Harminchat éve van a pályán, és közel húsz éve dolgozik vezető beosztásban Pót Csabáné, a II. Sz. Sebészeti Klinika főnővére. Nagy a felelősség a vállán, mégis elképzelhetetlen számára, hogy távol maradjon a betegellátástól. A nővérhívó neki is jelez, alkalmanként helyettesíti szabadságon levő kollégáit, reggelente pedig személyesen ő kíséri be a műtétre érkező betegeket a kórterembe. Pót Csabáné szívügye az újraélesztés-oktatás, rajong a művészetekért, és nagy szerelme a veterán kerékpározás.
Gyermekkorában rajzfilmgrafikusnak készült, a képzőművészeti szakközépiskolába azonban nem sikerült felvételt nyernie. Édesanyja javaslatára jelentkezett az egykori kispesti egészségügyi szakközépiskolába, később, tizenhat évesen a csepeli kórházban töltött sebészeti gyakorlat során szeretett bele igazán a hivatásába.
A kreatív tevékenységekről ennek ellenére felnőttként sem mondott le. Kikapcsolódásként folytatta a rajzolást, gyerekei születése óta pedig a portréfotózásban bontakoztatja ki alkotókedvű énjét – mondta el honlapunknak. Hozzátette: bár a betegellátás a segítségnyújtásról szól, ő mégis egyfajta művészetként tekint a szakmájára. A sztómás betegeket például igazán „kreatív” feladat megtanítani arra, hogyan élhetik mindennapjaikat úgy, hogy állapotuk a maguk számára jó életminőséggel elfogadható, míg mások számára láthatatlan legyen – teszi hozzá.
Pót Csabáné a szakközépiskola elvégzése után rögtön a Kútvölgyi Klinikai Tömb sebészetén kezdett dolgozni, majd munka mellett megszerezte a felnőtt szakápolói képzettséget, az OKJ-s ápolói képesítést, végül a főiskolai diplomát is, hogy előbb főnővér-helyettes, később főnővér lehessen.
Pályáján töltött 36 évéből idestova 20 éve dolgozik vezető beosztásban, és bár nagy a felelősség a vállán, sokat fejlődött az emberismerete, megtanulta, hogyan lehet motiválni a kollégáit, tudja, hogy kivel, milyen módon lehet hatékonyan kommunikálni. Elengedhetetlen, hogy a klinikán jó hangulat uralkodjon, ezért figyelembe veszi a kollégák családi, szociális és egészségügyi helyzetét is, amit a beosztásnál is szem előtt tart. A sebészeti betegek ápolása korántsem könnyű feladat, egy jól szervezett, jó hangulatú kollektívában azonban rengeteg sikerélményt tud nyújtani. A klinikai konfliktushelyzeteket nem csak az osztályértekezleteken beszélik meg, hanem minden évben csapatépítő kirándulást szerveznek, ahol felszabadultabb hangulatban igyekeznek megoldásokat találni az aktuális problémákra – hangsúlyozta Pót Csabáné. Fontos számára, hogy főnővéri pozíciója mellett részt vegyen a mindennapi betegellátásban, például az elektív műtétesek ambuláns kivizsgálásában, edukációjában, reggelente személyesen ő gondoskodik a betegek kórtermi elhelyezéséről – mesélte.
Pót Csabáné elmondta, a II. Sz. Sebészeti Klinika 42 ággyal működik jelenleg, gyógyító tevékenységük az általános sebészet és a gasztroenterológiai sebészet minden területére kiterjed. A minimálisan invazív és „fast-track” sebészet elkötelezett alkalmazói. Rengeteg epe-, és sérvműtétet végeznek, de fő profiljuk a vastag- és végbélsebészet, ezek túlnyomó többségét is laparoszkópos módszerrel operálják. Az elmúlt 10 évben áttértek az ambuláns perioperatív betegmenedzsmentre, ami másfajta munkaszervezést igényel az ápolóktól – hangsúlyozza a klinikai vezető főnővére, hozzátéve, hogy a korszerű rendszernek köszönhetően a betegek a beavatkozás napján fekszenek be, és még egy vastagbél műtétes is akár négy nap múlva hazamehet.
Pót Csabáné a magánéletében a fotózáson kívül egy másik hobbit is előszeretettel űz. A „Style on bike” közösség alapítójaként csapatával a városi biciklizést szeretnénk stílusossá tenni. Ő személy szerint magas sarkú cipőben és szoknyában is tud tekerni veterán kerékpárján.
Haszon Zsófia
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.