A hasnyálmirigy-gyulladás kezelésével kapcsolatos legfrissebb kutatásokról és klinikai gyakorlatokról rendezett konferenciát november közepén nemzetközi és hazai vezető szakértők részvételével a Magyar Hasnyálmirigy Munkacsoport. A nemzetközi szakértők látogatást tettek a Pankreász Betegségek Intézetében, így első kézből nyerhettek betekintést az intézet betegellátási gyakorlatába és a folyamatban lévő kutatási projektekbe.

A HPSG immár tizenharmadik alkalommal megrendezett konferenciájának a Transzlációs Medicina Intézet adott otthont. Az első napon, dr. Hegyi Péter bevezetőjét követően a posztakut hasnyálmirigy-gyulladás kezelésében alkalmazott genetikai szűrésről hangzottak el előadások, majd a gyógyszer által okozott hasnyálmirigy-károsodás mechanizmusairól és új terápiás célokról folytak diskurzusok. A kulcstémák között szerepelt a genetika szerepe a hasnyálmirigy-gyulladásban, az exokrin funkció megváltozása a cukorbetegségben, valamint a cisztás fibrózishoz kapcsolódó cukorbetegség újabb ismeretei. A délutáni szekciókban a hasnyálmirigy exokrin hatásának távoli szervekre gyakorolt hatását, a triglicerid szintek betegségkimenetre gyakorolt hatását, valamint a posztakut hasnyálmirigy-gyulladás utáni cukorbetegséget tárgyalták részletesen.

A szombati program a kulcsfontosságú teljesítménymutatók és a posztakut hasnyálmirigy-gyulladás utáni anyagcsere-változások megvitatásával kezdődött. A program számos témát felölelt, beleértve a terhes nők számára végzett epehólyag eltávolításának biztonságát, valamint a metabolomika és lipidomika fejlesztéseit. A délutáni szekciók a mikrobiom hasnyálmirigy-gyulladásra gyakorolt hatásával és kimeneteleivel, valamint fontos radiológiai témákkal foglalkoztak. Az előadások között szerepelt a képalkotás szerepe az akut és posztakut hasnyálmirigy-gyulladásban, a szplanchnikus vénás thrombosis előfordulása és kezelése a hasnyálmirigy-betegségekben, valamint a CT testkompozíció prediktív értéke az akut hasnyálmirigy-gyulladás súlyosságának és halálozásának előrejelzésében. Ezenkívül az MRI szerepét is megvitatták az akut hasnyálmirigy-gyulladásban, hangsúlyozva a képalkotás fontosságát a diagnózisban és a kezelési tervezésben.

A konferencia utolsó napján a hasnyálmirigy lézióiban bekövetkező betegségmodulátorokról, az akut hasnyálmirigy-gyulladás EKG-abnormalitásairól, valamint a metabolikus diszfunkciók kezelésre gyakorolt hatásairól folytak megbeszélések. A konferencia a betegek elbocsátási protokolljaival, endoluminalis intervenciós ellátással és a hasnyálmirigy-gyulladással kapcsolatos pszichológiai aspektusok tárgyalásával zárult.

Ez a konferencia összegyűjtötte a nemzetközi és hazai vezető szakértőket, lehetővé téve a legfrissebb kutatások és klinikai gyakorlatok megvitatását a hasnyálmirigy-gyulladás kezelésében. A nemzetközi szakértők látogatást tettek klinikai hasnyálmirigy egységünkben is, így első kézből nyerhettek betekintést az intézet betegellátási gyakorlatába és a folyamatban lévő kutatási projektekbe.

A konferencián előadott többek között Vijay P. Singh professzor (Phoenix, USA), Jason Bruce (Manchester, Egyesült Királyság), valamint T. Albrecht Neesse (Göttingen, Németország). 

Szöveg és fotó: Pankreász Betegségek Intézet

 

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.