Az eddigieknél is szorosabb és strukturáltabb együttműködésben állapodott meg a Semmelweis Egyetem és az Egis Gyógyszergyár Zrt. Közös céljuk a gyógyszeripari kutatás-fejlesztés, valamint a gyógyszerész- és orvosképzés színvonalának további emelése, az egymás tevékenységében rejlő szinergiák kihasználásával. A megállapodás eredményeként új egészségipari innovációk születhetnek, és a hazai gyógyszeripar igényeinek is megfelelő, gyakorlatiasabb oktatási, képzési elemekkel bővülhet a Semmelweis Egyetem.

A Semmelweis Egyetem és az Egis évtizedekre visszanyúló együttműködésének elmélyítése kiemelt jelentőségű, hiszen mára az ipar és az egyetemi, tudományos szféra közötti kooperáció megkerülhetetlen közös érdekké vált. Az orvos- és egészségtudományi területen a tudásbázis és ismeretanyag kétévente megduplázódik, a gyógyszeripar pedig az egyik leggyorsabban fejlődő kutatási terület a világon – mutatott rá dr. Merkely Béla. A Semmelweis Egyetem rektora kiemelte: az aláírt stratégiai megállapodás célja egyebek mellett, hogy az egyetem és az Egis közötti kutatás-fejlesztési együttműködést megerősítsük, valamint, hogy a gyógyszerészhallgatók a jövőben az ipar igényeinek is megfelelő képzettséggel rendelkezzenek. A tervek között szerepel az új piaci keresletet kielégítő, a gazdasági fejlődést támogató nemzetközi tudásközpont létrehozása – tette hozzá.  

Dr. Hodász István, az Egis Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója kiemelte: a gyógyszeripar már jelenleg is az ország egyik húzóágazata, és az lesz a következő évtizedekben is. A megállapodás értelmében az Egis a jövőben kihelyezett egyetemi tanszéki csoportot hoz létre telephelyein annak érdekében, hogy a hallgatók valódi, ipari környezetben vehessenek részt egyetemi órákon, szakmai gyakorlaton és interaktív üzemlátogatásokon az Egis egyedülálló tudományos és technológiai oktatási központjában. Az Egisnek évszázados tapasztalata van gyógyszerfejlesztésben és a gyógyszerek nemzetközi piacra vitelében. A gyógyszergyár ebbéli tudását is megosztja az egyetemmel, hogy az ott születő termékfejlesztési ötletek forgalomba hozatalát segítse bizonyítottan nagy gyakorlatával és átfogó piacismeretével – jelentette ki dr. Hodász István.

A kutatás és fejlesztés területén a két partner a jövőben több izgalmas témában is ötvözi tevékenységét. A hatóanyagfejlesztésben az eddiginél is környezetkímélőbb kémiai eljárások pl. green chemistry alkalmazásának kutatása új távlatokat nyit nemcsak technológiai, hanem környezetvédelmi és gazdasági szempontból is.

Kiaknázandó terület az iparban már meglévő, innovatív technológiák bevonása az egyetemi kutatásba, és az eredmények értékesítése (technológiai transzfer), amely szintén az együttműködés részét képezi.

Mint ahogy korábban is volt rá példa, a felek arra törekednek, hogy konzorciumi partnerként induljanak kutatás-fejlesztési pályázatokon, és lehetőség szerint olyan közös start-up és spin-off vállalkozásokat hozzanak létre, amelyek az egyetem berkein belülről indulva a későbbiekben életképes, innovatív cégek formájában vihetik világszerte a magyar gyógyszeripar és a magyar talentum hírét.

A tehetségek kibontakozásához, az innovatív ötletek megszületéséhez a megfelelő oktatási környezet megteremtése kardinális kérdés annak érdekében, hogy a jövő gyógyszerészei, orvosai állják a versenyt nemzetközi viszonylatban, és végzett szakemberként magas hozzáadott értékű munkájukkal járuljanak hozzá az egészségipar fejlődéséhez.

Galéria

3kép

Ez utóbbit segíti majd a Semmelweis XXI. Fejlesztési projekt keretében megvalósuló Hőgyes–Schöpf-Merei Gyógyszerkutatási Centrum megépítése, amellyel minden lehetőség adott lesz arra, hogy az Semmelweis Egyetem a világ első 100 egyeteme közé kerüljön. Az Egis számára is fontos, hogy a jövő gyógyszerészei olyan képzést kapjanak, amely igazodik a gyorsan változó ipari környezethez. Ezért a vállalat már a kezdeti, tervezési szakaszban segítette a Gyógyszerésztudományi Kar vezetését abban, hogy az új Gyógyszerkutatási Centrumnak milyen, a gyógyszergyártással és –kutatással összefüggő minőségbiztosítási előírásoknak kell megfelelnie.

Folytatódik az Egis által kezdeményezett és szervezett gyakorlatorientált, féléves, akkreditált, kreditpontos képzés, a Gyógyszeripar A-tól Z-ig, valamint a hiánypótló törzskönyvezési kurzus, amely szintén évek óta nagy sikerrel zajlik a Semmelweis Egyetemen is.

A partnerek között már eddig is meglévő együttműködés értelmében az Egis műszerparkjában cserére kerülő, még jó állapotban lévő műszereket és laboreszközöket a vállalat átadja a Semmelweis Egyetemnek, hogy azok tovább hasznosulhassanak az egyetem intézeteiben. Az utóbbi 5 évben több mint 30 millió forint értékű műszert és laboreszközt adtak át, ezzel segítve az ott folyó gyakorlati munkát.

A mai nappal induló stratégiai együttműködés eredményeit és tapasztalatait egy munkabizottság fogja rendszeresen áttekinteni és értékelni, valamint meghatározni a soron következő feladatokat.

Forrás: Semmelweis Egyetem, Egis
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.