Az Eötvös József-koszorú díjjal járó ezüst emlékérmet a Magyar Tudomány Ünnepe tudományünnepi programsorozat idei, pécsi megnyitóján adták át a Semmelweis Egyetem Élettani Intézet professor emeritusának.

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöksége kiemelkedő tudományos életműve elismeréseként Eötvös József-koszorúval tüntette ki dr. Enyedi Pétert, az MTA doktorát, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézet professor emeritusát. Az akadémiai életműdíjat a professzor több évtizedes kiemelkedő kutató- és oktatómunkájáért, a szakmai közéletben betöltött szerepvállalásáért, valamint az egyes kórfolyamatok megértéséhez hozzájáruló, a háttér-káliumcsatornák szerkezetét, élettani szerepét és működésük szabályozását vizsgáló, nemzetközileg is jegyzett kutatási eredményei elismeréseképp adományozták. A díjazott emellett a jövőben jogosult a „Laureatus Academiae” cím használatára is.

A díjjal járó ezüst emlékérmet, jelvényt és oklevelet a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat idei megnyitóján adta át dr. Freund Tamás, az MTA elnöke, valamint Kollár László Péter főtitkár és Erdei Anna főtitkárhelyettes Pécsett. A 2024. évi Eötvös József-koszorúk, valamint az MTA 2024. évi tudományos díjai mellett az Akadémia Pécsi Területi Bizottsága és a Pécsi Tudományegyetem elismeréseit vehették át a kitüntetett kutatók.

Dr. Enyedi Péter 1977-ben, központi gyakornokként kezdett tanítani az Élettani Intézetben, amelynek később igazgatóhelyettese is volt. 1992-ben szerezte meg az MTA orvostudomány doktora, majd 2003-ban az orvostudomány kandidátusa címet. A felsőoktatás területén végzett kiemelkedő oktatási, kutatási és nevelési munkájáért 2018-ban Szent-Györgyi Albert-díjjal ismerték el. 2023-ban pedig a Semmelweis Egyetem Pro Universitate érdemrendjét vehette át.

Az elmúlt években egyetemünkről többek között dr. Bánóczy Jolán, dr. Perner Ferenc, illetve dr. Jenei András Iván részesült az MTA Eötvös József-koszorú elismerésében. Évente összesen hét díjat ítél meg az MTA, hármat a természettudományok, kettőt a társadalomtudományok, és szintén kettőt az élettudományok művelőinek a szakmai közvélemény által elismert, kiemelkedő jelentőségű tudományos életmű elismeréseképp.

A megnyitóról és a díjátadókról itt láthat részletes tudósítást.

Kiss Melinda Katalin

Fotó: MTA

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.