„Intézményünk több, mint 250 éves történelmének egyik legkedveltebb hagyománya ez az esemény” – fogalmazott köszöntőjében dr. Szabó Attila. A klinikai rektorhelyettes hozzátette: a gólya szóról legtöbbeknek a Magyarországon őshonos költöző madár jut eszükbe – ezek száma sajnos az elmúlt időszakban folyamatosan csökken, a Semmelweis Egyetemre frissen felvett hallgatók száma azonban növekszik. „Az elsőéveseket, a leendő hallgatókat nem csak az utóbbi időben, hanem már a XVIII. században is gólyáknak nevezték” – mutatott rá, majd további párhuzamokat vont az elsőévesek és a hazánkba visszatérő madarak között: közös bennük például, hogy gondoskodniuk kell magukról; míg a gólyák új fészket építenek, a frissen felvettek kollégiumokban költöznek. Ahogy a friss fiókáknak, új a Semmelweis gólyáinak is segítségre van azonban szükségük.
Bizonyára már sok mindennel megismerkedtek az egyetemen. Láthatták történelmi jelentőségű épületeinket, találkozhattak kiváló professzorainkkal és oktatóinkkal, megérezhették, hogy egy olyan közösség tagjai, ahol több évszázadnyi tudás és hagyomány köt össze minket. Ma este még mélyebb betekintést nyerhetnek ezekbe a tradíciókba, és reményeink szerint maradandó emlékekkel gazdagodnak
– fogalmazott dr. Szabó Attila. Mint elmondta, az idei tanévtől az egyetem hat karán 3900 frissen felvett hallgató kezdhette meg tanulmányait az egyetemről, közülük 1200 nemzetközi hallgató a világ 119 országából érkezett hazánkba. Felhívta a figyelmet, hogy a mostani egy különleges évfolyam: elsők között estek át szóbeli felvételi vizsgán, tanulmányaikat pedig immár a még gyakorlatorientáltabb oktatást előtérbe helyező Curriculum 2.0 kereteiben folytathatják. „Kevés hivatás létezik, amely ekkora felelősséget, ugyanakkor ekkora megbecsülést jelent. A mai este azonban az ünnepléssé, a közösségi élményeké” – mutatott rá, arra biztatva a jelenlévőket, vegyenek részt aktívan a közösségi életben és éljenek az egyetem kínálta lehetőségekkel.
Ezt követően Gecsey Réka Csenge, a HÖK elnöke köszöntötte a jelenlévőket. Beszédében úgy fogalmazott ,,Ez a bál nem csupán egy egyszerű összejövetel, egy mérföldkő számotokra. Egy hosszú, de nagyon izgalmas út első lépése. Egy olyan hivatás útjára léptetek, amely emberek életének jobbá tételére, elhivatottságra és együttérzésre épül. Az egészségügyet választottátok, az egyik legnemesebb és legfelelősségteljesebb szakmát. Most már két hónapnyi tapasztalattal a hátatok mögött ültök itt, és biztos vagyok benne, hogy ez idő alatt is már rengeteg élményt és tapasztalatot szereztetek” – fogalmazott, kiemelve, hogy a frissen felvettek immár lélekben is a Semmelweis Család részeivé váltak.
Ezek az egyetemi évek életre szóló élményeket, barátságokat és tapasztalatokat kínálnak. Az itt megszerzett tudás és tapasztalat végig fog kísérni az egész pályátokon, az itt kötött barátságok pedig sokatokat az életük végéig elkíséri majd. Miközben készültök erre a felelősségteljes pályára, fontos, hogy a tanulás mellett szakítsatok időt a kikapcsolódásra és egymás megismerésére is. Az emlékek, amiket a következő évek alatt szereztek, legalább annyira járulnak hozzá majd a személyes fejlődésetekhez, mind az előadásokon és gyakorlatokon megszerzett tudás
– magyarázta, majd megköszönte hallgatótársainak a szervezést.
A szervezői csapat részét képezte az Instruktor Öntevékeny Csoport is; az IÖCS elnöke, Demeter Orsolya jó szórakozást kívánt az estére. A beszédeket követően átadták a Pro Iuventute Universitatis 2024 díjat, bemutatták Palotás táncot, és a résztvevők meghallgathatták Apró Kata előadásában J. S. Bach C-dúr cselló szvitjét. A Gólyatábor után újra egyesültek a “PAK”, „H”, „G”, „D”, „ETK” és „C” betűk, az Instruktorok, valamint a külföldi, és magyar hallgatók táncos előadásukkal szórakoztatták a közönséget.
A gólyatábor mindenki számára emlékezetes maradt. Az itt történt pillanatokat, az utazást, a programokat, feladatokat elevenítette fel a dísztermi ünnepség zárásaként levetített Gólyafilm, melynek segítségével a résztvevők egy kis ideig újra visszacseppenhettek annak helyszínére, Tatára.
A Gólyabálon szerzett élményeiről Batizán Szilárdot, a Pető András Kar (PAK), valamint Parti Annát, az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) elsőéves hallgatóit kérdeztük.
Hogyan sikerült beilleszkedni a Gólyatábor után?
Batizán Szilárd: A gólyatábor összeszedte a csapatot, így mikor beléptünk az egyetemre, már volt egy kialakult ismeretségi kör. Ezalatt a két hónap alatt teljesen összerázódott az egész évfolyam.
Milyen az egyetemi élet eddig?
Batizán Szilárd: Voltak meglepetések, de természetesen csak pozitív szempontból. Hetente változik az elmélet és a gyakorlat, ez ad egy feltöltődést, hiszen nem csak folyamatosan tanulunk, ki is próbálhatjuk a gyakorlatban azokat, amiket elméletben elsajátítottunk.
Milyennek tartod a Gólyabált és az ehhez hasonló rendezvényeket?
Batizán Szilárd: Látszik, hogy nagyon sok munka van benne, sok időt vesz igénybe. Nagyon jó azt látni, hogy a HÖK, és az IÖCS összedolgozik, látszik, hogy mindenkinek benne van keze munkája. Összeszedett és nagyon szép az esemény.
Milyen volt az egyetemen eddig eltöltött két hónap, azt kaptad, amit vártál?
Parti Anna: Szlovákiából érkeztem, elterveztem mindent, milyen lehet a budapesti élet, az itt tanulás. Szerintem sokkal jobbat kaptam, mint, amit vártam. Eddig nagyon tetszik a karom, a szaktársaim, az egyetem polgárai, sok barátot találtam.
Miért választottad a Semmelweis Egyetemet?
Parti Anna: Főképp a nyelv miatt. Nálunk nem lehet magyarul orvosi karon tanulni, ezért jöttem ide, hogy végre magyarul tanulhassak.
Az este folytatásában színpadra lépett többek között az Analog Balaton, Kiss Kevin és Willcox is. Ezen felül lehetőségek tárháza tárult a hallgatók elé. Volt például 360 fokos selfie-gép is, itt megörökíthették a Gólyabál legjobb pillanatait. A már jól ismert gebinek ismét kinyitották kapuikat. Koktél, Kávézó, vagy éppen a Teaház gebin említésre méltó menülapja igazi báli hangulatot varázsolt, ahol a hallgatók kedvükre ehettek-ihattak. A tombolasorsoláson értékes nyeremények találtak gazdára, mint például a Budapest Spa jóvoltából egy belépő a Széchenyi, a Csillaghegyi vagy a Pesterzsébeti fürdőbe.
Hogy milyen is volt ez a program gólya-szemeken keresztül, arról az Egészségtudományi Kar elsőéves hallgatói, Koszta Kata, Tomasószki Gréti, és Varga Elina számol be.
Hogyan készültél a ma estére?
Koszta Kata: Együtt készülődtünk a többiekkel, akiket az előadásokról már jól ismerek. A koncertekre értünk ide, ezt előzte meg egy szokásos készülődés.
Ez az első nagyobb volumenű rendezvény az egyetemi életetek alatt, hogyan érzitek magatokat?
Tomasószki Gréti: Személy szerint nagyon jól! Pozitív csalódás volt, főleg az, hogy nem szórakozóhelyen rendezik, és szigorúan rólunk, gólyákról szól.
Varga Elina: Eddig nagyon jó, találkoztam sok ismerőssel a karomról. Még korán vagyunk, bízom a jó hangulatban az este további részére is!
Az este végéhez közeledve fáradt, de igazán boldog arcokkal találkozhattunk. Talán nem túlzás azt állítani, ez volt az év egyik legszebb napja számukra. Minden kedves vendég magára ölthette estélyi ruháját, hogy együtt ünnepeljék a Semmelweis Család új tagjait.
Hegedűs Kristóf – Hallgatói Önkormányzat, Szabó Ádám
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikk a Hallgatói szemmel rovatunk keretében készült.
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.