„A fejlesztés az egyetem intézeti gyógyszertárához tartozó, közvetlen lakossági ellátó egységeként működő patikában nemcsak a gyógyszerkiadás folyamatát segíti majd, de a gyógyszerészhallgatók képzésében is fontos szerepet tölt majd be. Az automatizálás lehetővé teszi, hogy a gyógyszerészek az összekészítés rutinfeladatát a robotra bízva arra összpontosítsanak, amihez a legjobban értenek: hogy magas színvonalú gyógyszerellátást biztosítsanak a pácienseknek” – fogalmazott beszédében dr. Szabó Attila klinikai rektorhelyettes, a Klinikai Központ elnöke. Felhívta a figyelmet: hazánkban már több mint 100 gyógyszertárban érhetőek el ilyen rendszerek, a négy hazai, gyógyszerészeket képző egyetemek közül azonban elsőként a Semmelweis Egyetemen vezetik be a gyakorlati oktatásba a patikarobotot.
A nálunk végző hallgatók már a képzésük alatt lehetőséget kapnak, hogy tapasztalatot szerezzenek a robotasszisztált expediálásban. Ezen robotizált rendszerek alkalmazása hozzájárul a digitális készségek fejlesztéséhez, egyszersmind innovációs lehetőséget teremtenek a közvetlen lakossági gyógyszerellátásban, amely a nálunk szakmai gyakorlatukat töltő hallgatókat alkalmassá teszi arra, hogy az itt elsajátított készségeket a későbbiek során munkájukban alkalmazzák
– emelte ki.
„A gyógyszerelés automatizálása az oktatási és tanulási környezet javításával, az ipari együttműködések előmozdításával, a működési hatékonyság növelésével, valamint a hallgatók és az alkalmazottak elégedettségének növelése révén több ponton is hozzájárul nemcsak az oktatás, a kutatás és a betegellátás színvonalának emeléséhez, hanem az egyetemi rangsorokban elért eredményeinkhez is” – hívta fel a figyelmet a rektorhelyettes.
Büszkék vagyunk a Semmelweis Egyetemre, hiszen egy olyan egyetem, amely a világ legjobb egy százalékába tartozik. Büszkék vagyunk a Gyógyszerésztudományi Karra is, hiszen egy olyan kar intézeti gyógyszertáránál vagyunk, amely a ShanghaiRanking listáján a legjobb 150-be tartozik
– fogalmazott köszöntőjében dr. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, kiemelve, hogy a Korányi Patika Magyarország egyik legnagyobb gyógyszertára, ahol havonta közel 10 ezer beteg fordul meg. Rámutatott, hogy az intézmény sikerének titka az oktatás, a kutatás és a betegellátás egysége, valamint a gyakorlatorientált képzés. Hozzátette: ez a gyakorlati fókuszú képzés az, amelynek jegyében a Semmelweis Egyetem immár másodszor újítja meg kurrikulumát, és ez az, amit a felsőoktatás egészét tekintve is követendő példa. „Éppen ezért egy 74 milliárd forintos projektet indítottunk még 2021-22-ben, amelyet előfinanszíroz a magyar kormány. Ennek a gyakorlati és digitális felsőoktatás fejlesztését szolgáló projektnek 36 nyertese volt, ezek egyike a Semmelweis Egyetem, ahol több program is megvalósulhatott már – ezek közé tartozik a patika kommisiózó robot átadása” – húzta alá a miniszter.
Dr. Hankó Balázs szerint a mindennapjaink digitalizálódnak, ma már robotokhoz hasonló technológiát alkalmazunk, fontos tehát, hogy ez az oktatásban is megjelenjen – de lényeges, hogy mindez a gyakorlatban válik az oktatás részévé. „Azaz a gyakorlatokat itt töltő hallgatóknak lehetősége nyílik arra, hogy a betegellátás legjavába kóstoljanak bele a patikarobot által. A technológia csökkenti a gyógyszerelési hibákat is, de ami még fontosabb: azt az értékes időt növeli, amit a betegeinkre kell fordítani. Hiszen ne feledjük, a gyógyszer onnantól válik gyógyítóvá, hogy a beteg tudja, azt hogyan, miként kell alkalmazni. Ezáltal lesz a benne lévő hatóanyag valóban a gyógyulás része” – emelte ki.
A Korányi Patika új kommisiózó robotját dr. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, dr. Pavlik Lívia kancellár, dr. Szabó Attila klinikai rektorhelyettes, a Klinikai Központ elnöke és dr. Sebők Szilvia főgyógyszerész, az Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet igazgatóhelyettese adták át.
A fejlesztés a Gyakorlati orvosképzés fejlesztése a Semmelweis Egyetemen elnevezésű, RRF-2.1.2-21-2022-00010 számú uniós projekt keretében valósult meg.
Szabó Ádám
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.