Dr. Masszi Tamás előadásában áttekintette a daganatos betegségek kezelésének történetét, kiemelve, hogy a 19. századtól már végeztek műtéti beavatkozásokat, és a röntgensugárzást is használták terápiás célokra, de az igazi áttörést a kemoterápia kifejlesztése jelentette. Hozzátette, hogy a rosszindulatú vérképzőszervi betegségek diagnózisáról és terápiájáról évtizedekkel előbb gyűlt össze a megfelelő szaktudás, mint ami a szolid tumorokat (rákos betegségeket) illeti. Ez azért volt így, mert a rosszindulatú vérsejtek akár egy vérvételből vagy egy csontvelővizsgálatból könnyen hozzáférhetőek. A következő nagy lépés az ezredfordulón az volt, amikor célzott kismolekulákkal és immunterápiával már közvetlenül és célzottan a leukémiás sejteket tudták elpusztítani. Ezekkel a terápiákkal párhuzamosan fejlődött az őssejtterápia, amely az őssejt-transzplantációval az 1970-es években kapott lendületet. Hazánkban Kelemen Endre professzor végzett őssejtátültetést először, a Semmelweis Egyetemen.
Kitért a sejteken belüli jelátviteli utakra, ezek leukémiás sejtekben történő megváltozására is. Mint fogalmazott, a célzott kismolekulákkal – az elért sikerek, eredmények ellenére – nem sikerült megoldani a daganatellenes kezelések problémáját. Egy másik út a célzott ellenanyagok használata, amelyek az immunrendszer felhasználásával próbálja a malignus sejteket eltávolítani antitestek segítségével – fogalmazott.
Dr. Masszi Tamás a sejtes terápiák kialakulását is bemutatta, részletesen ismertetve az őssejtátültetés folyamatát, és azt is, hogy milyen betegségek esetén használható eredményesen az őssejt-transzplantáció. Beszélt arról is, hogy hogyan nyerhetők ki a donorokból az őssejtek, illetve bemutatta a CAR-T sejtes terápiát is. A CAR-T sejt lényege, hogy a páciens saját T-sejtjeit összegyűjtik, génsebészeti technikával beleteszik a sejtmagba azt az információt, aminek hatására mesterséges receptorok jönnek létre a T-sejteken. Ezek a receptorok felismerik a rosszindulatú sejteket, és a beteg manipulált saját T-sejtjei képessé válnak a beteg sejtek elpusztítására. Dr. Masszi Tamás előadásában bemutatta annak a heveny limfoid leukémiában szenvedő betegnek a történetét, aki a 2010-es években elsőként gyógyult meg kísérleti körülmények között ezzel a terápiával, miután más kezelés nem volt hatékony. Kiemelte, hogy egy, a Nature folyóiratban tavaly megjelent tanulmány szerint hamarosan többféle betegség esetén válik elérhetővé ez a terápia, ami jelenleg még nagyon költséges, de hatékony eljárás.
Pogrányi Péter
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.