Azok az értékek, amelyekért a márciusi ifjak küzdöttek, ma is olyan fontosak, mint egykor. Semmelweis Ignác és az 1848-49-es szabadságharc hősei, valamint az egyetem legendás alakjai az itt folyó munkának ma is erkölcsi zsinórmértékül szolgálnak – mondta az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 176. évfordulóján rendezett ünnepi megemlékezésen dr. Merkely Béla rektor a Nagyvárad téri Elméleti Tömbben (NET). Az ünnepségen a hősök emlékének felidézése mellett az egyetemi polgárok kitüntetéseket vehettek át.

„Azért vagyunk itt, hogy számbavegyük azokat az értékeket, amelyekért elődeink küzdöttek, és amelyek ma is pontosan olyan fontosak, mint egykor: az összefogást, a hősiességet, a tetterőt, a hazaszeretetet, vagy épp a haladó szellemiséget” – kezdte ünnepi beszédét dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, hozzátéve, hogy az ünneplés egyúttal arra is alkalmat ad, hogy kitüntessék azokat az egyetemi polgárokat, akik a márciusi ifjak szellemében a mai napig ezeket az értékeket szolgálják, nem csak nemzetünkért, de a Semmelweis Egyetemért is munkálkodva.

A rektor szavai szerint a több mint 250 éves tradíciókkal rendelkező intézmény tevékeny szerepet játszott történelmünk valamennyi sorsfordító eseményekor. Felidézte, hogy 1848-ban a pesti orvostanhallgatók az elsők között csatlakoztak a forradalmárokhoz, a pesti egyetem orvosi karán rendezték be a honvédkórházat, a sebesültek ellátásban pedig az intézmény olyan nagyságai láttak el kulcsszerepet, mint Balassa János, vagy épp Markusovszky Lajos. Maga Semmelweis sem tétlenkedett a ’48-as események idején: több társával együtt tagja lett a bécsi forradalmi Nemzeti Gárdának, de eközben folyamatosan gyakorolta hivatását is – emelte ki a rektor.

„Rektorként azt vallom, intézményünk legfőbb erőssége munkatársaink világszínvonalú szakértelme, hivatásszeretete, a kollégák közötti összefogás. Az, hogy az itt dolgozók munkahelyüket biztosnak érezhetik és büszkék arra, hogy a Semmelweis Egyetem polgárai” – fogalmazott dr. Merkely Béla. Fontos lépésként említette az egészségügyi szakdolgozók március 1-jei béremelését, amelyet az egyetem az életpályamodellen kívül további 300 millió forinttal egészített ki. Ahogy a ’48-as események idején, úgy ma is kulcsfontosságú szerepet játszanak a szakdolgozók – tette hozzá a rektor.

Célunk, hogy minden Semmelweis Polgár azt érezze, az intézményben megbecsülik, munkáját elismerik, teljesítményét díjazzák. Szeretnénk, ha egyetemünk az európai universitasoknak egyik leginspirálóbb szellemi és szakmai közege lenne, amelynek minden munkatársa és hallgatója szakmailag és tudományos céljait tekintve is kibontakozhat, az itt születő teljesítmények pedig mindig a magyar embereket szolgálják.

– hangsúlyozta dr. Merkely Béla.

A rektor beszédében kitért a Semmelweis-család bővülésére, történelmi jelentőségűnek nevezve, hogy az egyetem profiljában olyan új ellátások jelentek meg, mint a traumatológia, a rehabilitáció, az idegsebészet és a neruointervenció. 

„Jelszavaink valának: haza és haladás…” – idézte a rektor Kölcsey Ferencet, kijelentve, hogy „itt, a Semmelweis Egyetemen pontosan ennek szellemében dolgozunk. Munkánkhoz pedig névadónk, Semmelweis Ignác mellett az 1848/49-es szabadságharc hősei, valamint intézményünk legendás alakjai szolgálnak erkölcsi zsinórmértékül. A ma kitüntetett munkatársaink az ő nyomukban járnak, bizonyítva, hogy egyetemünkön nem csak megőrizzük a ránk bízott tradíciókat és értékeket, de generációról generációra továbbörökítjük, gazdagítjuk is azokat” – fejezte be köszöntőjét dr. Merkely Béla.

Dr. Nyirády Péter, az Urológiai Klinika igazgatója ünnepi beszédében szintén felidézte, milyen szerepet játszottak a pesti orvostanhallgatók és tanáraik a ’48-as események idején. Mint fogalmazott: ennek a nemzedéknek köszönhetjük magát a szabadságharcot, amely egy olyan történelmi élményt és tapasztalatot hordoz magában, hogy ha számíthatunk egymásra, hogy ha egy nemzet fiai tudnak egymásért tenni, egymásért harcolni és áldozatot hozni – ha a legnagyobb és legsúlyosabb áldozatokat is meg tudják hozni egymásért –, akkor az a nemzet nagy dolgokra hivatott. Szavai szerint március 15-re emlékezve szívünkbe kell vésnünk és soha nem szabad elfelejtenünk: a szabadság mindig egy lehetőség. A kérdés mindig az, hogy mit tudunk valóra váltani belőle – fogalmazott dr. Nyirády Péter. Az igazgató ünnepi beszédében hangsúlyozta, saját történelmünk arra tanít bennünket, hogy a sorsunk könyvét, ha kell, munkával, szorgalommal, ha kell, bátorsággal és vérrel, de mindig magunknak kell írnunk.

1848. március 15-ét Magyarország történetének egyik legmeghatározóbb eseményének nevezte, amely nemzeti identitásunk és nemzeti mitológiánk alapköve. A márciusi ifjak példája minket is kötelez. Minden szorgalmunkkal, tehetségünkkel és legjobb tudásunkkal kell szolgálnunk a közösségünket, népünket, nemzetünket – jelentette ki dr. Nyirády Péter. Mint a Semmelweis Egyetem Polgárai, munkánkkal szolgálnunk kell betegeinket, a segítségre szorulókat, tanítványainkat, kollégáinkat és példát kell mutatnunk a jelenben, de tudásunkat átadva szolgálni kell gyermekeink jövőjét is – zárta gondolatait.

Az ünnepi beszédeket követően az egyetemi vezetők kitüntetéseket adtak át. 

A Semmelweis Egyetem egyik legmagasabb elismerésében, a Pro Universitate Érdemrendben dr. Buza Tibor  (Semmelweis Egyetem Szakrendelő Intézet) részesült, a kitüntetést dr. Merkely Béla rektor nyújtotta át.

Dr. Merkely Béla ezután a Semmelweis Egyetem Kiváló Dolgozója kitüntetéseket, valamint Rektori Dicséreteket adott át. Utóbbi elismerést az egyetemi munkavállalói jogviszonyban álló oktató, kutató, vagy egészségügyi szolgálati jogviszonyban, munkaviszonyban, vagy további foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban álló személy kaphatja, aki az egyetem céljai érdekében huzamosabb időn át kitűnő munkát végez. 

Semmelweis Egyetem Kiváló Dolgozója kitüntetésben részesült a Rektori területről

Rektori Dicséretben részesült

A kancellária területén dolgozókat elismerő Kiváló Dolgozó kitüntetéseket és Kancellári Dicséreteket dr. Pavlik Lívia kancellár nyújtotta át a kitüntetetteknek. Kancellári Dicséretben az az egyetemi munkavállaló részesülhet, aki az egyetem céljai érdekében huzamos időn át kitűnő munkát végez.

Semmelweis Egyetem Kiváló Dolgozója kitüntetésben részesült a Kancellária területről

Kancellári Dicséretben részesült

A megemlékezésen dr. Merkely Béla rektor egyetemi docensi, egyetemi tanári és tudományos főmunkatárs kinevezéseket is átadott.

Egyetemi docensi kinevezésben részesült

Dr. Rónai Zsolt, a Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet, Molekuláris Biológiai Tanszék munkatársa egyetemi tanári kinevezést kapott 2023. szeptember 1-jétől a Magyar Közlöny 2023. évi 126. számában megjelent 188/2023. köztársasági elnöki határozat alapján. Kinevezését a megemlékezésen vehette át dr. Merkely Bélától.

Tudományos főmunkatárs kinevezésben részesült

Címzetes egyetemi docens óraadó oktatói címet kapott: dr. Várkonyi István Zsolt, Klinikai Központ.

A Semmelweis Egyetem Kiváló Szakdolgozója elismeréseket, valamint a Kossuth Zsuzsanna emlékdíjakat dr. Merkely Béla rektortól és dr. Szabó Attila, a Klinikai Központ elnökétől vehették át a kitüntetettek. 

Semmelweis Egyetem Kiváló Szakdolgozója kitüntetésben részesült

Kossuth Zsuzsanna emlékdíjban részesült

A Semmelweis Egyetem Kiváló Konduktora elismerést a rektor és dr. Tenk Miklósné dr. Zsebe Andrea, a Pető András Kar dékánja adta át. A kitüntetett Ruttai Tamásné, a Konduktív Pedagógiai Központ munkatársa.

Ezt követően az ünnepség a hallgatóknak odaítélt díjak átadásával folytatódott. A Jó tanuló-Jó sportoló elismeréseket a díjazottak a rektortól és a Testnevelési és Sportközpont igazgatójától, Várszegi Kornéliától vehették át.

„Jó tanuló-jó sportoló” elismerő díjban részesült

A megemlékezés további részében a Dékáni Dicséretek átadás következett. Az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) elismerő okleveleit dr. Kellermayer Miklós, az ÁOK dékánja, a Fogorvostudományi Kar (FOK) okleveleit dr. Németh Zsolt, a FOK dékánhelyettese, a Gyógyszerésztudományi Kar (GYTK) dékáni dicséreteit dr. Antal István dékán, az Egészségtudományi Kar (ETK) okleveleit Bednárikné dr. Dörnyei Gabriella dékán, az Egészségügyi Közszolgálati Kar (EKK) kitüntetéseit Sinkó Eszter dékánhelyettes, a Pető András Kar (PAK) dicséreteit dr. Tenk Miklósné dr. Zsebe Andrea dékán nyújtotta át a kitüntetetteknek.

Dékáni dicséretben részesült az Általános Orvostudományi Karon

Dékáni Dicséretben részesült a Fogorvostudományi Karon

Dékáni Dicséretben részesült a Gyógyszerésztudományi Karon

Dékáni Dicséretben részesült az Egészségtudományi Karon

Dékáni Dicséretben részesült az Egészségügyi Közszolgálati Karon

Dékáni dicséretben részesült a Pető András Karon

A megemlékezésen a Mihálkovics Alapítvány és az Apáthy István Alapítvány elismeréseit dr. Fehér Erzsébet professor emerita, a Mihálkovics Alapítvány kuratóriumának titkárától vehették át a kitüntetettek.

A Mihálkovics Alapítvány és az Apáthy István Alapítvány elismerésében részesült

A Semmelweis Egyetem Baráti Kör elismeréseit a Baráti Kör titkára, dr. Molnár László, valamint vezetőségi tagja, dr. Kovács Éva nyújtotta át a kitüntetetteknek.

A Semmelweis Egyetem Baráti Körének elismerésében részesült

A március 15-ei megemlékezést a Medikus Zenekar előadása zárta, Inke Holm, Gergely Eszter és Máté Hanna Doppler: Rondo című művét adta elő.

Március 15-e alkalmából több egyetemi munkatárs állami kitüntetést vehetett át, az erről szóló cikkünk itt olvasható.

Szepesi Anita
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.

LETÖLTÉS
Mind LETÖLTÉSE