Dr. Czövek Dorottya, az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika 2018-ban Junior Príma Díjjal kitüntetett orvosa a Gyermekpulmonológiai Kutatócsoport vezetőjeként elsősorban az izom- és tüdőbeteg gyerekek lélegeztetésének különböző tüdőgyógyászati és kardiológiai hatásainak vizsgálata mellett cisztás fibrózisban szenvedőkkel foglalkozik. Munkatársaival azon dolgoznak, hogy a tüdőbetegségben szenvedő gyerekek életminőségét javítsák. Külföldi tapasztalatait hazahozva indította el a klinikán a Magyarországon újdonságnak számító Nem-invazív Otthoni Lélegeztetési Programot gyermekeknek.

Dr. Czövek Dorottya elkötelezett a tüdőbetegségben szenvedő gyermekek gyógyítása iránt, mint mondta, mindig is gyerekekkel szeretett volna foglalkozni. Több éves svájci és ausztráliai kutatói és klinikai munkája során elsősorban a cisztás fibrózissal és más ritka betegségekkel foglalkozott. Külföldről hazatérve az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikán nagyon támogató, mindenfajta újdonságra nyitott közösség fogadta, nagyon hálás a klinika igazgatójának, dr. Szabó Attilának és az osztályvezetőnek, dr. Kovács Lajosnak, akik lehetővé tették, hogy a külföldről hazahozott tapasztalatokkal itthon is folytathassa kutatásait – fogalmazott.

„Nekünk orvosoknak kötelességünk, hogy a gondjainkra bízott gyermekek a körülményekhez képest a világon jelenleg elérhető lehető legjobb ellátást megkapják” – vélekedett dr. Czövek Dorottya. A  külföldön látott új perspektívákat hazahozva, valamint az itthoni felnőttgondozásban – az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikán – már jól működő Otthoni Lélegeztetési Program alapján tavaly áprilisban elindította a hazánkban újdonságnak számító Nem-invazív Otthoni Lélegeztetési Programot gyermekeknek. A fiatal orvos hangsúlyozta: ez a krónikus gondozásnak egy teljesen új formája, ami segítséget nyújt az érintett családoknak, hogy együtt maradjanak. Az eddig állandó kórházi kezelésre szoruló gyerekek életminősége jelentősen javulhat azáltal, hogy nem a kórházban, hanem saját otthonukban nőhetnek fel. Hozzátette: a program keretében „hazaszervezett” gyerekek számára biztosítják a kezeléshez szükséges eszközöket is.

A Gyermekpulmonológiai Kutatócsoport keretein belül – amit ő indított el a klinikán – vizsgálják az izombeteg gyerekek lélegeztetésének különböző tüdőgyógyászati és kardiológiai hatásai mellett a cisztás fibrózisban szenvedő gyermekeket is. Mint kitért rá, a cisztás fibrózis a leggyakoribb genetikai betegség, ami az itthoni lakosságot is érinti. A külföldi tapasztalatok azt mutatják, hogy az újszülöttkori szűréssel sokkal jobb életminőséget lehet biztosítani az érintetteknek. Éppen ezért a frissen kiszűrt cisztás fibrózisos gyerekeket már újszülöttkortól követik innovatív légzésfunkciós technikákkal – amik eddig hazánkban nem voltak elérhetőek – illetve különféle képalkotó vizsgálatokkal, hogy figyelemmel tudják kísérni a tüdő állapotát, és szükség esetén megfelelően  kezelhessék – ismertette a jelenleg is folyó kutatást. Hozzátette: az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikán az újszülöttkori szűrést ebben az évben tervezik bevezetni.

„A nehéz lelki helyzetekért is kárpótol, mikor látom, hogy egy gyermek végre hazamehet a kórházból, ez az egyik legjobb érzés, amit az ember orvosként megtapasztalhat” – szögezte le. Mint fogalmazott: a Junior Príma Díj azt mutatja számára, hogy itthon is meg lehet kapni azt a fajta motivációt és elismerést, ami segíti átlendülni a nehézségeken és energiát ad a folytatáshoz. Hangsúlyozta, a díj nem pusztán a saját érdeme, egy egész csapat áll mögötte és szoros kollaboráció eredménye az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika és a Bethesda Gyermekkórház között.  

Dr. Czövek Dorottya részt vesz az ötöd- és hatodéves orvostanhallgatók magyar és angol nyelvű oktatásában, fontos feladatának érzi a tudományos diákköri (TDK) hallgatók képzését is. Mint mondta, a klinika az egyik legmagasabb szintű ellátónak számít az országban, sok olyan esettel találkoznak itt a hallgatók, amivel más klinikán vagy kórházban nem tudnának, ezért nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy minél több tapasztalatot szerezzenek a betegágy mellett. A TDK-hallgatók pedig nagyon lelkesek, rengeteg ötlettel és energiával járulnak hozzá a kutatáshoz – tette hozzá.

Terveiről szólva elmondta: mindenképpen itthon tervezi a jövőt; nagy örömmel tölti el, hogy ezen a klinikán egyszerre lehet klinikus, kutató és oktató is – fogalmazott. Azt szeretné, hogy minél több hallgató és orvos csatlakozzon a kutatócsoporthoz, az Otthon Lélegeztetés Programba pedig még több centrumot szeretnének beszervezni a Bethesda Gyermekkórházzal együtt.

Az egyetem másik, 2018-as Junior Príma Díjjal kitüntetett munkatársával, Dr. Pap Domonkossal készített interjú ide kattintva olvasható

Bódi Bernadett
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.