tanult genetikát és virológiát. Jelenleg a bázeli Molekuláris és Klinikai Szemészeti Intézet igazgatója, a Bázeli Egyetem Orvostudományi Karának professzora. 20 éve dolgozik a vakok látásának helyreállításán. 2021-ben számoltak be az első vak betegről, akinek részlegesen helyreállították a látását. Számos díjat kapott, köztük a Körber-díjat, a Louis Jeantet-díjat és a Wolf-díjat, amelyeket a Nobel-díj „előszobájaként” is szoktak emlegetni. Emellett a Szent István Rend kitüntetését is átvehette.
Kiss Melinda Katalin
Fotó: VOSZ, MFB, MTI, Prima Primissima Alapítvány
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.