2023 után újra megrendezték a perifériás érbetegség vizsgálatának és multidiszciplináris kezelésének új fejleményeire összpontosító Semmelweis Nemzetközi Vaszkuláris Szimpóziumot (SIVS). Az eseményre május 29-e és 31-e között került sor az Elméleti Orvostudományi Központban (EOK), valamint a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán. A program az egyetem és a Frank J. Veith Nemzetközi Társaság (FJVIS) közös szervezésében, számos világszerte elismert szakember részvételével valósult meg. A háromnapos találkozó programjában plenáris előadások, iparági szimpóziumok és workshopok is szerepeltek, ahol az érdeklődők új endovaszkuláris és ultrahangos képalkotási technikákat sajátíthattak el, valamint poszter- és sebészeti szimulációs versenyt (Grand Prix-t) is szerveztek.

Az Elméleti Orvostudományi Központban (EOK) megrendezett megnyitó ünnepségen elmondott beszédében dr. Merkely Béla rektor emlékeztetett arra, hogy a legújabb ismeretek követésének kiemelt jelentősége van az érsebészet terén is, hiszen a szív- és érrendszeri megbetegedések a népbetegségek közül a leggyakoribbnak számítanak, és ezek világszerte a vezető halálokok. „Ehhez biztosít világszínvonalú platformot a Semmelweis Nemzetközi Vaszkuláris Szimpózium (SIVS), amely elősegíti a legújabb technikák, kutatási eredmények, fejlemények megismerését az érbetegségek orvosi, endovaszkuláris és sebészeti kezelésének terén. Éppen ezért rektorként és a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatójaként is nagy öröm és büszkeség számomra, hogy rangos nemzetközi szakmai rendezvényünket immár másodszor szervezhetjük meg a Frank J. Veith Nemzetközi Társasággal (FJVIS) közösen” – tette hozzá. Mint elmondta, az egyetem stratégiai célja, hogy hazai és nemzetközi szinten is hozzájáruljon a tudomány és az orvosi gyakorlat fejlődéséhez, és ezáltal a legújabb innovációkban, legfrissebb eredményekben a magyar lakosság is minél hamarabb részesüljön.

A Semmelweis Nemzetközi Vaszkuláris Szimpózium tökéletesen illeszkedik mindehhez, hiszen egy olyan platform, amely elősegíti a tudásmegosztást, az együttműködést és az innovációt az érbetegségek kezelésében. Egyetemi, országos és nemzetközi szinten egyaránt hozzájárul az érbetegségek kezelésének fejlődéséhez és a tudományos közösség együttműködéséhez

– húzta alá a rektor.

Dr. Sótonyi Péter, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Érsebészeti és Endovaszkuláris Tanszékének vezetője beszédében William James Mayo amerikai sebész, a Mayo Klinika egyik alapítójának szavait idézve hangsúlyozta: a második Semmelweis Nemzetközi Vaszkuláris Szimpózium célja is az, hogy a folyamatos fejlődés, tanulás révén minél jobban tudjunk segíteni a betegeknek a gyógyulásban. A tanszékvezető továbbá köszönetet mondott a konferencia támogatóinak, elsősorban a gyémántfokozatú támogató OTP Bank Nyrt.-nek és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalnak (NKFIH), valamint az aranyfokozatú támogató amerikai GE HealthCare – GEMS SCS cégnek. Dr. Peter Lawrence, a Frank J. Veith Nemzetközi Társaság elnöke és a University of California Los Angeles (UCLA) professor emeritusa köszöntőjében hangsúlyozta a nemzetközi együttműködések jelentőségét egy olyan, viszonylag szűk szakterületen, mint az érsebészet és az érbetegségek gyógyítása. Megemlítette azt is, hogy dr. Enrico Ascher, a FJVIS alapítója és ügyvezető igazgatója betegség miatt sajnos nem tudott részt venni a konferencián, ezért ő képviseli a társaságot.

Ezt követően dr. Gloviczki Péter, a FJVIS korábbi elnöke, Semmelweis Budapest Award díjas világhírű érsebész, az amerikai Mayo Klinika professor emeritusa röviden ismertette a szimpózium programját, valamint köszönetet mondott a támogatóknak és mindazoknak, akik adományukkal lehetővé tették az esemény megrendezését. Külön kiemelte dr. Kathleen Ozsvath nagylelkű, a közelmúltban elhunyt dr. Abonyi Iván emlékére tett adományát. Dr. Abonyi Iván holokauszttúlélő és kiváló orvos volt, aki 1953-ben szerzett diplomát az akkori Budapesti Orvostudományi Egyetemen, és akinek vasoklevelét dr. Merkely Béla rektor írta alá 65 évvel később. Dr. Gloviczki Péter a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáról indulva vált a legnagyobb karriert befutott magyar származású érsebésszé, és kulcsfontosságú szerepe volt az immár hagyománnyá vált SIVS elindításában.

A megnyitó ünnepség végén előadást tartott dr. Bernardo C. Mendes, a Mayo Klinika korábbi munkatársa, a UCLA sebészprofesszora. Több mint 15 év tapasztalata alapján számolt be az összetett aorta aneurizma-kezelések fejlődéséről. Kiemelte az átmenetet a hagyományos, magas halálozással és gerincvelő-károsodással járó nyitott műtétektől a fejlett endovaszkuláris technikák felé. Komplex aorta aneurizmák fenesztrált és elágazó graftok (FB-EVAR) alkalmazásával történő endovaszkuláris ellátásának adatait ismertette: az eljárás 95-99 százalékos technikai sikerességgel és mindössze 1,8-2,7 százalékos 30 napos halálozással járt. Kiemelte továbbá az eszközfejlesztés, a képalkotás és a gerincvelő-védelem terén elért eredményeket, beleértve a profilaktikus gerinccsapolás elhagyását. Előadásában dr. Bernardo C. Mendes azt is megjegyezte, hogy a szabályozási korlátozások miatt egyre inkább az orvos által módosított graftok felé mozdulnak el, továbbá hangsúlyozta a jól szervezett csapatmunka, az intézményi protokollok és a hosszútávú utánkövetés fontosságát. Tapasztalatai rávilágítottak arra, hogy az endovaszkuláris módszerek milyen mértékben javíthatják az összetett aorta aneurizma kezelések kimenetelét.

A szimpózium első napja a workshopok jegyében telt, amelyek alkalmat adtak a résztvevőknek új endovaszkuláris és ultrahangos képalkotási technikák elsajátítására. Összesen nyolc workshopot rendeztek az EOK-ban, valamint a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán, köztük három sebészeti szimulációs workshopot 36 résztvevővel. Különleges lehetőséget biztosítottak a 2018-ban, a sebészi képzés megújításának céljából alapított Youranastomosis cég gyakorlati tréningjei. A második és harmadik napon az előadások mellett kilenc iparági szimpóziumot is tartottak, melyek során az iparág képviselői bemutathatták a területüket érintő legújabb fejleményeket és technológiákat.

A rendezvény második és harmadik napján összesen 118 előadás hangzott el az aortát, az artériákat, a vénákat és nyirokrendszert értintő betegségek orvosi, sebészeti és endovaszkuláris ellátása, valamint az érrendszeri képalkotás és az érrendszeri kutatás témakörében. Dr. Gloviczki Péter mellett a Semmelweis Egyetem Érsebészeti és Endovaszkuláris Tanszékének legkiválóbb oktatói, a Semmelweis Aortacentrum, a Városmajori radiológia, valamint az amerikai Harvard és Stanford Egyetem, a Mayo Klinika, a Yale School of Medicine, a UCLA Gonda Vascular Center, a Houston Methodist DeBakey Heart & Vascular Center, a Cleveland Clinic, a New York University Grossman School of Medicine, és még számos kiváló hazai és külföldi érgyógyászati centrum képviselője is előadást tartott.

A konferenciára összesen 356 regisztráció érkezett (köztük 123 egyetemi hallgatóé) 24 országból: Ausztriából, Bulgáriából, Dél-Koreából, az Egyesült Államokból, az Egyesült Királyságból, Finnországból, Görögországból, Hollandiából, Horvátországból, Írországból, Izraelből, Japánból, Lengyelországból, Litvániából, Magyarországról, Németországból, Olaszországból, Romániából, Svájcból, Svédországból, Szerbiából, Szlovákiból, Szlovéniából és Ukrajnából. 15 országból 58 meghívott oktató vett részt a rendezvényen, köztük 21-en az Egyesült Államokból. Az első napon megtartották a magyar és külföldi hallgatók, rezidensek és szakorvosok számára egyaránt nyitott Competition in Advanced Surgical Simulation sebészeti szimulációs versenyt (Grand Prix-t), melynek győztese elnyerte a Peter Gloviczki OTP Trophy díjat. A Grand Prix-n 25 fő indult, akárcsak a négy kategóriában megrendezett poszterversenyen.

A szimpózium záró ünnepségén rövid beszédet mondott dr. Merkely Béla rektor; dr. Peter Lawrence; dr. Csobay-Novák Csaba, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Képalkotó Diagnosztikai Profiljának vezetője; dr. Gloviczki Péter; dr. Szeberin Zoltán, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika professzora, az Érsebészeti Osztály profilvezetője; valamint dr. Sótonyi Péter. Az ünnepség keretében átadták a versenyeken elnyert díjakat is.

A díjazottak névsora itt érhető el.

Enrico Ascher Award: Vascular surgery – 1st Prize
Dr. Balázs Lengyel, Heart and Vascular Center, Semmelweis University
AI-enhanced Computer Vision Is More Consistent and Accurate in Tracking Operating Room Events Than Manual Documentation

Enrico Ascher Award: Vascular surgery – 2nd Prize
Dr. Dániel Pál, Heart and Vascular Center, Semmelweis University
Ruptured aortic aneurysms and the alternation of biometeorological parameters: a new method to forecast rare events

Enrico Ascher Award: Vascular surgery – 3rd Prize
Lilla Luciné Teráz, North-Pest Central Hospital – Military Hospital
Pushing Boundaries in the Aorta: Innovative Solutions for PAU Surgery

Enrico Ascher Award: Imaging and endovascular interventions – 1st Prize
Dr. Judit Csőre, Heart and Vascular Center, Semmelweis University
Validation of a custom variational autoencoder artificial intelligence algorithm through histology for classifying ex vivo MRI images of peripheral artery disease lesions

Enrico Ascher Award: Imaging and endovascular interventions – 2nd Prize
Dr. Andrea Varga, Heart and Vascular Center, Semmelweis University
Brain infarcts correlate with exulcerated plaques and severe incompleteness of the circle of Willis – retrospective analysis of a large cohort of carotid endarterectomy patients

Enrico Ascher Award: Imaging and endovascular interventions – 3rd Prize
Dr. Ákos Bérczi, Heart and Vascular Center, Semmelweis University
Perioperative and short-term results of standardized PMEG workflow to treat complex abdominal aortic aneurysms

Enrico Ascher Award: Translational science and vascular medicine – 1st Prize
Anna Luca Szily, Heart and Vascular Center, Semmelweis University
Role of Inflammatory and Autoimmune Processes in the Development of Abdominal Aortic Aneurysms

Enrico Ascher Award: Translational science and vascular medicine – 2nd Prize
Martin Orbán, Semmelweis University, Faculty of Medicine
The Role of the Vascular Wall, Thrombus, Blood, and Gut Microbiome in the Development of Abdominal Aortic Aneurysms

Enrico Ascher Award: Translational science and vascular medicine – 3rd Prize
Patrik Pesti, Budapest University of Technology and Economics
Environmental Determinants of Out-of-Hospital Cardiac Arrest: Temperature and Pressure Extremes as Risk Factors

Peter Gloviczki Award for best poster of a medical student
Gabija Žymantaitė, Vilnius University, Faculty of Medicine
The Effect of Latency and Force on Performance in an Endovascular Simulation Task: Applications in Robotic Telesurgery

Dr. Csizmadia Balázs
Fotó: Barta Bálint, Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.