Az I. Sz. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetben rendezett szimpózium nyitóbeszédét dr. Kellermayer Miklós, az Általános Orvostudományi Kar dékánja tartotta, aki rámutatott a Semmelweis Egyetem és a Karolinska Intézet közötti hasonlóságokra. Kiemelte, hogy mindkét intézmény célul tűzte ki a nemzetközi rangsorokon való előrelépést, és a köztük lévő több mint egy évtizedes sikeres partnerség természetes szövetségessé teszi őket e tekintetben. Beszámolt arról is, hogy a jelenlegi kurrikulumreform során a patológia egy fix pont volt, mivel időben a képzés közepén helyezkedik el, valamint az orvosképzés szilárd alapjának tekinthető, ami összeköti az elméletet a klinikai oktatással. Ez a konferencia kitűnő példája ennek a kapcsolódásnak, mivel mind képzési, mind tudományos témák szerepelnek a programban – jelentette ki dr. Kellermayer Miklós.
Dr. Matolcsy András, az I. Sz. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet igazgatója rövid áttekintést nyújtott az intézetről, megemlítve, hogy 1844-ben alapították, a világon a negyedik patológia intézetként. Elmondta, hogy az egyetem két patológiai intézete kiterjedt oktatási tevékenységet végez magyar, angol és német nyelven, részt vesz a rezidensképzésben is, valamint önálló doktori iskolát működtet. Ezen felül a kutatásban is aktív, többek között a hematopatológia, a neuropatológia, és a digitális patológia területeken.
Dr. Mikael Björnstedt, a Karolinska Intézet Klinikai Patológiai és Citológiai Centrumának igazgatója a stockholmi intézet patológiai tevékenységéről tartott rövid beszámolót. Nyitó szavaiban gratulált a Semmelweis Egyetem 250. évfordulójához, rámutatva, hogy a magyar egyetem idősebb, mint a Karolinska Intézet, amit 1810-ben alapítottak. Beszámolt róla, hogy a patológiai tevékenység szervezetileg a Karolinska Egyetemi Kórházon belül a Karolinska Egyetemi Laboratóriumhoz tartozik, aminek messze a legnagyobb egysége. Elmondta, hogy intézetük négy nagyobb kórházat lát el Stockholmban, valamint több kisebb egészségügyi intézményből is gyűjt mintákat. Az utóbbi 10 év során méretünk megduplázódott, melyhez nagymértékben hozzájárult a Semmelweis Egyetemmel való nagyszerű és sikeres együttműködésünk, melyet reményeim szerint tovább tudunk bővíteni és mélyíteni az elkövetkező években – fogalmazott dr. Mikael Björnstedt.
A Semmelweis Egyetem és a Karolinska Intézet közötti partnerség több mint egy évtizedes múltra tekint vissza és az elmúlt években elsősorban a patológia és a kardiológia területére koncentrált. További együttműködési felületeket generál a két intézmény tagsága az EIT Health és a Eurolife szakmai szervezetekben.
A kétnapos szimpóziumon több mint 100 résztvevő volt, akik mintegy 30 szakmai előadást hallgattak meg a program során. A témák között szerepeltek a két intézmény patológiai szakmai tevékenységének legfontosabb területei, beleértve a graduális és posztgraduális képzést, a diagnosztikai patológiát, a molekuláris diagnosztikát és a különböző kutatási területeket.
Az esemény záróaktusaként a két intézmény vezetői együttműködési megállapodást írtak alá, melynek célja tovább bővíteni a szakmai kapcsolatokat mind a kutatás, mind az oktatás terén. A megállapodás lényege, hogy még jobban kinyissuk az együttműködési lehetőségeket, megtaláljuk, hogy hol vannak további csatlakozási pontok a két intézet kutatási és diagnosztikai profilja között – mondta el dr. Matolcsy András honlapunknak. A célok között szerepel az is, hogy közös uniós kutatási pályázatokat tudjunk beadni a jövőben – tette hozzá. Beszámolt arról, hogy szakmai csereprogram is működik a két intézet között, melynek részeként orvosok és asszisztensek is időt tölthetnek el a partnerintézményben, valamint a tudományos együttműködés is intenzív a Semmelweis Egyetem és a Karolinska Intézet között, több közös publikáció született már a kollaboráció eredményeként.
Az idei első kétoldalú szimpózium célja a hagyományteremtés volt, a terv szerint ezek után évente kerül sor majd hasonló konferenciákra, azzal a céllal, hogy a két intézmény közötti együttműködés tovább erősödjön.
Deme Tamás
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem; Dimény András
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.