„Mit is szimbolizál 1956? A tenger áradásához hasonló fellelkesülést, reményt – egy jobb, igazságosabb, és főként szabadabb élet reményét. A diktatúra elleni bátor, önfeláldozó kiállást. Aztán az ellenállás letörése után: a csalódást, a megtorlást, a gyászt. A kiáltás utáni csendet. És azt, hogy történjék bármi, a magyar nemzet élt, él és élni is fog!” – jelentette ki dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az egyetem ünnepi megemlékezésén. Szavai szerint a forradalom hősei az elnyomás elleni küzdelem jelképeivé váltak, és a mai napig inspirálnak bennünket, emlékeztetve a szabadság és az emberi méltóság iránti vágy fontosságára, és arra, hogy soha ne adjuk fel a küzdelmet az igazságért és a tisztességért.
Semmelweis Polgárokként elődeink előtt is tisztelgünk: azok előtt az egykori medikusok előtt, akik bátorsággal és hivatástudattal vettek részt a forradalomban, mind a harctéren, mind pedig a sebesültek ellátásában, klinikáinkon több száz sérültet látva el azokban a napokban – mondta dr. Merkely Béla. Beszédében felidézte a forradalmi napok egyetemhez kötődő eseményeit, hozzátéve, hogy az egyetem és közössége méltán tekinthető a forradalom hősének és aktív résztvevőjének. Úgy fogalmazott: ’56-os hőseink tetteiből virágzott ki az a szabadság, ami mai működésünk és a szabad Magyarország alapja.
A rektor rámutatott, hogy mai Semmelweis Polgárokként több évtized távlatából is erőt meríthetünk hősies helytállásukból. Rektorként büszkén mondhatom, hogy egyetemünk polgárai – méltó módon a nagy elődökhöz – nap mint nap bizonyítják a betegágy mellett, a tanteremben és a kutatólaboratóriumban egyaránt, hogy nem elégednek meg feladataik rutinszerű elvégzésével, hanem folyamatosan azon dolgoznak, a betegek érdekét szem előtt tartva miként tehetnének még többet értük – hangsúlyozta dr. Merkely Béla. Hozzátéve, hogy ez a kiválóság teszi lehetővé, hogy a Semmelweis Egyetem stabilan őrzi helyét a világ legjobb egyetemeinek felső egy százalékában. A rektor szerint tetteik, bátorságuk arra kötelez bennünket, hogy tisztelettel hajtsunk főt előttük, s ha helytállásuk erőt ad a nehéz pillanatokban, hősiességük és áldozatuk nem vész a történelem homályába. Az emlékezők felelőssége, hogy ily módon átélhetővé tegyük a 68 éve történteket! – tette hozzá dr. Merkely Béla.
Az ünnepségen dr. Merkely Béla rektor átadta dr. Benedek Csilla és dr. Szekeres Mária szeptember elsejétől hatályos főiskolai tanári kinevezéseit is.
A forradalom és szabadságharc 68. évfordulójáról való megemlékezés az „1956 – A forradalom pillanatképei a Semmelweis Egyetemen” című rövidfilm vetítésével folytatódott. Ezt követően dr. Merkely Béla rektor, dr. Pavlik Lívia kancellár és Gecsey Csenge, a Hallgatói Önkormányzat elnöke megkoszorúzta a Központi Igazgatási Épület falán elhelyezett, a forradalom alatt elhunyt Semmelweis Polgároknak emléket állító márványtáblát. Majd a rektor a hősök és az áldozatok emléke előtt szimbolikus gyertyagyújtással, illetve az egyetem vezetése nevében koszorú elhelyezésével tisztelgett a Belső Klinikai Tömb udvarán lévő emlékműnél is. Mindezek után az egyetem vezetősége és polgárai a kegyelet virágait helyezték el az emlékműnél.
Kiss Melinda Katalin
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.