A 2023-ban is meghirdetett OTKA pályázat keretében a „Posztdoktori kiválósági program” a tudományos fokozatukat 5 éven belül megszerzett fiatalokat támogatja, míg a „Fiatal kutatói kiválósági program” a saját, önálló kutatási téma elindításához és önálló kutatócsoport létrehozásához ad segítséget. Tapasztaltabb kutatók és kutatócsoportjaik a „Kutatói témapályázat” keretében igényelhetnek támogatást.
„Az elmúlt 5 évben a Semmelweis Egyetemen dinamikusan bővült a doktori hallgatók létszáma. Ahhoz, hogy ez a trend fenntartható maradjon, a kutatási támogatásoknak és a témavezetők számának is lépést kell tartani a fejlődéssel”
– mondta honlapunknak dr. Benyó Zoltán, az Egyetemi Doktori Tanács elnöke. A témavezetők létszámának növelése érdekében márciusban meghirdettek egy pályázatot olyan témavezetők indulását támogatva, akik maguk is a közelmúltban, 2018. január 1. után szereztek PhD-fokozatot. Ennek keretében posztdoktori illetmény-kiegészítéssel, valamint megemelt kutatási támogatással is segítik az új témavezetők első PhD hallgatóinak a képzését.
Ezzel párhuzamosan hirdette meg az OTKA a Posztdoktori kiválósági program pályázatot a 2018. január 1. után PhD-fokozatot szerzőknek, ami maximum 3 évig, 30 millió forintos keretösszeggel nyújt posztdoktori ösztöndíjat és kutatási támogatást. Beadási határideje 2023. május 3-a.
Szintén május 3-ai határidővel lehet jelentkezni a Fiatal kutatói kiválósági programpályázatra, ami maximum 4 évig nyújt támogatást, 44 millió forintos kerettel. Ez a pályázat a 2011. január 1. után fokozatot szerzőket célozta meg.
Az ugyancsak márciusban kiírt Kutatási témapályázat pedig a fokozatszerzés idejétől függetlenül, maximum 4 éven keresztül 48 millió forintos kutatási támogatást ad személyi és dologi költségekre – részletezte a pályázati lehetőségeket dr. Benyó Zoltán. A posztdoktori pályázat dominánsan személyi költségekre fordítható, a Fiatal kutatói kiválósági program és a Kutatási témapályázat nagyobb részben dologi támogatására szolgál, de személyi támogatást is tartalmaz.
A támogatott projektek 2024 január 1-jén indulnak, és amint azt dr. Benyó Zoltán kiemelte, hazai finanszírozási pályázat lévén az EU-val fennálló viták nem érintik a kifizetést, továbbá idén valószínűleg nem lesz másik, hasonló nagyságú kutatási támogatás – vagyis mint fogalmazott, ez olyan lehetőség, amit célszerű megragadni. A három OTKA pályázatra, azaz az összes felsőoktatási intézményre és kutatócsoportra összesen 13,5 milliárd forint áll rendelkezésre, dr. Benyó Zoltán becslése szerint a Semmelweis Egyetem ennek a 10 százalékát tudja elnyerni. A szintén kutatási jellegű kooperatív doktori programban ugyanis az össztámogatás 12 százaléka jutott Semmelweis Egyetem hallgatóinak, az OTKA pályázat azonban szélesebb kör számára érhető el.
Szeretnénk, ha a jelenlegi és majdani témavezetőink közül minél többen pályáznának
– magyarázta, hozzátéve, hogy az egyetemen folyó kutatások nagyon költségesek, fontos a kellő finanszírozás, mert megfelelő dologi költségkeret nélkül a témavezetők nem tudnak PhD-hallgatót fogadni. Kezdő, kutatási infrastruktúrával nem rendelkező témavezetők számára kiemelten jelentős ez a pályázat, de még szenior témavezetők számára is szükséges az OTKA támogatás a PhD-kutatások finanszírozásához, noha a maximum egymilliós havi összeg a magas dologi költséggel járó kutatásoknak csak a töredékét fedezi – magyarázta az Egyetemi Doktori Tanács elnöke. Magyarországon általános jelenség, hogy egy nagyobb munkacsoport fennmaradásához 3-4 kutatási pályázatra is szükség van – tette hozzá dr. Benyó Zoltán, megemlítve az egyéb források között az egyetem STIA- pályázatát (Semmelweis Tudományos Innovációs Alap), amelynek a tavalyi támogatottjait a közelmúltban hirdették ki.
A most meghirdetett pályázatokban új kutatási témát kell felvázolni, ami lehet egy régebbi projekt folytatása is, de párhuzamos támogatás nem vehető fel egy témára – mondta dr. Benyó Zoltán. A stabil kutatási feltételek, a finanszírozás és a kellő számú témavezető a PhD-képzés sikerét is befolyásolja – fejtette ki. Mint elmondta, témavezetővé azok a volt PhD-hallgatók válhatnak, akik kiváló eredménnyel szereztek fokozatot az elmúlt 1-2 évben, azaz többszörösen túlteljesítették a fokozatszerzési feltételeket, általánosságban pedig azok, akik az elmúlt 5 év során kétszeresen teljesítették a PhD-fokozatszerzéshez szükséges követelményeket. Az egyetemen meghirdetett kutatási pályázat kifejezetten új témavezetőknek szól, s bár az OTKA-pályázatnál elméletileg nem feltétel a témavezetőség, valójában azonban PhD-hallgató nélkül nehezen lehet véghez vinni egy kutatási projektet – hangsúlyozta dr. Benyó Zoltán, megjegyezve, hogy ez az oka annak, hogy még a posztdoktori pályázók többsége is témavezető, vagy szeretne az lenni.
Szepesi Anita
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.