Október 9. és 11. között Budapesten, közösen rendezték meg a Délkelet-Európai Idegsebészeti Társaság (SeENS) VI. és a Magyar Idegsebészeti Társaság (MIT) XXV. kongresszusát. A nagyszabású rendezvényre több mint 300 résztvevő érkezett 25 országból, akik közel 180 prezentációt hallgathattak meg. A Semmelweis Egyetem számos oktatója és kutatója is előadást tartott, és az egyetem munkatársai a kongresszus szervezőbizottságában is döntő szerepet vállaltak. A rendezvény fő célja az volt, hogy nemzetközi hírnévvel rendelkező kutatók Magyarországon mutathassák be legújabb tudományos eredményeiket, erősítsék az együttműködést és a szakmai kapcsolatrendszert a hazai és nemzetközi kutatók között, és a külföldi kutatókat és PhD hallgatókat is bevonják a hazai tudományos műhelyek munkájába.

A Délkelet-Európai Idegsebészeti Társaság (SeENS) VI. és a Magyar Idegsebészeti Társaság (MIT) XXV. kongresszusát a Margit-szigeten, az Ensana Thermal Hotelben tartották meg. A kongresszust dr. Banczerowski Péter, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti Tanszékének vezetője nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte a közös szervezés fontosságát, amely a nemzetközi együttműködést erősíti, valamint hangsúlyozta, hogy a rendezvény lehetőséget biztosít a résztvevők számára, hogy megosszák tudásukat, tanuljanak egymástól, és előmozdítsák az idegsebészet fejlődését. Dr. Banczerowski Péter köszöntötte dr. Torstein R. Melinget, az Európai Idegsebészeti Társaságok Szövetségének (EANS) elnökét, valamint dr. Tomislav Sajkot, akik szintén rövid beszédet mondtak.

Galéria

4kép

Az esemény védnöke dr. Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke volt. A kongresszus elnöki tisztségét dr. Banczerowski Péter, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti Tanszékének vezetője és dr. Tomislav Sajko, a Délkelet-Európai Idegsebészeti Társaság elnöke töltötték be. Dr. Ihsan Solaroglu, az isztambuli Koç Egyetem Idegsebészeti Tanszékének professzora és dr. Novák László, a Magyar Idegsebészeti Társaság elnöke voltak a Tudományos Bizottság társelnökei. Dr. Erőss Loránd, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinikájának igazgatója és dr. Sipos László, a Koponyalapi és Vasculáris Idegsebészeti Osztály osztályvezető főorvosa pedig a helyi szervezőbizottság elnökeként szolgáltak.

Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az október 9-én este megrendezett ünnepélyes megnyitón beszélt a közös tudományos munka fontosságáról, az együttműködés szerepéről a tudomány fejlődésében, továbbá az utánpótlásnevelésről, a fiatalok belépéséről is a nemzetközi tudományos életbe. Mindezekhez a kongresszus kiváló lehetőséget biztosít, valamint arra is lehetőséget teremt, hogy a szakterület nemzetközi hírnévvel rendelkező kutatói Magyarországon mutathassák be legújabb tudományos eredményeiket. A nemzetközi szakmai együttműködés erősítése nemcsak a magyar tudományos életre lehet serkentő hatással, de az egész idegsebészeti tudomány fejlődését is segíti – hangsúlyozta.

Az itt jelenlévők mind tudják, hogy az orvos- és egészségtudomány a világ egyik leggyorsabban fejlődő tudományága, ahol évente-kétévente megduplázódik a tudásanyag. Az idegtudomány ezek közül is az egyik leginnovatívabbnak számít

– emelte ki dr. Merkely Béla. Hozzátette, hogy a terület vezető hazai intézménye, az Amerikai úti Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet (OMIII) és annak ideggyógyászati, neurointervenciós és idegsebészeti ellátása idén márciusban csatlakozott a Semmelweis Egyetemhez, és hogy az Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika megjelenésével a szakterület még nagyobb hangsúllyal jelenik meg a kurrikulumban.

A SeENS VI. és a MIT XXV. kongresszusának előadásai számos, az idegsebészet szempontjából fontos területre fókuszáltak: gerinc, agyalapi mirigy, neuroonkológia, érrendszer, trauma, koponyaalap, neuroradiológia, környéki idegrendszer, gyermek idegsebészet és sugársebészet; továbbá a betegápolóknak is voltak külön szekcióik. A tematikus szekciókon kívül plenáris és vitaindító előadások, tematikus vállalati szimpóziumok és poszterprezentációk is színesítették a programot. Általában három párhuzamos szekcióban zajlottak a különféle előadások. Kiemelt hangsúlyt kapott a legújabb klinikai kutatások és innovációk bemutatása, valamint a fiatal kutatók és doktori hallgatók szakmai részvétele, akik számára külön szekciókat, workshopokat és poszter bemutatókat is szerveztek. Ezáltal lehetőséget kaptak, hogy bemutathassák saját kutatásaikat, tapasztalatot cseréljenek nemzetközi kollégáikkal, és részt vegyenek a tudományos közösség életében.

Galéria

10kép

A Magyar Idegsebészeti Társaságot (MIT) 1966-ban alapították azzal a céllal, hogy fejlessze a magyar idegsebészetet, bővítse a tagok szakmai és tudományos ismeretét, elősegítse a folyamatos továbbképzésüket, valamint orvosetikai nevelést is biztosítson számukra. A MIT feladatai között szerepel a magyar kutatási eredmények minél szélesebb körű megismertetése belföldön és külföldön egyaránt. A MIT az évek során jelentős hazai és nemzetközi elismertségre tett szert. A Délkelet-Európai Idegsebészeti Társaság (SeENS) egy szakmai, nonprofit szervezet, amelyet 2012-ben azzal a céllal alapítottak, hogy serkentse a régió idegsebészei közötti együttműködést és tapasztalatcserét, ezáltal javítsa az idegsebészeti ellátást, képzést és kutatást Délkelet-Európában. A kongresszus közös megrendezése a két szervezet közötti erős szakmai kapcsolatok és szoros együttműködés eredménye.

Dr. Csizmadia Balázs
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.